Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Srbija: Potencijal za desetostruko veću zaradu u poljoprivredi

Srpska poljoprivreda pokazuje značajan potencijal za rast, sa mogućnošću da desetostruko poveća svoje prihode po hektaru. Ovo poređenje sa nordijskim zemljama otkriva prilike za unapređenje proizvodnje i izvoza.

Potencijal srpske poljoprivrede za rast

Trenutno, Srbija ostvaruje prihod od približno 1.200 evra po hektaru obradivog zemljišta. Međutim, stručnjaci tvrde da bi ovaj iznos mogao biti znatno veći. Poređenje sa Danskom, zemljom koja je postigla desetostruko veće prihode, ukazuje na ogroman neiskorišćeni potencijal srpske poljoprivrede.

Na konferenciji "Nordijsko zeleno rešenje za Srbiju" istaknuto je da su srpske kompanije već usvojile određene tehnologije za proizvodnju svinjskog mesa od danskih partnera. Ovo predstavlja pozitivan korak ka modernizaciji i povećanju efikasnosti u stočarstvu.

Izvozni potencijal srpskih prehrambenih proizvoda

Srpski prehrambeni proizvodi, poput maline, borovnice, ajvara i meda, prepoznati su kao delikatesi sa značajnim izvoznim potencijalom. Posebno se ističe norveško tržište, koje zbog svoje ekonomske snage i visokog životnog standarda predstavlja atraktivnu destinaciju za ove proizvode.

Nordijsko zeleno rešenje je koncept koji se fokusira na implementaciju ekološki prihvatljivih tehnologija u proizvodnji hrane, energije i upravljanju otpadom. Ovaj pristup ne samo da poboljšava kvalitet proizvoda, već i otvara vrata za izvoz na zahtevna nordijska tržišta.

Inovacije u poljoprivrednoj tehnologiji

Dr Marko Panić sa Instituta Biosense naglašava važnost primene naprednih tehnologija u poljoprivredi: "Koristimo dronove, satelite i robote unutar polja kako bismo prikupili podatke i pomogli farmerima u donošenju pametnih odluka". Ove inovacije omogućavaju preciznije upravljanje resursima, što dovodi do povećanja prinosa i kvaliteta proizvoda.

Pored tehnoloških inovacija, struktura poljoprivrednog sektora takođe igra ključnu ulogu. Model koji se primenjuje u nordijskim zemljama, gde su poljoprivrednici vlasnici prerađivačkih kapaciteta i trgovinskih lanaca, mogao bi biti koristan za Srbiju. Ovakav pristup omogućava veću kontrolu nad celokupnim procesom proizvodnje i distribucije.

Izvozne prilike za srpske poljoprivrednike

Profesor dr Vitomir Vitorović sa novosadskog Poljoprivrednog fakulteta ističe potencijal za izvoz voćarskih kultura: "Imamo šanse da izvozimo borovnicu, malinu, trešnju, višnju, kajsiju, šljivu, kao i neka alkoholna pića". Međutim, da bi se ovaj potencijal realizovao, neophodno je organizovanje farmera u velika udruženja sa prepoznatljivim brendom i standardizovanim kvalitetom.

Nordijske zemlje su već prepoznale Srbiju kao proizvođača biološki i nutritivno vredne hrane. Ovo se ogleda u strukturi izvoza, gde dominira smrznuto voće i povrće. Posebno se ističe med, čiji je izvoz u prvih osam meseci tekuće godine dostigao vrednost od približno dva miliona evra, sa količinom od oko 300 tona.

Izazovi i perspektive za srpsku poljoprivredu

Uprkos značajnom potencijalu, srpska poljoprivreda se suočava sa izazovima u prilagođavanju zahtevima nordijskog tržišta. JEG, ambasador Kraljevine Norveške u Srbiji, naglašava: "Nordijski potrošači su veoma savesni i zahtevaju da proizvodi budu proizvedeni na ekološki prihvatljiv način". Ovo ukazuje na potrebu za daljim unapređenjem proizvodnih praksi i implementacijom zelenih tehnologija.

Potencijal za rast srpske poljoprivrede je ogroman, ali zahteva strateški pristup. Ovo uključuje ulaganje u moderne tehnologije, reorganizaciju poljoprivrednog sektora po uzoru na nordijske modele, i fokus na proizvodnju visokokvalitetnih, ekološki prihvatljivih proizvoda. Uz pravilnu implementaciju ovih strategija, Srbija bi mogla značajno povećati svoje prihode od poljoprivrede i postati konkurentnija na međunarodnom tržištu.

U zaključku, srpska poljoprivreda ima potencijal za značajan rast prihoda, posebno kroz usvajanje zelenih tehnologija i fokus na izvoz visokokvalitetnih proizvoda. Saradnja sa nordijskim zemljama i implementacija njihovih uspešnih modela mogla bi biti ključ za ostvarivanje ovog potencijala.