Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Strategija za unapređenje digitalnog ekosistema Srbije

Inicijativa Digitalna Srbija nedavno je objavila ambicioznu strategiju za unapređenje digitalnog ekosistema zemlje. Ova sveobuhvatna strategija ima za cilj da pospeši razvoj startapa, promoviše primenu veštačke inteligencije i ojača globalnu povezanost srpskog tehnološkog sektora.

Unapređenje digitalnog ekosistema kroz inovativne inicijative

Strategija pod nazivom "Otključavamo sledeći nivo digitalnog ekosistema" postavlja temelje za trogodišnji plan koji će se fokusirati na ubrzani razvoj i globalno pozicioniranje digitalnog ekosistema Srbije. Ovaj sveobuhvatni pristup obuhvata četiri ključne inicijative, svaka dizajnirana da adresira specifične izazove i mogućnosti u digitalnom sektoru zemlje.

Tanja Kuzman, generalna direktorka Inicijative Digitalna Srbija, naglašava važnost ove strategije: "Naš cilj je da stvorimo okruženje i mehanizme podrške koji će omogućiti inovativnim i digitalnim rešenjima iz Srbije da dobiju prepoznatljivost na globalnom tržištu, istovremeno pomažući mladima da razviju veštine neophodne za budućnost." Ona ističe da su inovacije, znanje i povezanost sa svetom ključni faktori za budućnost digitalne ekonomije Srbije.

Podrška startapima za globalni uspeh

Trenutno, srpski startap ekosistem nalazi se u ranoj fazi razvoja i suočava se sa izazovima ograničenog rasta. Da bi se prevazišli ovi izazovi i ekosistem prešao u narednu fazu razvoja, strategija predviđa posebnu inicijativu pod nazivom "Soonicorn". Ova inicijativa ima za cilj da pruži podršku odabranim startapima koji pokazuju potencijal da postanu jednorozi - startapi vredni preko milijardu dolara - u narednih tri do pet godina.

Branko Milutinović, direktor i suosnivač Nordeusa i član upravnog odbora Inicijative Digitalna Srbija, objašnjava: "Naš cilj je da iskoristimo resurse i znanje naših članica, kao i našu mrežu kontakata, kako bismo stvorili prilike za nove generacije da izgrade buduće najuspešnije kompanije iz Srbije." On dodaje da će uspešni preduzetnici ulagati svoje vreme i iskustvo kako bi pomogli novim generacijama startapa da ostvare uspeh na globalnom tržištu.

Integracija veštačke inteligencije u obrazovanje i industriju

Veštačka inteligencija (VI) postaje sve značajniji faktor u oblikovanju modernog sveta. Prepoznajući ovaj trend, strategija postavlja kao jedan od ključnih ciljeva približavanje VI budućim generacijama i profesionalcima kroz neformalne obrazovne programe. Jan Dolinaj, generalni direktor Levi 9 i član upravnog odbora Inicijative, ističe važnost ovog pristupa: "Obuke o uticaju VI na različite profesije i njenoj praktičnoj primeni u raznim industrijama omogućiće bolje razumevanje ove tehnologije, ne samo kao alata, već i kao pokretača promena."

Strategija predviđa implementaciju multidisciplinarnih projekata koji će omogućiti studentima i učenicima da razviju veštine neophodne za tržište budućnosti. Istovremeno, primena dobrih praksi iz inostranstva treba da ubrza razvoj domaćeg ekosistema, stvarajući sinergiju između obrazovanja i industrije.

Stvaranje nove generacije iskusnih preduzetnika

Milovan Milić, osnivač i direktor kompanije Devtech i član upravnog odbora Inicijative, naglašava važnost pružanja prilika mladim profesionalcima sa iskustvom da pronađu suosnivače i pokrenu inovativne startape sa globalnim ambicijama. Ova inicijativa ima za cilj da stvori dinamično i održivo preduzetničko okruženje, sa posebnim fokusom na:

  • Osnaživanje žena u IT sektoru
  • Podršku istraživačima za komercijalizaciju njihovih ideja
  • Povezivanje akademskog i privatnog sektora

Cilj je da se u naredne tri godine poveća broj spinoff kompanija, čime bi se dodatno ojačao preduzetnički ekosistem Srbije.

Jačanje globalne povezanosti srpskog digitalnog ekosistema

Strategija prepoznaje važnost globalne integracije srpskog digitalnog ekosistema. Dragoljub Damljanović, direktor Schneider Electric Hub-a i član upravnog odbora Inicijative, ističe ključne aspekte ove inicijative:

  1. Omogućavanje boravka domaćih startapa u vodećim svetskim ekosistemima
  2. Organizacija ključnih događaja u Srbiji koji će privući osnivače, investitore i profesionalce iz celog sveta
  3. Aktivno učešće u zakonodavnim procesima sa ciljem olakšavanja poslovanja kompanijama i podrške njihovom rastu na globalnom tržištu

Ove aktivnosti imaju za cilj da otvore nove mogućnosti za srpske startape, omogućavajući im da stiču dragoceno iskustvo i kontakte na globalnom nivou.

Zaključak: Put ka globalnoj prepoznatljivosti

Saša Popović, suosnivač i direktor kompanije Vega IT i predsednik Upravnog odbora Inicijative Digitalna Srbija, sumira ciljeve nove strategije: "Želimo da Srbija postane jedan od globalno prepoznatljivih brzorastućih digitalnih ekosistema. Fokus je na osnaživanju startapa, primeni novih tehnologija u obrazovanju i stvaranju prilika za globalno povezivanje."

Implementacijom ove sveobuhvatne strategije, Inicijativa Digitalna Srbija postavlja temelje za značajan napredak srpskog digitalnog ekosistema. Kroz ciljane inicijative usmerene na razvoj startapa, integraciju veštačke inteligencije i jačanje globalne povezanosti, strategija ima potencijal da transformiše digitalni pejzaž Srbije i pozicionira zemlju kao važnog igrača na globalnoj tehnološkoj sceni.