Vlada Republike Srbije je nedavno donela ključnu odluku o pokretanju postupka za izbor strateškog partnera u ambicioznom projektu izgradnje solarnih elektrana velikog kapaciteta. Ovaj projekat predstavlja značajan korak ka održivoj energetskoj budućnosti zemlje.
Opseg i ciljevi projekta solarnih elektrana
Projekat obuhvata izgradnju samo-balansiranih solarnih elektrana sa impresivnim ukupnim kapacitetom od približno 1.000 MWac (odnosno 1.200 MWdc). Uz to, predviđena je implementacija naprednih baterijskih sistema za skladištenje električne energije, sa minimalnim kapacitetom od 200 MW i mogućnošću akumulacije od najmanje 400 MWh električne energije. Ova kombinacija solarne energije i baterijskih sistema predstavlja inovativno rešenje za stabilno snabdevanje električnom energijom.
Planirano je da projekat bude realizovan u periodu od četiri do pet godina, dok će ugovor sa strateškim partnerom biti sklopljen na šest do sedam godina. Ovaj vremenski okvir omogućava temeljnu implementaciju i početno upravljanje sistemom.
Uloga Elektroprivrede Srbije (EPS) u projektu
Elektroprivreda Srbije (EPS) će biti jedini vlasnik i investitor ovog značajnog projekta. To znači da će svi izgrađeni proizvodni kapaciteti i prateća infrastruktura, izuzev delova postrojenja za priključenje koji prema propisima moraju biti predati operatorima prenosnog ili distributivnog sistema, biti integrisani u proizvodni portfolio EPS-a.
Ovakav pristup osigurava da će sva proizvedena električna energija iz solarnih elektrana, kao i usluge ostvarene baterijskim sistemima, biti u potpunosti inkorporirane u operativne planove EPS-a. Time se stvara čvrsta osnova za dugoročno planiranje i upravljanje energetskim resursima zemlje.
Strateški raspored i lokacije elektrana
Projekat predviđa da ukupna instalisana snaga bude raspoređena na minimalno pet nezavisnih solarnih elektrana. Ovo rešenje doprinosi većoj stabilnosti i fleksibilnosti sistema. Strateški partner će imati ključnu ulogu u predlaganju optimalnih lokacija za svaku od ovih elektrana, kao i njihovog pojedinačnog kapaciteta.
Kada je reč o baterijskim sistemima, oni će biti postavljeni na jednoj ili više strateški važnih lokacija u okviru elektroenergetskog sistema Srbije. I u ovom slučaju, strateški partner će biti zadužen za predlaganje najpogodnijih lokacija, uzimajući u obzir tehničke, ekonomske i ekološke faktore.
Finansiranje i razvoj projekta
Jedan od ključnih aspekata projekta je obezbeđivanje adekvatnog finansiranja. Od strateškog partnera se očekuje da obezbedi pismo o zainteresovanosti za finansiranje celokupnih investicionih troškova od strane renomiranih međunarodnih finansijskih institucija ili eksport kreditnih agencija.
Ponuđeno finansiranje treba da bude pogodno za javno finansiranje, uz dugoročni rok otplate od minimalno 18 godina i uz ostale uslove koji su prihvatljivi za Republiku Srbiju. Ovakav pristup finansiranju omogućava realizaciju projekta uz minimalno opterećenje državnog budžeta.
Razvoj projekta podrazumeva sveobuhvatnu analizu do nivoa prethodne studije opravdanosti sa generalnim projektom. To uključuje:
- Izbor optimalnih lokacija za izgradnju solarnih elektrana i baterijskih sistema
- Izradu odgovarajuće prostorno-planske i tehničke dokumentacije
- Pripremu studija o ekološkoj i socijalnoj održivosti projekta
Projektovanje i izgradnja
Strateški partner će biti odgovoran za izradu kompletne tehničke dokumentacije neophodne za realizaciju projekta. To obuhvata:
- Studiju opravdanosti sa Idejnim projektom
- Projekat za građevinsku dozvolu
- Projekat za izvođenje
- Projekat izvedenog objekta
Pored toga, strateški partner će biti zadužen za nabavku opreme, softverskih rešenja i usluga neophodnih za izgradnju. Ovo uključuje izvođenje svih radova na izgradnji komponenti projekta, uključujući i dobijanje upotrebne dozvole i licence za proizvodnju električne energije.
Upravljanje i održavanje
Nakon izgradnje, strateški partner će biti odgovoran za početno upravljanje i održavanje projekta tokom perioda od dve godine. Ovaj period je ključan za optimizaciju rada sistema i transfer znanja.
Tokom ovog perioda, strateški partner će biti dužan da izvrši sveobuhvatan transfer znanja i obuku tehničkog tima EPS-a. Ovo će omogućiti EPS-u da preuzme optimalno upravljanje projektom, uključujući napredne tehnike planiranja proizvodnje solarnih elektrana, upravljanja sistemima za praćenje sunca i optimalnu upotrebu baterijskih sistema za skladištenje električne energije.
Dodatne obaveze strateškog partnera
Pored osnovnih zadataka vezanih za izgradnju solarnih elektrana i baterijskih sistema, strateški partner će biti odgovoran za niz dodatnih aktivnosti koje su neophodne za uspešnu realizaciju projekta:
- Priprema terena za postavljanje solarnih panela i baterijskih sistema
- Izgradnja infrastrukture za priključenje na elektroenergetski sistem
- Proširenje prenosnih ili distributivnih kapaciteta, ukoliko je potrebno
- Postavljanje telekomunikacione infrastrukture za praćenje rada i upravljanje sistemima
- Izgradnja pristupnih puteva i ograđivanje izgrađene infrastrukture
Proces izbora strateškog partnera
Za sprovođenje postupka izbora strateškog partnera, Vlada Srbije je formirala posebnu radnu grupu. Na čelu ove grupe nalazi se ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović. Zadaci radne grupe uključuju:
- Pripremu javnog poziva
- Prijem i pregled dostavljene dokumentacije
- Sprovođenje postupka vrednovanja ponuda
- Pripremu predloga ugovora
- Dostavljanje predloga odluke o izboru strateškog partnera Vladi na usvajanje
Nakon donošenja odluke o izboru, radna grupa će voditi pregovore sa izabranim strateškim partnerom u cilju zaključenja ugovora. Po završetku pregovora, grupa će dostaviti izveštaj Vladi sa preporukom za dalje postupanje.
Kriterijumi za izbor strateškog partnera
Proces vrednovanja ponuda će se vršiti primenom dve grupe kriterijuma:
- Opšti kriterijumi: Moraju biti u potpunosti ispunjeni za učešće u procesu
- Posebni kriterijumi: Na osnovu njih će se ocenjivati i rangirati prijave
Ovi kriterijumi su osmišljeni tako da osiguraju izbor partnera sa dokazanim tehničkim i finansijskim kapacitetima za realizaciju projekta ovog obima. Od potencijalnih partnera se očekuje da dokažu:
- Uspešan razvoj i/ili izgradnju elektroenergetskih projekata ukupne snage od najmanje 25.000 MW
- Godišnji obrt od približno pet milijardi dolara u protekle tri godine
- Više od 5.000 zaposlenih
- Odgovarajuću strukturu stručnih kadrova, što će biti predmet posebne evaluacije
U zaključku, ovaj ambiciozni projekat izgradnje solarnih elektrana u Srbiji predstavlja značajan korak ka održivoj energetskoj budućnosti zemlje. Kroz strateško partnerstvo i pažljivo planiranje, Srbija se pozicionira kao lider u region u oblasti obnovljivih izvora energije.