Štamparija Borba, nekada renomirana grafička kompanija, suočava se sa ozbiljnim finansijskim izazovima koji su doveli do razmatranja mogućnosti stečaja. Ova situacija postavlja pitanja o budućnosti kompanije i implikacijama za njene zaposlene i akcionare.
Vanredna skupština i razmatranje stečaja
Štamparija Borba sazvala je vanrednu skupštinu akcionara za 5. decembar, gde će se razmatrati predlog za pokretanje stečajnog postupka. Ova odluka dolazi nakon perioda finansijskih poteškoća, što je kulminiralo gubitkom od približno 1,5 miliona evra u prethodnoj poslovnoj godini. Uprkos ovom izazovu, kompanija je uspela da ostvari poslovni prihod od skoro 1,4 miliona evra, što ukazuje na kompleksnost njene finansijske situacije.
Vlasničku strukturu Štamparije Borba karakteriše dominantno učešće države i njenih institucija. Republika Srbija je najveći pojedinačni akcionar sa udelom od 37,5%, a slede je Republički fond za PIO sa 31,54%, Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) sa 12,65% i grad Beograd sa 8,1% kapitala. Ostali akcionari imaju marginalne udele, ne prelazeći 1,6% pojedinačno.
Implikacije za akcionare i zaposlene
Vanredna sednica skupštine akcionara predstavlja ključni momenat za budućnost kompanije. Na dan upućivanja poziva za sednicu, Štamparija Borba a.d. Beograd imala je ukupno 790.442 emitovanih običnih akcija, od kojih 780.551 sa pravom glasa. Ovo znači da će odluke donete na skupštini imati značajan uticaj na širok spektar akcionara, uključujući i državne institucije koje su glavni vlasnici.
Posebno je važno napomenuti da kompanija trenutno zapošljava 23 radnika. Potencijalni stečaj bi mogao imati ozbiljne posledice po njihovu budućnost, što dodatno naglašava značaj predstojeće skupštine. Pravo učešća u radu i odlučivanju na sednici imaju svi akcionari koji poseduju akcije sa pravom glasa, po principu "jedna akcija - jedan glas", što osigurava demokratski proces donošenja odluka.
Širi kontekst promena u medijskom sektoru
Situacija u Štampariji Borba dolazi u trenutku značajnih promena u srpskom medijskom sektoru. Nedavno je prodat državni kapital u Novinsko-izdavačkom preduzeću Borba, što ukazuje na trend restrukturiranja i privatizacije medijskih kuća. Ministarstvo privrede je saopštilo da je paket od 36,4% kapitala nekada čuvenih novina prodat kompaniji Media 026 iz Vučaka za iznos od približno 2,8 miliona evra.
Ova prodaja je rezultirala time da je Media 026 postala najveći pojedinačni akcionar Borbe, iako ne i većinski vlasnik. Ovakav razvoj događaja otvara pitanja o budućoj uređivačkoj politici i poslovnoj strategiji Borbe, kao i o potencijalnim sinergijama između Štamparije Borba i novinskog preduzeća.
Zaključak i buduće perspektive
Predstojeća vanredna skupština Štamparije Borba predstavlja kritičnu tačku u istoriji ove kompanije. Odluka o potencijalnom stečaju će imati dalekosežne posledice ne samo za akcionare i zaposlene, već i za širu sliku medijskog i štamparskog sektora u Srbiji.