Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Srpsko-kineski industrijski park „Mihajlo Pupin" u razvoju

Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine Srbije nedavno je pokrenulo značajan korak u realizaciji dugo najavljivanog projekta Srpsko-kineskog industrijskog parka „Mihajlo Pupin" u Borči. Ovaj ambiciozni poduhvat, koji predstavlja zajedničku inicijativu srpske vlade i kineske kompanije CRBC, ima za cilj stvaranje modernog industrijskog kompleksa koji će podsticati ekonomski rast i tehnološki napredak.

Tender za izgradnju toplane: Ključni element infrastrukture

Centralni fokus trenutnih aktivnosti je raspisivanje tendera za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju toplane koja će opsluživati budući industrijski park. Ovaj tender, vredan približno 30 miliona dinara, otvoren je do sredine decembra tekuće godine. Predmet javne nabavke obuhvata izradu idejnog rešenja za termoenergetski objekat – toplanu „Mihajlo Pupin", koja će biti zadužena za snabdevanje kompleksa SKIP neophodnom toplotnom energijom.

Prema tehničkoj specifikaciji, planirana toplana će imati impresivan instalisani kapacitet od oko 232 megavata. Ovaj kapacitet je projektovan sa ciljem da zadovolji potrebe svih budućih potrošača u kompleksu, obezbeđujući energiju za grejanje i pripremu tople vode. Interesantno je napomenuti da je u planu i mogućnost implementacije sistema za daljinsko hlađenje, što predstavlja inovativno rešenje u kontekstu energetske efikasnosti.

Strateško planiranje energetskog snabdevanja

U okviru detaljne tehničke specifikacije projekta, posebna pažnja je posvećena optimizaciji energetskog snabdevanja različitih segmenata kompleksa. Kao najcelishodnije rešenje, predloženo je da se na sistem daljinskog grejanja priključe samo površine namenjene komercijalnim delatnostima. Ovo uključuje poslovno stanovanje, poslovne apartmane i komercijalne objekte. S druge strane, za industrijske i proizvodne delatnosti nije planirano priključenje na centralni sistem grejanja, što ostavlja prostor za implementaciju specifičnih energetskih rešenja prilagođenih potrebama različitih industrijskih procesa.

Kada je reč o energentima, toplana će primarno koristiti prirodni gas kao osnovno gorivo. Međutim, u skladu sa principima energetske sigurnosti i fleksibilnosti, predviđeno je i korišćenje lakog niskosupornog lož ulja kao rezervnog goriva. Ova strategija dvostrukog goriva osigurava stabilnost snabdevanja toplotnom energijom čak i u slučaju potencijalnih prekida u snabdevanju prirodnim gasom.

Tehnički detalji i inovativna rešenja

Projektni zadatak predviđa ugradnju četiri vrelovodna kotla za potrebe snabdevanja potrošača toplotnom energijom. Pored toga, planirana je izgradnja merno-regulacione stanice koja će obezbediti efikasno i precizno snabdevanje toplane prirodnim gasom. Ovakvo rešenje omogućava optimalno korišćenje resursa i visoku energetsku efikasnost.

Za skladištenje rezervnog goriva, projektom je predviđen nadzemni rezervoar kapaciteta dovoljnog za 15 dana rada. Ovo će biti praćeno izgradnjom pumpne stanice za snabdevanje gorionika tečnim gorivom putem čeličnog cevovoda. Ovakav pristup garantuje energetsku nezavisnost i stabilnost rada toplane čak i u vanrednim situacijama.

Širi kontekst Srpsko-kineskog industrijskog parka

Projekat Srpsko-kineskog industrijskog parka „Mihajlo Pupin" predstavlja ambiciozan poduhvat koji prevazilazi okvire standardnog industrijskog kompleksa. Planirano je da se prostire na impresivnoj površini od 505 hektara, strateški pozicioniran na levoj obali Dunava, u neposrednoj blizini mosta Zemun-Borča, poznatijeg kao Pupinov most. Ova lokacija, smeštena u jugozapadnom delu Pančevačkog rita i severno od gradske saobraćajnice poznate kao Severna tangenta, pruža izuzetne mogućnosti za razvoj i povezivanje.

Vizija ovog kompleksa daleko je šira od klasičnog industrijskog parka. Predviđeno je da obuhvati različite, ali međusobno komplementarne sadržaje:

  • Industrijski park za proizvodne delatnosti
  • Internacionalni komercijalni centar
  • Hi-Tech park za razvoj i implementaciju naprednih tehnologija

Glavni cilj ovog megaprojekta je višestruk: podsticanje proizvodnje, razvoj visokih tehnologija, unapređenje trgovinske razmene, i formiranje regionalnog trgovinskog i industrijskog centra. Ovakva koncentracija različitih delatnosti na jednom mestu ima potencijal da stvori snažan sinergijski efekat, doprinoseći ne samo lokalnom i regionalnom razvoju, već i pozicioniranju Srbije kao atraktivne destinacije za međunarodne investicije i tehnološke inovacije.

Istorijat projekta i trenutni status

Ideja o izgradnji Srpsko-kineskog industrijskog parka „Mihajlo Pupin" nije nova i već godinama je predmet intenzivnih pregovora i planiranja. Ključni moment u razvoju projekta dogodio se 2018. godine, kada je Ministarstvo finansija Republike Srbije potpisalo sporazum o izgradnji parka sa kineskom državnom kompanijom China Road and Bridge Corporation (CRBC) u Pekingu. Ovaj sporazum je označio početak konkretnih koraka ka realizaciji ovog ambicioznog projekta.

Godinu dana kasnije, u novembru 2019., nadležni organi su najavili da bi izgradnja industrijskog parka u Borči trebalo da počne krajem marta 2020. godine. U tom periodu, vođeni su i razgovori o finansiranju projekta, uključujući i sastanke sa predstavnicima Banke Kine. Banka je tada potvrdila svoju spremnost da finansira kompanije iz Kine koje bi se locirale u industrijskom parku, što je predstavljalo značajan podsticaj za dalji razvoj projekta.

Međutim, kao i mnogi drugi globalni projekti, realizacija Srpsko-kineskog industrijskog parka suočila se sa neočekivanim izazovom u vidu globalne pandemije COVID-19. Ova situacija je neminovno dovela do odlaganja i usporavanja planiranih aktivnosti. Uprkos tome, činjenica da je nedavno raspisan tender za izradu tehničke dokumentacije za toplanu jasno ukazuje da projekat nije napušten, već da se aktivno radi na njegovoj realizaciji, prilagođavajući se novim okolnostima i izazovima.

U zaključku, razvoj Srpsko-kineskog industrijskog parka „Mihajlo Pupin" predstavlja složen i dugoročan projekat koji ima potencijal da značajno utiče na ekonomski i tehnološki razvoj Srbije. Trenutni fokus na izgradnji ključne infrastrukture, poput toplane, ukazuje na ozbiljnost namere da se ovaj ambiciozni plan realizuje. Iako su globalni događaji privremeno usporili njegov napredak, kontinuirani rad na projektu i raspisivanje tendera za toplanu signaliziraju da Srpsko-kineski industrijski park ostaje visoko na listi prioriteta za budući razvoj i međunarodnu saradnju.