Poljoprivrednici Srbije, okupljeni u pet udruženja, zahtevaju od ministarstva poljoprivrede isplatu obećanih subvencija. Ukoliko se njihovi zahtevi ne ispune do kraja oktobra, najavljuju proteste širom zemlje.
Očekivanja poljoprivrednika i obećanja vlade
Nedeljko Savić, predsednik udruženja "Stig", izjavio je za medije da poljoprivrednici očekuju objavljivanje javnog poziva 15. oktobra. Ovaj poziv bi trebalo da omogući prijavljivanje hektara za koje je kupljeno sertifikovano seme, što bi rezultiralo subvencijom od približno 17.000 dinara po hektaru.
Savić je naglasio da je ovaj dogovor postignut prošle godine sa tada aktuelnom premijerkom Anom Brnabić. Prema prvobitnom planu, subvencije su već trebale biti isplaćene. "Realizacija ovog dogovora značajno kasni," istakao je Savić, dodajući da će, ukoliko isplata ne bude izvršena do kraja oktobra, poljoprivrednici biti primorani da organizuju proteste.
Udruženja poljoprivrednika i njihovi zahtevi
Pored "Stiga" iz Požarevca, protestima prete i druga udruženja:
- "Složni Pidikanci" iz Bavaništa
- "Severni Banat" iz Kikinde
- Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja "Adrani"
- "Brestovački ratari"
Ova udruženja su u julu ove godine ponovo potpisala sporazum sa ministarstvom poljoprivrede o ispunjenju zahteva iz prethodne godine. Među ključnim zahtevima su:
- Subvencije od 35.000 dinara po hektaru za tekuću godinu
- Isplata subvencija za obrađene parcele bez rešenog vlasništva
- Povećanje premija za krave
- Obezbeđivanje dizela bez akcize na pumpama
- Krediti pod povoljnim uslovima
- Uređenje robne berze
- Regulisanje dugova za penzijsko osiguranje
Izazovi u realizaciji dogovora
Ministarstvo poljoprivrede je najavilo da će 15. oktobra biti raspisan poziv za "evidentiranje poljoprivrednog zemljišta koje faktički obrađuju bez regulisanog pravnog osnova sa pretpostavljenim vlasnikom". Međutim, Savić izražava zabrinutost da bi država mogla pokušati da izbegne ispunjenje ovog zahteva kada utvrdi tačan obim takvog zemljišta, pravdajući se nedostatkom sredstava u budžetu.
Milan Pajić, vlasnik farme goveda, takođe je izrazio nezadovoljstvo trenutnom situacijom. "Ako država ne ispuni obećanja, primeniće se nepopularne mere," upozorio je Pajić, naglašavajući da država nije igračka, već ozbiljna organizacija koja mora poštovati svoje obaveze.
Novi izazovi za proizvođače mleka
Pored problema sa subvencijama, poljoprivrednici se suočavaju i sa novim izazovima. Ministarstvo poljoprivrede je donelo pravilnik kojim se od 1. decembra smanjuje dozvoljeni sadržaj aflatoksina u mleku sa 0,25 na 0,05 mikrograma po kilogramu, usklađujući se sa standardima EU.
Pajić ističe da ovogodišnji meteorološki uslovi nisu pogodovali proizvodnji kukuruza bez ovog toksina, što može dovesti do toga da poljoprivrednici neće moći da prodaju mleko. Zbog toga će tražiti izmenu pravilnika kako bi se izbegla potencijalna kriza u sektoru mlečne industrije.
U zaključku, poljoprivrednici Srbije se nalaze na prekretnici. Ukoliko ministarstvo poljoprivrede ne ispuni obećanja o subvencijama i ne prilagodi nove propise realnoj situaciji na terenu, zemlja bi mogla da se suoči sa značajnim protestima i potencijalnom krizom u poljoprivrednom sektoru. Rešavanje ovih pitanja zahteva hitnu pažnju i saradnju svih relevantnih strana.