Srbija aktivno radi na unapređenju ekonomske saradnje sa Slovačkom, fokusirajući se na privlačenje investicija i jačanje bilateralnih veza. Ovaj napor je deo šire strategije za podsticanje privrednog razvoja i pozicioniranje Srbije kao atraktivne destinacije za strana ulaganja.
Podsticaji za slovačke kompanije u Srbiji
Ekonomska saradnja između Srbije i Slovačke dobija novi zamah, kako je predsednik Aleksandar Vučić najavio značajne mere za privlačenje slovačkih kompanija. Na Srpsko-slovačkom poslovnom forumu u Beogradu, organizovanom povodom posete slovačkog premijera Roberta Fica, Vučić je istakao: "Imamo značajne načine subvencionisanja onih koji ulažu u zapošljavanje i otvaraju kompanije u našoj zemlji." Ova izjava naglašava proaktivni pristup Srbije u stvaranju povoljnog poslovnog okruženja za strane investitore.
Unapređenje transportnih veza
U cilju olakšavanja poslovne saradnje, predsednik Vučić je najavio planove za uspostavljanje direktnih avionskih linija. "U planu je otvaranje direktnog leta od Beograda do Košica u Slovačkoj, a trudiće se da do kraja sledeće godine bude otvoren i let do Bratislave," izjavio je Vučić. Ova inicijativa će nesumnjivo doprineti jačanju ekonomskih veza između dve zemlje, olakšavajući poslovnu komunikaciju i turizam.
Ekonomski pokazatelji Srbije
Predsednik Vučić je sa ponosom istakao ekonomske uspehe Srbije, navodeći da zemlja ostvaruje približno 50% ukupnog BDP-a Zapadnog Balkana i oko 55% izvoza regiona. Posebno je naglasio očekivanja da će Srbija ove godine privući gotovo 65% ukupnih direktnih stranih investicija u regionu Zapadnog Balkana. Ovi podaci svedoče o ekonomskoj konkurentnosti Srbije i njenom potencijalu za dalje investicije.
Slovačka perspektiva i potencijali saradnje
Slovački premijer Robert Fico je izrazio otvorenost svoje zemlje za saradnju, naglašavajući da je slovačka politika orijentisana "na sve četiri strane sveta". Fico je istakao: "Odbijam da zatvorim slovačku vladu samo na teritoriji EU, mi smo jasno izjavili da hoćemo da pravimo suverenu politiku koja je orijentisana na sve četiri strane sveta." Ova izjava ukazuje na spremnost Slovačke da produbi saradnju sa Srbijom izvan okvira EU.
Fico je posebno naglasio potencijale saradnje u automobilskoj industriji, nazivajući Slovačku "šampionom u svetu u proizvodnji automobila". Takođe je pomenuo mogućnosti saradnje u izgradnji nuklearnih objekata, demonstrirajući širok spektar potencijalnih oblasti za zajedničke projekte.
Privredna komora Srbije i poslovni forum
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, istakao je značaj poslovnog foruma, navodeći prisustvo predstavnika 40 slovačkih i oko 60 srpskih kompanija. Čadež je naglasio izazove sa kojima se suočavaju obe industrije: "Ni srpska ni slovačka industrija se nisu nalazile u revolucionarnijim vremenima kao sada u poslednjih 50 godina. Bitka za konkurentnost, stagnacija evropske ekonomije i velika destrukcija u automobilskoj industriji dovela je do toga da moramo da vidimo kako ćemo nove tehnologije ugraditi u tradicionalnu industriju."
Memorandum o razumevanju i trgovinska razmena
Kao konkretan korak ka unapređenju saradnje, potpisan je Memorandum o razumevanju između Privredne komore Srbije i Slovačke agencije za razvoj investicija i trgovine. Ovaj dokument predstavlja institucionalni okvir za dalju ekonomsku saradnju.
Statistički podaci pokazuju da je spoljnotrgovinska razmena Srbije sa Slovačkom prošle godine iznosila nešto više od jedne milijarde evra. Izvoz iz Srbije je bio približno 624 miliona evra, što je blago smanjenje od 3,3% u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz smanjen za oko 15%, dostigavši vrednost od otprilike 390 miliona evra.
Investicije i prisustvo slovačkih kompanija u Srbiji
U Srbiji je trenutno registrovano 230 firmi čiji su većinski vlasnici državljani Slovačke ili pravna lica registrovana u toj državi. Prema podacima Narodne banke Srbije, od 2010. do juna tekuće godine, prilivi po osnovu ulaganja rezidenata Slovačke u Srbiji iznosili su oko 133 miliona evra. Ovaj podatak postavlja Slovačku na 31. mesto među zemljama sa najvećim neto ulaganjima u Srbiji, ukazujući na značajan prostor za rast investicija.
U zaključku, ekonomska saradnja između Srbije i Slovačke pokazuje znatan potencijal za rast. Obe zemlje iskazuju spremnost za produbljivanje veza, posebno u oblasti industrije i investicija. Uz proaktivne mere i podsticaje koje nudi Srbija, očekuje se dalje jačanje bilateralnih ekonomskih odnosa u narednom periodu.