Nedavno objavljena studija Economist Intelligence Unit-a (EIU) ukazuje na značajan napredak poslovnog okruženja u Srbiji, Vijetnamu i Rumuniji tokom protekle dve decenije. Ovo otkriće predstavlja ključni pokazatelj ekonomskog razvoja i privlačenja investicija u regionu.
Impresivan napredak Srbije u poslovnom okruženju
Poslovno okruženje u Srbiji doživelo je izuzetnu transformaciju prema EIU indeksu, pozicionirajući zemlju na drugo mesto globalne rang liste. Ova prestižna studija, koju sprovodi analitičko odeljenje renomirane The Economist Grupe, ocenjuje kvalitet poslovnog ambijenta u preko 80 zemalja koje zajedno čine više od 90% svetskog BDP-a.
Analitičari EIU-a ističu da je Srbija krenula sa niske početne tačke, s obzirom na to da je njena ekonomija bila teže pogođena ratnim sukobima i sankcijama nego bilo koja druga država nastala nakon raspada bivše Jugoslavije. Uprkos tome, zemlja je uspela da ostvari izvanredan napredak, naročito početkom 2000-ih godina.
Ključni faktori uspeha srpske ekonomije
Nekoliko faktora je doprinelo ovom impresivnom ekonomskom preokretu:
- Svrgavanje režima Slobodana Miloševića
- Okončanje međunarodne izolacije
- Ukidanje ekonomskih sankcija
- Status kandidata za članstvo u EU
- Povećanje trgovinske razmene sa članicama EU
- Značajna finansijska podrška od strane EU
- Povoljni krediti i investicije iz Kine
Ovi elementi su zajedno stvorili plodno tlo za unapređenje infrastrukture i opšteg poslovnog ambijenta u Srbiji. Analitičari predviđaju da će se pozitivni efekti ovih faktora nastaviti i u periodu od 2024. do 2028. godine.
Oblasti napretka i izazovi
Prema detaljnijim kriterijumima EIU-a, Srbija je ostvarila značajan napredak u nekoliko ključnih oblasti:
- Spoljna trgovina
- Finansijski sektor
- Kvalitet infrastrukture
- Makroekonomsko okruženje
Međutim, postoje i sfere u kojima je zemlja zabeležila slabije rezultate. To uključuje oblasti kao što su radno zakonodavstvo, opšte prilike na domaćem tržištu, kao i relativno nov kriterijum "pripremljenosti za tehnološke promene i izazove", koji je uveden u izveštaj o kvalitetu poslovnog okruženja 2016. godine.
Budući izgledi i globalni kontekst
Stručnjaci EIU-a predviđaju da će Srbija, zajedno sa Vijetnamom i Rumunijom, zadržati vodeće pozicije na rang listi zemalja koje su unapredile svoje poslovno okruženje i u narednom periodu, do 2028. godine. Međutim, dugoročna perspektiva ukazuje na potencijalno uključivanje novih igrača na ovu prestižnu listu.
Posmatrajući period od 25 godina (2003-2028), analitičari očekuju da će se među 10 najuspešnijih zemalja naći i Indija, Kenija i Grčka. Indija se posebno ističe kao jedino tržište uporedivo sa kineskim po veličini, sa dodatnom prednošću u vidu mlade populacije i značajnih ulaganja u nove tehnologije.
S druge strane, Kenija bi mogla profitirati od nedavno usvojenog Zakona o privatizaciji, koji bi trebalo da smanji uticaj države i ojača privatni sektor. Ovo zakonsko rešenje moglo bi da posluži kao model za druge afričke zemlje u razvoju.
Zaključak: Srbija na putu ekonomskog procvata
Impresivan napredak Srbije u unapređenju poslovnog okruženja predstavlja značajan podstrek za dalji ekonomski razvoj zemlje. Uprkos izazovima, zemlja je uspela da se pozicionira kao atraktivna destinacija za investitore i preduzeća. Kontinuirano unapređenje poslovnog ambijenta ostaje ključni prioritet za održavanje ovog pozitivnog trenda i osiguravanje dugoročnog prosperiteta srpske ekonomije.