Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Srbija na putu ka SEPA: Transformacija platnog sistema

Jedinstveno područje plaćanja u evrima (SEPA) predstavlja ključni korak ka finansijskoj integraciji Srbije sa Evropskom unijom. SEPA obećava brže, jeftinije i efikasnije prekogranične transakcije, što bi moglo značajno uticati na srpsku ekonomiju i njen položaj u regionu.

Napredak Srbije ka SEPA integraciji

Narodna banka Srbije (NBS) aktivno radi na priključenju Srbije Jedinstvenom području plaćanja u evrima. Ova institucija je nedavno podnela Nacrt aplikacije Evropskoj komisiji, očekujući zvaničnu povratnu informaciju u skorije vreme. Cilj je da se ostvari brži i efikasniji platni promet sa Evropskom unijom i regionom, što bi moglo dovesti do značajnih ekonomskih prednosti za zemlju.

Prema rečima zvaničnika NBS, preduzete su sve neophodne mere kako bi se ubrzao proces pristupanja SEPA. Ovo uključuje usklađivanje pravnog okvira sa propisima EU u oblasti platnih sistema, što je ključni preduslov za članstvo u ovoj inicijativi.

Regionalni kontekst i očekivanja

U širem regionalnom kontekstu, Crna Gora se ističe kao predvodnik, sa očekivanim pristupanjem SEPA području 1. januara 2025. godine. Ovo je izjavio Gert Jan Kopman, generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susedstvo i proširenje, tokom nedavnog obraćanja Evropskom parlamentu.

Kopman je takođe nagovestio da bi Albanija i Severna Makedonija mogle ubrzo slediti primer Crne Gore. Srbija i Kosovo su takođe izrazili veliku zainteresovanost za članstvo, dok se očekuje da će i Bosna i Hercegovina u dogledno vreme postati deo SEPA. Ovo ukazuje na širi trend finansijske integracije zapadnog Balkana sa Evropskom unijom.

Prednosti SEPA za srpsku ekonomiju

Pristupanje SEPA donosi brojne prednosti za srpsku ekonomiju. Prema analizama Svetske banke, troškovi bezgotovinskih transakcija za mala, mikro i srednja preduzeća između ekonomija regiona su trenutno približno šest puta veći u poređenju sa sličnim transakcijama unutar EU. Smanjenje ovih troškova bi moglo značajno poboljšati konkurentnost srpskih preduzeća na evropskom tržištu.

Pored toga, povećana digitalizacija plaćanja mogla bi dovesti do smanjenja sive ekonomije. Procenjuje se da bi povećanje digitalizacije plaćanja za oko 10% na nivou regiona moglo rezultirati smanjenjem sive ekonomije za otprilike 2%. Ovo bi imalo značajan pozitivan uticaj na državne prihode i ekonomsku transparentnost.

Uticaj na doznake i regionalne uštede

Jedan od ključnih aspekata SEPA integracije je njen potencijalni uticaj na troškove doznaka. Prema procenama Svetske banke, smanjenje troškova novčanih doznaka za približno 3% moglo bi dovesti do ušteda od gotovo pola milijarde evra na nivou regiona Zapadnog Balkana. Ovo bi moglo imati značajan pozitivan uticaj na životni standard mnogih građana koji se oslanjaju na doznake iz inostranstva.

Ovakve uštede bi mogle stimulisati potrošnju i investicije u regionu, doprinoseći ukupnom ekonomskom rastu i razvoju. Pored toga, niži troškovi doznaka bi mogli podstaći veću formalnu upotrebu bankarskih kanala, što bi dodatno doprinelo smanjenju sive ekonomije.

Izazovi i neophodne reforme

Uprkos očiglednim prednostima, put ka SEPA integraciji nije bez izazova. Evropski savet za plaćanja (EPC) postavlja stroge kriterijume koje zemlje kandidati moraju ispuniti. Ovo uključuje usklađivanje sa pravnim tekovinama EU u oblastima plaćanja, bankarstva i borbe protiv pranja novca.

Za Srbiju, ovo znači sveobuhvatnu reformu platnog sistema i regulatornog okvira. Ovo će zahtevati značajne investicije u infrastrukturu, obuku osoblja i modernizaciju sistema. Međutim, dugoročne koristi ovih reformi daleko prevazilaze kratkoročne troškove i izazove.

Zaključak i budući koraci

Dok Srbija napreduje ka SEPA integraciji, jasno je da ovaj proces nosi sa sobom značajne potencijalne koristi za ekonomiju zemlje. Smanjenje troškova transakcija, povećana efikasnost platnog prometa i dublja integracija sa evropskim finansijskim sistemom mogli bi postaviti temelje za dugoročni ekonomski rast i razvoj.

Međutim, uspeh ovog procesa zavisiće od sposobnosti Srbije da efikasno sprovede neophodne reforme i uskladi se sa standardima EU. U tom kontekstu, SEPA integracija predstavlja ne samo tehnički proces, već i značajan korak ka široj ekonomskoj i političkoj integraciji Srbije sa Evropskom unijom.