Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Strategija razvoja 5G mreže u Srbiji do 2027. godine

Nedavno usvojena Strategija razvoja sistema elektronskih komunikacija u Srbiji do 2027. godine postavlja temelje za implementaciju 5G mreže u zemlji. Ovaj dokument predstavlja ključni korak ka modernizaciji telekomunikacione infrastrukture i unapređenju digitalnih usluga za građane i privredu.

Ključni aspekti Strategije razvoja 5G mreže

Nova strategija predviđa niz koraka neophodnih za uspešno uvođenje 5G tehnologije u Srbiji. Među najvažnijim elementima su:

  • Priprema regulatornog okvira
  • Uspostavljanje bezbednosnih standarda
  • Nastavak izgradnje optičke infrastrukture
  • Sprovođenje aukcije za dodelu frekvencija

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija naglašava da će regulatorni okvir i bezbednosni preduslovi biti završeni do kraja tekuće godine. Ovo predstavlja značajan napredak u odnosu na prethodne planove, s obzirom da se o uvođenju 5G tehnologije diskutuje već godinama.

Regulatorni okvir i aukcija frekvencija

Jedan od ključnih koraka u implementaciji 5G mreže je usvajanje "Pravilnika o minimalnim uslovima za izdavanje pojedinačnih dozvola za korišćenje radiofrekvencijskog spektra". Prema strategiji, ovaj dokument bi trebalo da bude usvojen do kraja septembra ove godine.

Nakon uspostavljanja regulatornog okvira, RATEL će sprovesti aukciju i dodelu dozvola tokom 2025. godine. Ovo će omogućiti operatorima da započnu sa postavljanjem 5G mobilne mreže.

Interesovanje za 5G frekvencije već postoji, što potvrđuje javni poziv koji je RATEL raspisao 2021. godine. Tada su četiri operatora - SBB, Telekom Srbija, Yettel (bivši Telenor) i A1 - iskazala zainteresovanost za korišćenje određenih radio frekvencija.

Infrastrukturni izazovi i poređenje sa regionom

Za potpunu pokrivenost Srbije 5G mrežom, procenjuje se da je potrebno približno 6.000 baznih stanica. Ovo predstavlja značajan infrastrukturni izazov koji će zahtevati znatna ulaganja i koordinisane napore operatora i države.

U poređenju sa susednim zemljama, Srbija trenutno zaostaje u implementaciji 5G tehnologije. Hrvatska je, na primer, završila javnu aukciju frekvencijskog spektra za 5G mrežu još u avgustu 2021. godine, dok je Crna Gora postala najmlađa članica "5G kluba" u regionu, održavši aukciju u februaru 2023. godine.

Interesantno je napomenuti da je Hrvatska na svojoj aukciji ostvarila prihod od gotovo 48 miliona evra, dok je Crna Gora prikupila približno 9 miliona evra. Ovi podaci mogu poslužiti kao okvirni pokazatelj potencijalnog finansijskog efekta predstojeće aukcije u Srbiji.

Trenutno stanje i budući planovi

Iako 5G mreža još nije široko dostupna u Srbiji, postoje određene grupe koje već mogu koristiti njene prednosti. Naučno-tehnološki parkovi su trenutno pokriveni 5G mrežom, a planirano je da i ceo kompleks EXPO 2027 bude pokriven na isti način.

Strategija predviđa i uspostavljanje jedinstvene elektronske evidencije za postavljanje baznih stanica, kao i redovno merenje nivoa zračenja. Ovo je važan korak u osiguravanju transparentnosti i bezbednosti nove tehnologije.

Poslovna zajednica već duže vreme apeluje na nadležne institucije da ubrzaju proces uvođenja 5G mreže. Ovo nije iznenađujuće, s obzirom na potencijal koji ova tehnologija nosi za unapređenje poslovanja i razvoj novih usluga.

Zaključak i perspektive

Usvajanje Strategije razvoja sistema elektronskih komunikacija predstavlja značajan korak ka modernizaciji telekomunikacione infrastrukture u Srbiji. Implementacija 5G mreže otvara brojne mogućnosti za unapređenje kvaliteta života građana i povećanje konkurentnosti privrede.

Ipak, pred Srbijom su još uvek značajni izazovi u realizaciji ovih planova. Uspešna implementacija strategije zavisiće od efikasne saradnje državnih institucija, regulatornih tela i telekomunikacionih operatora. Uz pravovremeno sprovođenje planiranih aktivnosti, Srbija bi mogla da uhvati korak sa regionom u oblasti 5G tehnologije i postavi temelje za dalji digitalni razvoj.