Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Srbija značajno smanjila sivu ekonomiju u protekloj deceniji

Nedavna analiza sprovedena u okviru Inicijative Bolji način otkriva značajan napredak Srbije u borbi protiv sive ekonomije. Ovo istraživanje ukazuje na važne reforme i digitalizaciju kao ključne faktore u smanjenju neformalne ekonomije.

Impresivno smanjenje sive ekonomije u Srbiji

U proteklom desetogodišnjem periodu, Srbija je postigla značajan uspeh u suzbijanju sive ekonomije, koja predstavlja nelegalne ekonomske aktivnosti koje izmiču poreskim vlastima. Prema najnovijim podacima, udeo sive ekonomije u bruto domaćem proizvodu (BDP) zemlje smanjen je sa približno 29% na oko 21%. Ovaj napredak rezultat je zajedničkih napora Vlade Srbije i NALED-a.

Deset ključnih reformi odigralo je presudnu ulogu u postizanju ovog uspeha. Među njima se posebno ističu:

  • Uvođenje sistema eFiskalizacije i eFaktura
  • Usvajanje zakona o inspekcijskom nadzoru
  • Implementacija eInspektora
  • Digitalizacija javnih nabavki
  • Podsticanje bezgotovinskih plaćanja za elektronske usluge

Dodatne reforme obuhvataju unapređenje paušalnog oporezivanja i regulisanje frilens rada, pojednostavljenje angažovanja sezonskih radnika u poljoprivredi, uspostavljanje jedinstvene eRegistracije i olakšano dobijanje PIB-a u APR-u. Takođe, smanjenje poreskog opterećenja zarada i pokretanje portala ePorezi dodatno su doprineli ovom uspehu.

Digitalizacija kao pokretač promena

Violeta Jovanović, izvršna direktorka NALED-a, naglasila je da je digitalizacija zajednički imenitelj ključnih reformi. Ona je istakla uspeh nagradne igre "Uzmi račun i pobedi", koja sada uključuje i bezgotovinska plaćanja, pružajući dvostruku šansu građanima koji plaćaju karticom ili koriste instant plaćanja.

U okviru Inicijative Bolji način, uz podršku nemačke vlade i kompanija Mastercard i Visa, obezbeđene su subvencije za mikro i mala preduzeća. Ove subvencije omogućavaju besplatno uvođenje POS terminala uz sniženu trgovačku naknadu. Rezultati ove inicijative su impresivni - za samo godinu i po dana, zabeleženo je preko 5.000 prijava, a mali trgovci koji su uveli POS terminale uz ovu podršku ostvarili su približno 1,5 miliona transakcija u vrednosti od oko 18 miliona evra.

Bezgotovinska plaćanja kao ključ daljeg napretka

Sajmon Kristijan Blum, zamenik direktora projekta Reforma javnih finansija - Agenda 2030 ispred Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, potvrdio je ključnu ulogu bezgotovinskih plaćanja u daljoj borbi protiv sive ekonomije. Prema najnovijoj analizi, ukoliko bi Srbija dostigla prosek Evropske unije u razvoju bezgotovinskih plaćanja, to bi moglo rezultirati smanjenjem sive ekonomije za dodatnih 2,4% BDP-a. Ovakav napredak bi potencijalno doneo gotovo 500 miliona evra dodatnih poreskih prihoda na godišnjem nivou.

Planovi za budućnost i dalje unapređenje

Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija, izrazio je zadovoljstvo pozitivnim trendovima koje pokazuju istraživanja. On je najavio nekoliko ključnih inicijativa za naredni period:

  1. Uvođenje sistema eAkciza
  2. Implementacija elektronskih otpremnica
  3. Razvoj novog IT rešenja za Poresku upravu
  4. Kreiranje aplikacije koja će na jednom mestu prikazivati sve poreske obaveze građana i privrede

Ove mere imaju za cilj da dodatno olakšaju rad privredi i unaprede efikasnost poreskog sistema. Mali, koji predsedava Koordinacionim telom Vlade za borbu protiv sive ekonomije, naglasio je da je potvrda uspešnosti reformi i činjenica da je Srbija po prvi put dobila investicioni rejting.

U zaključku, Srbija je pokazala značajan napredak u borbi protiv sive ekonomije kroz implementaciju ključnih reformi i digitalizaciju. Bezgotovinska plaćanja i dalje unapređenje digitalnih sistema ostaju ključni faktori za buduće smanjenje neformalnih ekonomskih aktivnosti i povećanje poreskih prihoda.