Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i mađarski premijer Viktor Orban održali su značajan sastanak u Budimpešti, fokusirajući se na unapređenje bilateralnih odnosa u oblastima transporta, energetike i evropskih integracija. Ovaj susret označava važan korak u jačanju veza između dve susedne zemlje.
Unapređenje transportne infrastrukture
Saradnja Srbije i Mađarske dostiže nove visine u oblasti transporta. Predsednik Vučić je najavio uspostavljanje brze železničke linije između Beograda i Budimpešte, koja bi trebalo da bude operativna do marta 2026. godine. Ova linija će značajno skratiti vreme putovanja između dva glavna grada na svega dva sata i 45 minuta, što predstavlja revolucionarni napredak u regionalnoj povezanosti.
Vučić je objasnio da bi linija bila završena i ranije da ne prolazi kroz centar Budimpešte, što zahteva dodatno planiranje i rad. Ovaj projekat je ključan za unapređenje ekonomskih veza između dve zemlje i olakšavanje putovanja za građane obe države.
Energetska saradnja kao prioritet
Tokom sastanka, koji je trajao gotovo dva sata, energetska saradnja je bila jedna od glavnih tema. Predsednik Vučić je izrazio želju Srbije da postane manjinski vlasnik u mađarskoj nuklearnoj elektrani Pakš. Konkretno, Srbija je spremna da investira u 5 do 10 procenata vlasništva u ovom važnom energetskom postrojenju.
Pored toga, razgovaralo se o izgradnji naftovoda, za koji je već izrađen idejni projekat. Ovaj projekat, čija se vrednost procenjuje na približno 150 miliona evra, ima potencijal da značajno unapredi energetsku sigurnost Srbije. Vučić je naglasio važnost diverzifikacije izvora snabdevanja naftom, ističući trenutnu zavisnost od Janaf-a iz Hrvatske.
Dodatno, energetska sigurnost je bila u fokusu razgovora o zakupu gasnih skladišta u Mađarskoj. Srbija želi da obezbedi dugoročni zakup prostora za skladištenje gasa, anticipirajući moguće probleme u snabdevanju električnom energijom u celoj Evropi.
Unapređenje ekonomske i vojne saradnje
Ekonomska saradnja između dve zemlje dobija novi zamah kroz planove za integraciju na tržištu električne energije. Vučić je najavio da će Srbija uskoro postati deo jedinstvene berze električne energije sa Slovenijom i Mađarskom, što otvara nove mogućnosti za trgovinu i investicije u energetskom sektoru.
Vojnotehnička saradnja je takođe bila tema razgovora. Očekuje se unapređenje zajedničkih vojnih vežbi i bliža saradnja između oružanih snaga dve zemlje, posebno u svetlu aktuelnih geopolitičkih izazova u Evropi i svetu.
Evropske integracije i međusobna podrška
Važan aspekt razgovora bio je fokusiran na evropske integracije Srbije. Mađarska je izrazila spremnost da podrži Srbiju u otvaranju klastera 3 u pristupnim pregovorima sa EU. Vučić je naglasio značaj ove podrške, ističući da je za Srbiju ključno da nastavi svoj evropski put uz podršku susednih zemalja.
Dogovorena je i uzajamna podrška u međunarodnim institucijama, gde će Srbija i Mađarska glasati za kandidate jedna druge na različitim pozicijama. Ova vrsta diplomatske saradnje dodatno učvršćuje bilateralne odnose i poziciju obe zemlje na međunarodnoj sceni.
U zaključku, sastanak u Budimpešti između predsednika Vučića i premijera Orbana označava značajan napredak u bilateralnim odnosima Srbije i Mađarske. Fokus na infrastrukturne projekte, energetsku saradnju i međusobnu podršku u evropskim integracijama obećava dalji razvoj partnerstva između dve zemlje.