Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Strateški projekat solarnih elektrana u Srbiji

Vlada Republike Srbije nedavno je donela značajnu odluku o izradi Prostornog plana za strateški projekat solarnih elektrana. Ovaj plan predstavlja ključni korak ka energetskoj nezavisnosti i većem korišćenju obnovljivih izvora energije u zemlji.

Detalji strateškog projekta solarnih elektrana

Projekat obuhvata izgradnju samo-balansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa naprednim baterijskim sistemima za skladištenje električne energije. Ove elektrane će biti raspoređene na teritorijama gradova Zaječara i Leskovca, kao i opština Bujanovac, Lebane, Negotin i Odžaci, čime se obezbeđuje široka geografska pokrivenost.

Prema informacijama koje je objavila eKapija, prostorni plan će uključivati šest solarnih elektrana sa pratećim baterijskim sistemima. Ova infrastruktura će omogućiti značajan doprinos energetskoj nezavisnosti Srbije i povećati udeo obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji energije.

Vremenski okvir i finansiranje projekta

Za izradu Nacrta prostornog plana predviđen je rok od osam meseci. Elektroprivreda Srbije (EPS) obezbeđuje neophodna sredstva za realizaciju ovog ambicioznog plana. Agencija za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije određena je kao nosilac izrade Prostornog plana, što garantuje stručnost i temeljnost u pristupu.

Biznis.rs je prethodno izvestio o značajnom aspektu ovog projekta u kontekstu rebalansa budžeta. Naime, za "Izgradnju samo-balansiranih solarnih elektrana kapaciteta 1 GW sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije" predviđeno je izdvajanje garancija u vrednosti od približno 1,9 milijardi evra poslovnim bankama. Ove garancije su namenjene EPS-u, što ukazuje na ozbiljnost i obim investicije.

Značaj projekta za energetsku budućnost Srbije

Ministarstvo finansija je u februaru tekuće godine objavilo početak ovog projekta, koji je ministar Siniša Mali opisao kao "najveću investiciju u obnovljive izvore energije u Evropi ove godine". Ovakva izjava naglašava ne samo nacionalni, već i regionalni značaj ovog poduhvata.

Za realizaciju ovog ambicioznog projekta, Vlada Srbije je odabrala strateškog partnera u vidu zajedničke ponude grupe renomiranih kompanija: Hyundai Engineering Co.LTD, Hyundai Eng. America Inc. i UGT Renewables LLC. Ova odluka je zvanično objavljena u Službenom glasniku 27. oktobra prošle godine, čime je postavljen temelj za početak realizacije.

Implikacije za energetski sektor i životnu sredinu

Implementacija ovog strateškog projekta solarnih elektrana ima višestruke pozitivne implikacije za Srbiju. Pored očiglednog doprinosa energetskoj nezavisnosti, projekat će značajno unaprediti ekološki profil zemlje. Solarne elektrane, kao čist izvor energije, doprinose smanjenju emisije štetnih gasova i ublažavanju klimatskih promena.

Takođe, ovaj projekat otvara mogućnosti za razvoj domaće industrije u sektoru obnovljivih izvora energije. Očekuje se da će stimulisati inovacije, otvoriti nova radna mesta i privući dodatne investicije u ovaj sektor. Ovo može dovesti do stvaranja energetskog klastera u Srbiji, pozicionirajući zemlju kao lidera u oblasti solarne energije u regionu.

Zaključak i budući koraci

Strateški projekat izgradnje solarnih elektrana u Srbiji predstavlja prekretnicu u energetskoj politici zemlje. Ovaj ambiciozni poduhvat ne samo da će unaprediti energetsku nezavisnost, već će i postaviti Srbiju na mapu vodećih evropskih zemalja u korišćenju obnovljivih izvora energije. Uz planiranu investiciju od približno 1,9 milijardi evra i podršku renomiranih međunarodnih partnera, projekat solarnih elektrana obećava svetliju i zeleniju budućnost za energetski sektor Srbije.