U Sijetlu je izbio masovni štrajk u Boeingu, gde hiljade radnika zahtevaju poboljšanje uslova rada i veće plate. Ovaj industrijski spor značajno utiče na proizvodnju i finansijsko stanje jednog od najvećih proizvođača aviona na svetu.
Masovni protest Boeingovih radnika
U utorak, radnici fabrike Boeinga organizovali su impozantan protest u Sijetlu, demonstrirajući svoje nezadovoljstvo trenutnim radnim uslovima. Ova akcija stavlja značajan pritisak na novog generalnog direktora Kelija Ortberga da pronađe rešenje za tekući radni spor koji produbljuje već postojeću finansijsku krizu kompanije.
Protest je privukao pažnju javnosti, sa stotinama štrajkača koji su se okupili u glavnoj sali sindikata, energično skandirajući parole koje odražavaju njihove zahteve. Istovremeno, značajna grupa radnika demonstrirala je ispred zgrade, šaljući jasnu poruku upravi kompanije.
Uprkos nedavno najavljenom otpuštanju približno 17.000 zaposlenih, radnici ostaju odlučni u svojoj borbi. Oni insistiraju na povećanju plata i poboljšanju penzionih beneficija, naglašavajući da ih potencijalni otkazi neće odvratiti od njihovih ciljeva.
Politička podrška i širi uticaj štrajka
Štrajk je privukao pažnju i političkih krugova. Vodeći demokratski kongresmeni iz države Vašington izrazili su svoju podršku radnicima, pozivajući obe strane da postignu sporazum koji će adekvatno nagraditi radnike za njihov neprocenjiv doprinos kompaniji.
Razmere štrajka su impresivne - oko 33.000 sindikalno organizovanih radnika Boeinga na Zapadnoj obali, pretežno iz države Vašington, obustavilo je rad od 13. septembra. Njihovi zahtevi uključuju povećanje plata od približno 40% tokom četvorogodišnjeg perioda.
Ovaj radni spor ima značajne posledice na proizvodnju Boeinga. Došlo je do obustave proizvodnje najprodavanijeg modela 737 MAX, kao i aviona serija 767 i 777, što dodatno otežava finansijsku situaciju kompanije.
Finansijske implikacije i reakcija Boeinga
Suočen sa ovim izazovima, Boeing pokušava da osigura finansijski manevarski prostor na Vol Stritu. Kompanija je najavila ambiciozan plan za prikupljanje kapitala, uključujući emisiju do 25 mlrd $ u akcijama i obveznicama tokom naredne tri godine. Dodatno, Boeing je obezbedio kreditni aranžman u vrednosti od 10 mlrd $.
Pregovori između Međunarodne asocijacije mašinista i vazduhoplovnih radnika (IAM) i uprave Boeinga trenutno su u zastoju. Obe strane optužuju jedna drugu za nepoštene prakse tokom pregovora, što dodatno komplikuje rešavanje spora.
Boeing je prošle nedelje povukao svoju poslednju ponudu, koja je uključivala povećanje plata od približno 30% tokom četiri godine, nakon što su pregovori propali. Ova odluka je dodatno zaoštrila odnose između kompanije i sindikata.
Planirani otkazi i budući koraci
Kao deo svoje strategije za prevazilaženje krize, Boeing planira da u novembru pošalje obaveštenja o otkazima sa rokom od 60 dana. Ukoliko situacija ne bude rešena, druga faza otpuštanja planirana je za decembar. Važno je napomenuti da radnici koji trenutno štrajkuju nisu direktno pogođeni ovim merama otpuštanja.
Ova situacija predstavlja značajan izazov za Boeing, balansirajući između potreba radnika i finansijske stabilnosti kompanije. Rešenje štrajka u Boeingu biće ključno za budućnost kompanije i moglo bi imati dalekosežne posledice na celokupnu avio industriju.
U zaključku, štrajk u Boeingu nastavlja da privlači pažnju javnosti i stvara pritisak na rukovodstvo kompanije. Ishod ovog radnog spora mogao bi postaviti presedan za buduće pregovore u industriji i uticati na globalnu proizvodnju aviona.