Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Srbija ulaže u gigavatni solarni projekat za zelenu energiju

Srbija se priprema za značajan korak u sektoru obnovljive energije kroz ambiciozni solarni projekat. Ministarstvo rudarstva i energetike predvodi inicijativu za izgradnju samobalansiranih solarnih elektrana ukupne snage jedan gigavat, što predstavlja jedan od najvećih projekata obnovljivih izvora energije u Evropi.

Saradnja sa južnokorejskim konzorcijumom za solarni projekat

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović nedavno je održala sastanak sa delegacijom konzorcijuma koji predvodi južnokorejska kompanija Hyundai Engineering. Ovaj konzorcijum je izabran da realizuje izgradnju solarnih elektrana u Srbiji, što predstavlja značajan korak ka ostvarivanju strateških ciljeva zemlje u oblasti obnovljive energije.

Ministarka je naglasila važnost postizanja dogovora o svim elementima komercijalnog ugovora u narednim nedeljama. Cilj je da se strateškom partneru omogući što brži početak razvoja projekta i izgradnje solarnih elektrana. Planirano je da ovi objekti postanu deo proizvodnog portfolija EPS-a do 2028. godine, što će značajno unaprediti energetski sektor zemlje.

Značaj projekta za energetski sektor i evropske integracije

Izgradnja samobalansiranih solarnih elektrana kapaciteta od jednog gigavata predstavlja ključni projekat za energetski sektor Srbije. Ovaj poduhvat je od suštinskog značaja za ostvarivanje strateških ciljeva vezanih za dekarbonizaciju energetskog sektora, što je u skladu sa globalnim trendovima i evropskim standardima.

Ministarka Đedović Handanović ističe da su ovi ciljevi od velike važnosti ne samo za proces evropskih integracija, već i za razvoj domaće privrede. Dostupnost zelene energije je posebno značajna za izvozno orijentisane kompanije koje su energetski intenzivne, što će doprineti njihovoj konkurentnosti na međunarodnom tržištu.

Proces izbora strateškog partnera i obaveze konzorcijuma

Prošle godine je sproveden javni poziv u skladu sa Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije. Na ovom pozivu, konzorcijum predvođen kompanijom Hyundai Engineering izabran je kao najbolji ponuđač. Ovaj izbor predstavlja značajan korak ka realizaciji ambicioznog projekta obnovljive energije u Srbiji.

Strateški partner ima zadatak da po sistemu "ključ u ruke" razvije, izgradi i preda u vlasništvo EPS-a solarne elektrane ukupne snage jedan gigavat. Pored toga, obaveza konzorcijuma je i instalacija baterijskog sistema za skladištenje električne energije kapaciteta od najmanje 200 megavati. Ovaj aspekt projekta je od posebnog značaja jer će omogućiti stabilno snabdevanje električnom energijom i u periodima kada solarna proizvodnja nije na vrhuncu.

Saradnja različitih sektora u realizaciji projekta

Važno je istaći da je sastanku, pored predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike i izabranog konzorcijuma, prisustvovao i vršilac dužnosti generalnog direktora Elektroprivrede Srbije Dušan Živković. Takođe, značajno je učešće predstavnika Ministarstva finansija, što ukazuje na sveobuhvatni pristup i međusektorsku saradnju u realizaciji ovog strateškog projekta.

Ova saradnja različitih sektora i institucija ključna je za uspešnu implementaciju projekta. Ona osigurava da se svi aspekti, od tehničkih do finansijskih, pažljivo razmotre i usklade, što je neophodno za projekat ovog obima i značaja.

Uticaj projekta na energetsku nezavisnost i održivi razvoj

Realizacija ovog gigavatnog solarnog projekta imaće višestruke pozitivne efekte na energetski sektor Srbije. Pored očiglednog doprinosa smanjenju emisije ugljen-dioksida i borbi protiv klimatskih promena, projekat će značajno unaprediti energetsku nezavisnost zemlje.

Očekuje se da će ove solarne elektrane, kada budu puštene u rad, proizvesti dovoljno čiste energije da zadovolje potrebe stotina hiljada domaćinstava. Ovo će ne samo smanjiti zavisnost od fosilnih goriva, već će i stimulisati lokalnu ekonomiju kroz stvaranje novih radnih mesta u sektoru obnovljive energije.

U zaključku, solarni projekat u Srbiji predstavlja značajan korak ka energetskoj tranziciji i održivom razvoju. Saradnja sa južnokorejskim konzorcijumom na izgradnji solarnih elektrana snage jednog gigavata postavlja Srbiju na mapu lidera u obnovljivoj energiji u regionu, doprinoseći istovremeno njenim evropskim integracijama i ekonomskom napretku.