Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Stabilne performanse srpske privrede u 2024. godini

Privredna komora Srbije (PKS) objavila je ohrabrujuće rezultate o stanju srpske ekonomije, ukazujući na stabilne poslovne performanse u ključnim oblastima. Ovi nalazi sugerišu pozitivan trend koji bi mogao da se nastavi u narednom periodu.

Stabilne poslovne performanse srpske privrede

Prema najnovijoj anketi PKS-a, srpska privreda pokazuje znake stabilnosti i rasta u nekoliko ključnih aspekata. Promet, poslovna klima, izvoz, iskorišćenost kapaciteta, likvidnost i zaposlenost beleže pozitivne rezultate u drugom kvartalu 2024. godine. Ovi ohrabrujući pokazatelji sugerišu da bi se ovakav trend mogao nastaviti i u trećem tromesečju.

Narodna banka Srbije (NBS) predviđa ubrzanje rasta realnog Bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije. Projekcije ukazuju na rast između četiri i pet procenata, sa centralnom vrednošću od približno 4,5 odsto. Ovaj rast će prvenstveno biti podstaknut domaćom tražnjom, dok će značajan doprinos dati i investicije u oblasti saobraćajne, energetske i komunalne infrastrukture.

Analiza prometa i poslovne klime

Anketa PKS-a otkriva da je u drugom kvartalu 2024. godine 41% anketiranih privrednika zabeležilo rast prometa u poređenju sa prethodnim kvartalom. Nasuprot tome, 19% je prijavilo smanjenje. Očekivanja za treći kvartal su optimistična, sa 50% ispitanika koji predviđaju isti nivo prometa, 36% koji očekuju poboljšanje, a samo 14% koji anticipiraju smanjenje.

Posebno ohrabruje optimizam u sektoru energetike i rudarstva, gde skoro polovina anketiranih (48%) očekuje veći promet u trećem kvartalu. Značajan rast prometa predviđa se i u sektorima turizma, građevinske industrije i komunalnih delatnosti.

Što se tiče poslovne klime, većina anketiranih (68%) smatra da je ona ostala nepromenjena u drugom kvartalu 2024. godine. Za 17% ispitanika, poslovna klima se poboljšala, dok je 15% ocenilo da je lošija. Više od polovine anketiranih očekuje da će poslovna klima ostati stabilna i u trećem kvartalu.

Izazovi i mogućnosti za srpsku privredu

Uprkos generalno pozitivnim trendovima, privrednici se suočavaju sa određenim izazovima. Najznačajniji među njima je kontinuirani rast troškova inputa, koji je zabeležen kod 46% ispitanika. Ovaj trend može potencijalno uticati na profitabilnost i konkurentnost srpskih preduzeća na međunarodnom tržištu.

S druge strane, ohrabruje podatak da je prosečna iskorišćenost kapaciteta u drugom kvartalu 2024. godine iznosila 74%. Još važnije, čak 78% anketiranih firmi izjavilo je da raspolaže sa dovoljno sredstava za optimalno finansiranje poslovanja. Dodatno, više od dve trećine anketiranih kompanija imalo je dovoljno sredstava za investicije u istom periodu.

Izvoz i zaposlenost kao ključni indikatori

Izvozne performanse srpske privrede takođe pokazuju pozitivne znakove. Od kompanija koje su izvozile u drugom kvartalu, 30% je prijavilo povećanje izvoza u odnosu na prethodni kvartal. Ovaj podatak ukazuje na rastući potencijal srpskih proizvoda i usluga na međunarodnom tržištu.

Zaposlenost, kao jedan od ključnih indikatora ekonomskog zdravlja, ostala je stabilna. Čak 86% anketiranih kompanija nije smanjilo broj zaposlenih u drugom kvartalu 2024. godine. Još impresivnije je da 94% ispitanika ne očekuje smanjenje broja zaposlenih u narednom periodu. Ovi podaci sugerišu stabilnost tržišta rada i potencijal za dalji rast zaposlenosti.

Metodologija i značaj PKS ankete

Anketa "Poslovna aktivnost privrednih subjekata u Republici Srbiji" sprovedena je na reprezentativnom uzorku od 1.564 kompanije, članice PKS-a. Ove firme su u julu 2024. godine zapošljavale ukupno 213.000 radnika, što čini značajan deo srpske radne snage.

Kompanije obuhvaćene anketom ostvarile su robni izvoz vredan približno 4,3 milijarde evra u drugom kvartalu 2024. godine, što predstavlja rast od oko 10,5% u odnosu na isti period prethodne godine. Interesantno je napomenuti da oko 18% kompanija iz uzorka ima strani osnivački kapital, što ukazuje na značajno prisustvo stranih investicija u srpskoj privredi.

U zaključku, najnovija analiza poslovnih performansi srpske privrede ukazuje na stabilnost i potencijal za dalji rast. Uprkos određenim izazovima, kao što je rast troškova inputa, većina indikatora sugeriše pozitivne trendove u prometu, izvozu i zaposlenosti. Ovi nalazi pružaju osnovu za optimizam u pogledu budućeg ekonomskog razvoja Srbije.