Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Strategija razvoja veština u sektoru turizma Srbije

Nedavno održana konferencija o razvoju veština u sektoru turizma Srbije naglasila je ključne izazove i potrebe za strateškim pristupom u ovoj rastućoj industriji. Stručnjaci su istakli važnost unapređenja ljudskih resursa i bliže saradnje između obrazovnog sistema i turističke privrede.

Izazovi i strategija razvoja turizma Srbije

Unija poslodavaca Srbije i MOR organizovali su konferenciju pod nazivom "Potrebne veštine u sektoru hotelijerstva i turizma u Srbiji". Ovaj značajan događaj okupio je stručnjake iz različitih oblasti, predstavnike vladinih institucija i turističkog sektora, s ciljem predstavljanja sveobuhvatne Strategije razvoja veština radne snage neophodne za dugoročni rast i održivost turizma Srbije.

Učesnici konferencije identifikovali su nekoliko ključnih izazova sa kojima se sektor suočava. Među njima su poteškoće u predviđanju i zadovoljavanju novih zahteva za veštinama u brzorastućim turističkim destinacijama, kao i pritisak koji dolazi od ubrzanih tehnoloških inovacija. Ove promene zahtevaju kontinuirano prilagođavanje i usavršavanje kadrova.

Alesandra Molc, specijalista za veštine MOR-a, predstavila je metodologiju korišćenu pri kreiranju strateškog dokumenta. Ona je naglasila: "Strategija ima jasan cilj – da pomogne sektoru turizma u Srbiji da identifikuje ključne nedostatke u ljudskim kapacitetima, predvidi buduće potrebe za veštinama i postavi prioritete za razvoj radne snage." Ovaj pristup bi trebalo da podstakne dalji rast sektora i unapredi kvalitet usluga.

Saradnja obrazovnog sistema i turističke industrije

Jedan od ključnih aspekata strategije je jačanje veze između obrazovnog sistema i turističke industrije. Molc je istakla: "Samo kroz ovu sinergiju mogu se obrazovati kadrovi sa specifičnim veštinama koje su potrebne tržištu." Ova saradnja je ključna za stvaranje visoko standardizovanog sektora, sa naglaskom na pravni okvir koji bi omogućio pružanje visokokvalitetnih usluga.

Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, naglasio je značaj strateškog razvoja ljudskih resursa u turizmu. On je izjavio: "Turizam je grana privrede od koje se puno očekuje. Potrebno je razvijati kapacitete ljudi koji će se baviti turizmom." Atanacković je takođe istakao važnost dalje saradnje između Unije poslodavaca i aktera u turizmu i ugostiteljstvu.

Izazovi nedostatka kvalifikovane radne snage

Zoran Martinović, pomoćnik ministra rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja, ukazao je na problem nedostatka kvalifikovane radne snage. Ovaj izazov se ne odnosi samo na broj radnika koje sektor može da zaposli, već i na nedostatak specifičnih veština potrebnih u modernom turizmu.

Poseban izazov predstavlja deficit kvalifikovane radne snage u ruralnim sredinama, koje postaju sve popularnije turističke destinacije. Strategija prepoznaje potrebu za razvojem ljudskih resursa u ovim oblastima, kako bi se podržao rast ruralnog turizma i omogućio ravnomerniji regionalni razvoj.

Reforma obrazovnih programa i praktična nastava

Miloš Blagojević, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, naglasio je važnost saradnje između obrazovnih institucija i poslodavaca u cilju razvoja praktične nastave. On je izjavio: "Moramo zajedno da analiziramo postojeće profile i identifikujemo one koji nedostaju, kako bi se popunio deficit radne snage." Ovaj pristup bi trebalo da rezultira obrazovnim programima koji su bolje usklađeni sa potrebama tržišta rada.

Dr Danijela Vićentijević iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dodatno je istakla značaj međusektorske saradnje za budući razvoj sektora turizma i hotelijerstva. Ona je predložila formiranje radnih grupa koje bi uključivale predstavnike obrazovnih institucija, turističke privrede i relevantnih ministarstava, s ciljem kontinuiranog unapređenja obrazovnih programa.

Implementacija strategije i budući koraci

Konferencija je rezultirala nizom konkretnih predloga za implementaciju strategije. Među njima su:

  • Reforma obrazovnih programa uz aktivno učešće predstavnika turističke industrije
  • Jačanje praktične nastave kroz partnerstva sa hotelima i turističkim agencijama
  • Uvođenje sistema nagrada, podsticaja i stipendija za studente koji se odluče za karijeru u ugostiteljstvu
  • Razvoj programa obuke za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju postojećih radnika u turizmu
  • Promocija turizma kao atraktivne karijerne opcije među mladima

Učesnici konferencije su se složili da je za uspešnu implementaciju strategije neophodna aktivna saradnja svih zainteresovanih strana – od vladinih institucija, preko obrazovnih ustanova, do privatnog sektora. Samo kroz ovakav sveobuhvatan pristup moguće je obezbediti dugoročnu održivost i konkurentnost turizma Srbije na međunarodnom tržištu.

U zaključku, konferencija o razvoju veština u sektoru turizma Srbije postavila je temelje za strateški pristup unapređenju ljudskih resursa u ovoj važnoj privrednoj grani. Implementacija predloženih mera trebalo bi da doprinese stvaranju visokokvalifikovane radne snage sposobne da odgovori na izazove modernog turizma i podrži dalji rast ovog sektora u Srbiji.