Međunarodni sajam uvoza u Šangaju (CIIE) otvorio je vrata za srpske kompanije, pružajući im izvanrednu priliku za predstavljanje svojih proizvoda na ogromnom kineskom tržištu. Ovaj događaj označava značajan korak u jačanju ekonomskih veza između Srbije i Kine.
Srpsko prisustvo na sajmu CIIE
Privredna komora Srbije (PKS) i Razvojna agencija Srbije (RAS) udružile su snage kako bi organizovale nastup domaćih privrednika na ovom prestižnom događaju. Nacionalni štand Srbije postao je centar pažnje, predstavljajući dvadeset kompanija iz prehrambenog sektora.
Ovaj sajam, koji se održava sedmi put zaredom, privukao je pažnju više od 50.000 profesionalnih kupaca iz preko stotinu zemalja. Za srpske privrednike, ovo predstavlja jedinstvenu platformu za širenje poslovanja i uspostavljanje novih poslovnih veza na azijskom kontinentu.
Značaj Sporazuma o slobodnoj trgovini
Zorana Delić, predstavnica Centra za organizaciju sajmova, manifestacija i događaja PKS, naglasila je važnost nedavno potpisanog Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine. Ovaj sporazum otvara nove horizonte za saradnju i očekuje se da će značajno unaprediti ekonomske odnose između dve zemlje.
"Naše kompanije su optimistične i očekuju brojne poslovne razgovore tokom sajma," izjavila je Delićeva. "Verujemo da će ovaj sporazum biti katalizator za intenzivniju saradnju srpskih i kineskih kompanija, donoseći obostrane koristi."
Pripreme srpskih kompanija za kinesko tržište
Većina domaćih kompanija već je započela process registracije i dobijanja izvoznog broja za tržište Kine. Ovo pokazuje ozbiljnost njihovih namera i spremnost da iskoriste nove prilike koje se otvaraju. Kompanije koje već posluju na kineskom tržištu izrazile su interes za proširenje svojih poslovnih aranžmana.
Među kompanijama koje se predstavljaju na štandu Srbije su:
- Vinex Grozd
- Frucom Food
- Fruškogorski vinogradi
- Frigo Nais
- Vinarija Čoka Plus
- Simex Original
- Natura Top
- Agranela
- Tisacoop
- Vinarija Aleksandrović
- Vinarija Trivanović
Pored njih, svoje proizvode i usluge predstavljaju i Budimka, ITN Group, Damar Confit, Sanum per Fructus, Cmana, Destilerija Rodoslov, NS Bomi i Aroma. Logističku podršku pruža kompanija Milšped, dok Pupin park promoviše svoj projekat i potencijale industrijske zone.
Podrška najviših državnih zvaničnika
Značaj ovog događaja za Srbiju potvrđuje i poseta najviših državnih zvaničnika štandu Srbije. Među njima su bili predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević, ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar kulture Nikola Selaković, kao i ambasadori obe zemlje - Li Ming, ambasador Kine u Srbiji, i Maja Stefanović, ambasadorka Srbije u Kini.
CIIE kao promoter globalne trgovine
Međunarodni sajam uvoza u Šangaju organizuju Vlada Kine i Kineski međunarodni uvozno-izvozni biro. Ovaj događaj ima za cilj podsticanje uvoza strane robe i usluga u Kinu, što je u skladu sa nastojanjem Kine da promoviše globalizaciju i otvorenost tržišta.
Za srpske kompanije, učešće na ovom sajmu predstavlja ključnu priliku za pozicioniranje na ogromnom kineskom tržištu. Ovo je posebno značajno u kontekstu nedavno potpisanog Sporazuma o slobodnoj trgovini, koji otvara nove mogućnosti za srpske izvoznike.
U zaključku, učešće srpskih kompanija na Međunarodnom sajmu uvoza u Šangaju predstavlja značajan korak u jačanju ekonomskih veza sa Kinom. Ovaj događaj ne samo da pruža priliku za predstavljanje srpskih proizvoda, već i postavlja temelje za dugoročnu saradnju i rast izvoza na kinesko tržište.