Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Srbija na putu ka SEPA: Revolucija u platnom prometu

Jedinstveno područje plaćanja u evrima (SEPA) predstavlja značajan korak ka finansijskoj integraciji Srbije sa Evropskom unijom. SEPA obećava revoluciju u platnom prometu, nudeći brže, jeftinije i efikasnije transakcije. Ovaj članak istražuje trenutni status Srbije u procesu priključenja, očekivanja ključnih aktera i potencijalni uticaj na regionalnu ekonomiju.

Narodna banka Srbije i SEPA aplikacija

Narodna banka Srbije (NBS) igra ključnu ulogu u procesu priključenja SEPA sistemu. Prema izveštaju European Western Balkans (EWB), NBS očekuje skoru zvaničnu povratnu informaciju Evropske komisije na Nacrt aplikacije za priključenje Srbije SEPA sistemu. Ovo predstavlja kritičan korak u integraciji srpskog finansijskog sistema sa evropskim standardima.

NBS naglašava da su preduzete sve neophodne mere za ubrzanje i poboljšanje efikasnosti platnog prometa sa Evropskom unijom i regionom. Ova inicijativa ima za cilj da pojednostavi, ubrza i smanji troškove bankovnih transfera novca, što je od suštinskog značaja za ekonomski razvoj i integraciju Srbije.

Regionalna perspektiva i očekivanja

Proces priključenja SEPA sistemu nije ograničen samo na Srbiju. Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susedstvo i proširenje, Gert Jan Kopman, nedavno je izrazio očekivanje da će Crna Gora postati prva država sa Zapadnog Balkana koja će se priključiti SEPA području, i to već 1. januara 2025. godine. Ovo otvara put za ostale zemlje regiona, uključujući Albaniju i Severnu Makedoniju, koje bi mogle brzo slediti ovaj primer.

Srbija i Kosovo takođe pokazuju snažno interesovanje za članstvo u SEPA sistemu, dok se očekuje da će i Bosna i Hercegovina u skorijoj budućnosti postati deo ove inicijative. Ovakav razvoj događaja ukazuje na rastući trend regionalne finansijske integracije i harmonizacije sa evropskim standardima.

Izjave predsednika Srbije i tehnički izazovi

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, nedavno je izrazio optimizam u vezi sa priključenjem Srbije SEPA sistemu. Nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije, Ursulom fon der Lajen, Vučić je istakao da, uprkos određenim tehničkim kašnjenjima, veruje da je Srbija uspela da "uskoči u taj voz" i da će od 1. januara biti deo Jedinstvenog područja plaćanja u evrima.

Međutim, valja napomenuti da proces priključenja SEPA sistemu nije bez izazova. Tehnička usklađivanja i pravne adaptacije predstavljaju značajne prepreke koje treba prevazići. Ovo uključuje usklađivanje sa propisima EU u oblasti platnih sistema, što zahteva opsežne pripreme i reforme.

Struktura i značaj SEPA sistema

SEPA je panevropska inicijativa pokrenuta 2008. godine sa ciljem pojednostavljenja, ubrzanja i harmonizacije elektronskih plaćanja. Inicijalno osmišljena za tržište EU, SEPA sada obuhvata 36 država, prevazilazići granice Evropske unije. Okosnicu SEPA čini skup pravila i standarda za izvršavanje bezgotovinskih plaćanja.

Da bi se država priključila SEPA sistemu, mora se uskladiti sa propisima EU u oblasti platnih sistema, kako u pravnom, tako i u tehničkom smislu. Nacionalne banke igraju ključnu ulogu u ovom procesu, podnoseći prijave za pristupanje država SEPA sistemu u ime svojih zemalja.

Ekonomski uticaj i prednosti SEPA sistema

Prema analizama Svetske banke, koje citira NBS, troškovi bezgotovinskih transakcija za mala, mikro i srednja preduzeća između ekonomija regiona su približno šest puta veći u poređenju sa sličnim transakcijama unutar EU. Ovo ukazuje na značajan potencijal za uštedu i poboljšanje efikasnosti kroz implementaciju SEPA sistema.

Postoji procena da bi povećanje digitalizacije plaćanja za oko 10% na nivou regiona moglo dovesti do smanjenja sive ekonomije za približno 2%. Ovo ilustruje kako finansijska integracija može imati široke ekonomske i socijalne implikacije, doprinoseći transparentnosti i efikasnosti ekonomije u celini.

NBS ističe da bi SEPA i prateće aktivnosti trebalo da dovedu do snižavanja troškova doznaka. Prema oceni Svetske banke, smanjenje troškova novčanih doznaka za oko 3% moglo bi rezultirati uštedama od približno pola milijarde evra na nivou regiona Zapadnog Balkana. Ovo bi imalo značajan pozitivan uticaj na ekonomiju regiona, posebno za zemlje koje u velikoj meri zavise od doznaka.

Kriterijumi i izazovi priključenja SEPA sistemu

Evropska komisija naglašava da države koje se prijavljuju za priključenje SEPA moraju demonstrirati ispunjavanje kriterijuma koje je postavio Evropski savet za plaćanja (EPC). Ovi kriterijumi uključuju usklađivanje sa relevantnim pravnim tekovinama EU u oblastima plaćanja, bankarstva i borbe protiv pranja novca.

Proces usklađivanja predstavlja značajan izazov za zemlje kandidate, zahtevajući opsežne reforme i adaptacije postojećih sistema. Ovo često podrazumeva usvajanje novih zakona, implementaciju naprednih tehnoloških rešenja i obuku kadra u finansijskom sektoru.

U zaključku, priključenje Srbije SEPA sistemu predstavlja ključni korak ka dubljoj finansijskoj integraciji sa Evropskom unijom. Uprkos izazovima, očekivane koristi u vidu efikasnijeg platnog prometa, smanjenja troškova i podsticaja ekonomskom rastu čine ovaj proces neophodnim za budući razvoj srpske ekonomije. Kako SEPA nastavlja da oblikuje finansijski pejzaž Evrope, Srbija se pozicionira da iskoristi prednosti ovog sistema, doprinoseći regionalnoj ekonomskoj stabilnosti i prosperitetu.