Nekada moćna građevinska kompanija Ratko Mitrović AD suočava se sa ozbiljnim finansijskim izazovima, tražeći podršku za pokretanje stečajnog postupka. Ova situacija odražava dramatičan pad nekadašnjeg giganta jugoslovenske građevinske industrije.
Od građevinskog giganta do finansijskog kolapsa
U predvečerje nekadašnjeg praznika SFRJ, 28. novembra, Ratko Mitrović AD je uputio poziv svojim akcionarima. Ovaj potez označava dramatičan preokret za kompaniju koja je nekada bila sinonim za uspeh u građevinskoj industriji. Današnja realnost je surova: firma je bez društvenog kapitala, lišena nekadašnje imovine i poslova, a sada traži odobrenje za pokretanje stečajnog postupka uz unapred pripremljeni plan reorganizacije (UPPR).
Istorija Ratko Mitrović AD je fascinantna. Ova kompanija je nekada izvodila građevinske radove širom sveta. Nakon vlasničke transformacije ranih 1990-ih i pretvaranja u akcionarsko društvo, postala je matična firma za desetak zavisnih kompanija. Među njima se isticao Ratko Mitrović – Dedinje, čiji je najznačajniji poduhvat u proteklih dvadesetak godina bila obnova Avalskog tornja, koji je bio srušen tokom NATO bombardovanja 1999. godine.
Trenutno finansijsko stanje i dugovi
Sadašnja situacija Ratko Mitrović AD je alarmantna. Kompanija se suočava sa blokadom računa koja traje već pet godina, počevši od 28. novembra 2019. godine. Prema podacima registra dužnika u prinudnoj naplati Narodne banke Srbije, ukupan dug iznosi približno 381 milion dinara. Još alarmantniji je poreski dug od gotovo 396,5 miliona dinara, što ovu firmu stavlja na četvrto mesto liste najvećih poreskih dužnika među aktivnim preduzećima u Srbiji.
Ovo nije prvi put da Ratko Mitrović AD traži izlaz iz finansijskih problema putem stečaja. Pre skoro deset godina, zaposleni u Ratko Mitrović – Dedinje su tokom štrajka izjavili za dnevni list Danas da jedino reorganizacija može zaštititi firmu od potpune propasti i zaplene imovine. Nadali su se da će tim putem sačuvati mogućnost rada na velikim projektima u budućnosti.
Sudbina zavisnih kompanija
Ratko Mitrović – Dedinje je završio u stečaju 2017. godine. Iste godine, holding kompanija Ratko Mitrović AD je najpre podnela, a zatim povukla predlog za pokretanje sopstvenog stečajnog postupka. Privredni sud u Beogradu je na kraju doneo rešenje o obustavljanju stečajnog postupka za matičnu kompaniju.
Prema najnovijim finansijskim izveštajima, Ratko Mitrović AD ima učešće u kapitalu 18 privrednih društava, od kojih 14 nosi ime "Ratko Mitrović" u svom nazivu. Međutim, među njima se ne nalaze MBA Ratko Mitrović Niskogradnja, niti čačanska kompanija Ratko Mitrović Construction. Potonja je, za razliku od matične firme, u poslednje tri godine ostvarila ukupan prihod od preko 10 miliona evra.
Budućnost kompanije u neizvesnosti
O budućnosti Ratko Mitrović AD najbolje govori deo napomena uz finansijski izveštaj za 2023. godinu. U njemu se navodi da je "društvo konstantno nelikvidno od 10.05.2013. godine, od kada su blokirani svi tekući računi". Rukovodstvo kompanije procenjuje da u dužem vremenskom periodu neće biti značajnih promena koje bi mogle pozitivno uticati na rezultat poslovanja.
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, Ratko Mitrović AD je 2023. godinu završio sa gubitkom od približno milion evra i ukupnim prihodom od samo 360.000 evra. Uprkos činjenici da kompanija ima preko 2.200 akcionara, među kojima dominiraju mali domaći vlasnici kapitala, nekadašnji građevinski gigant danas zapošljava svega šest radnika.
Sudbina Ratko Mitrović AD predstavlja tužan epilog za nekada moćnu građevinsku kompaniju. Predloženi stečajni postupak uz UPPR možda je poslednji pokušaj da se spasi ono što je ostalo od nekadašnjeg giganta. Budućnost će pokazati da li će ova strategija uspeti da revitalizuje kompaniju ili će ona postati još jedan primer propalog industrijskog giganta u post-tranzicionoj Srbiji.