Grad Užice preduzima značajne korake ka transformaciji svoje Apotekarske ustanove kroz model javno-privatnog partnerstva, obećavajući očuvanje radnih mesta i lokalnih apoteka. Ovaj proces uključuje aktivno učešće građana i zaposlenih u donošenju odluka.
Neizvesnost se pretvara u priliku za Apotekarsku ustanovu Užice
Sudbina Apotekarske ustanove Užice, organizacije sa približno 135 zaposlenih i mrežom apoteka koje su decenijama bile središta zdravstvene zaštite u gradu, postaje jasnija. Skupština grada Užica nedavno je usvojila Predlog odluke o pokretanju postupka javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije za ovu ustanovu, otvarajući novo poglavlje u njenoj istoriji.
Gradonačelnica Jelena Raković Radivojević naglašava da ova odluka ne podrazumeva prodaju apoteka. Umesto toga, ona označava početak složenog procesa koji će uključiti građane u potrazi za optimalnim rešenjem. Ovaj inkluzivni pristup ima za cilj da osigura transparentnost i pravičnost u transformaciji ustanove.
Zaštita zaposlenih i očuvanje apotekarske mreže
Centralno pitanje u ovom procesu je sudbina zaposlenih. Gradska vlast daje čvrsta uveravanja da će interesi radnika biti prioritet. Gradonačelnica Raković Radivojević ističe: "Nijedan zdravstveni radnik, diplomirani farmaceut ili tehničar neće ostati bez posla." Ovo obećanje se proteže i na očuvanje postojeće mreže apoteka, kako u gradskom tako i u seoskom području.
Štaviše, grad postavlja stroge uslove za potencijalne partnere. Samo oni koji se obavežu da će zadržati sve zaposlene i održavati postojeću mrežu apoteka biće razmatrani kao potencijalni partneri. Ovo osigurava da će apotekarska služba ostati dostupna svim građanima Užica, bez obzira na promene u strukturi vlasništva.
Transparentan proces i dugoročna vizija
Gradska uprava naglašava da Apotekarska ustanova Užice ostaje u vlasništvu grada. "Ne prodajemo ustanovu, ne otuđujemo je i nećemo dozvoliti njeno devastiranje," kaže gradonačelnica. Umesto toga, cilj je modernizacija i unapređenje usluga kroz partnerstvo sa privatnim sektorom.
Proces javno-privatnog partnerstva obuhvata niz koraka. Nakon usvajanja odluke, formira se radni tim za izradu nacrta predloga. Ovaj tim će uključivati predstavnike sindikata, zaposlene u Apotekarskoj ustanovi i stručnjake iz relevantnih oblasti. Predlog projekta će potom biti prosleđen na saglasnost komisiji Vlade Srbije za javno-privatno partnerstvo.
Izazovi i iskustva drugih gradova
Dok model javno-privatnog partnerstva deluje obećavajuće za Užice, iskustva drugih gradova, poput Kraljeva, ukazuju na moguće izazove. U Kraljevu je proces davanja apoteka u zakup naišao na otpor građana, koji su tražili referendum o sudbini lokalne apotekarske ustanove.
Uprkos protestima, Kraljevo je sredinom godine dalo u desetogodišnji zakup osam lokala svoje apotekarske ustanove konzorcijumu domaćih firmi. Ovaj konzorcijum je ubrzo nakon toga preuzela jedna farmaceutska kompanija iz Bugarske, što je izazvalo dodatne kontroverze.
Budućnost apotekarstva u Užicu
Kako će se proces odvijati u Užicu, ostaje da se vidi. Gradska vlast insistira na transparentnosti i uključivanju svih zainteresovanih strana. Gradonačelnica Raković Radivojević naglašava: "Veoma je važno da građani znaju da će se sve raditi otvoreno i transparentno, u skladu sa zakonom i u interesu zaposlenih u AU Užice."
Ovaj pristup ima za cilj da izbegne probleme sa kojima su se suočili drugi gradovi i da stvori model koji bi mogao poslužiti kao primer za slične inicijative širom Srbije. Uspeh ovog poduhvata mogao bi imati značajan uticaj na budućnost apotekarskog sektora u zemlji.
U zaključku, transformacija Apotekarske ustanove Užice kroz javno-privatno partnerstvo predstavlja složen izazov koji zahteva pažljivo balansiranje interesa svih uključenih strana. Uspeh ovog procesa mogao bi postaviti novi standard za upravljanje javnim zdravstvenim ustanovama u Srbiji, kombinujući efikasnost privatnog sektora sa socijalnom odgovornošću javnog sektora.