Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Srbija ulaže u solarne elektrane: Energetska revolucija

Srbija se sprema za značajan korak u svojoj energetskoj politici, potpisujući ugovor za izgradnju šest velikih solarnih farmi. Ovaj potez će udvostručiti kapacitete obnovljivih izvora energije u zemlji, istovremeno doprinoseći energetskoj stabilnosti i ispunjavanju obaveza u procesu evrointegracija.

Revolucija u solarnoj energiji u Srbiji

U sredu će biti potpisan prvi ugovor u okviru energetskog sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama, koji predviđa izgradnju šest impresivnih solarnih farmi ukupne snage od približno 1.000 megavata. Ova investicija predstavlja prekretnicu u srpskoj energetskoj politici, značajno unapređujući kapacitete zemlje za proizvodnju čiste energije.

Željko Marković, stručnjak iz Saveza energetičara, ističe dva ključna razloga za ovaj projekat. Prvi je rešavanje problema nedostatka električne energije tokom letnjih meseci, kada je potražnja najveća. Drugi razlog je dekarbonizacija, što je u skladu sa obavezama koje je Srbija preuzela u okviru procesa evrointegracija.

Lokacije i strateško partnerstvo

Nove solarne elektrane biće izgrađene na šest strateških lokacija širom Srbije: Leskovac, Zaječar, Bujanovac, Lebane, Negotin i Odžaci. Ova geografska rasprostranjenost osiguraće ravnomernu distribuciju solarne energije u nacionalnu mrežu.

Za realizaciju ovog ambicioznog projekta, Vlada Srbije je odabrala konzorcijum koji čine HEC, Hyundai Eng. America Inc. i UGTR. Ovo strateško partnerstvo obećava spoj vrhunske tehnologije i stručnosti u domenu obnovljivih izvora energije.

Trenutno stanje obnovljivih izvora u Srbiji

Pre ove značajne investicije, Srbija je već imala solidnu osnovu u obnovljivim izvorima energije:

  • Deset vetroparkova ukupne snage 511 megavata
  • 171 solarna elektrana sa kapacitetom od 65 megavata
  • 3.780 prozjumera (domaćinstava i firmi koji proizvode struju iz solarnih panela) sa ukupnom snagom od 74 megavata

Ovaj novi projekat će skoro udvostručiti postojeće kapacitete, postavljajući Srbiju na mapu vodećih zemalja u regionu po pitanju solarne energije.

Značaj solarnih elektrana za energetsku stabilnost

Marković naglašava ključnu ulogu solarnih elektrana u prevazilaženju energetskih izazova, posebno tokom sušnih leta. „Kada su godine loše, kada je loša hidrologija, tada su solari značajni u proizvodnom miksu električne energije," objašnjava on, podsećajući na nedavnu situaciju kada je Srbija morala da uveze približno gigavat i po snage zbog suše.

Pored rešavanja trenutnih energetskih potreba, izgradnja solarnih elektrana je od suštinskog značaja za dugoročnu dekarbonizaciju srpske ekonomije. Ovo je u skladu sa preuzetim obavezama za povećanje udela obnovljivih izvora energije i smanjenje zavisnosti od uglja u energetskom miksu zemlje.

Inovativna tehnologija baterijskih sistema

Posebno je značajno da će nove solarne elektrane biti opremljene naprednim baterijskim sistemima za skladištenje električne energije. Ova tehnologija donosi višestruke prednosti:

  1. Povećana fleksibilnost energetskog sistema
  2. Mogućnost skladištenja viškova energije proizvedene tokom sunčanih perioda
  3. Stabilizacija cena električne energije na tržištu
  4. Poboljšana stabilnost celokupnog elektroenergetskog sistema

Marković ističe: „Sa baterijskim skladištima doprinosimo fleksibilnosti sistema. Imamo situacije u toku leta da u Evropi, kada imamo veliku proizvodnju iz solarnih elektrana, imamo i padove cena električne energije, kao i viškove." Ova tehnologija omogućava efikasno upravljanje tim viškovima, čuvajući energiju za periode kada sunce ne sija.

Ambiciozni planovi za budućnost

Nacrt novog Zakona o energetici postavlja ambiciozan cilj: do 2030. godine, 45% električne energije u Srbiji treba da potiče iz obnovljivih izvora. Marković veruje da je ovaj plan ostvariv, ali zahteva značajne investicije:

  • Dodatnih dva gigavata kapaciteta u solarnim elektranama
  • Još dva gigavata u vetroelektranama

Ovakav razvoj događaja postavlja Srbiju na put ka ispunjenju ciljeva Zelenog dogovora Evropske unije, demonstrirajući posvećenost zemlje održivom energetskom razvoju i borbi protiv klimatskih promena.

U zaključku, izgradnja šest novih solarnih elektrana u Srbiji predstavlja značajan korak ka energetskoj nezavisnosti i ekološkoj održivosti. Ovaj projekat ne samo da će unaprediti energetsku stabilnost zemlje, već će i postaviti temelje za zelenu budućnost, usklađenu sa evropskim standardima i globalnim trendovima u oblasti obnovljivih izvora energije.