U značajnom koraku ka unapređenju tehnološkog razvoja, Srbija i Izrael su potpisali ključnu deklaraciju o saradnji u oblasti tehnoloških inovacija. Ovaj sporazum otvara nove mogućnosti za razmenu znanja i zajedničke projekte, posebno u sektorima biotehnologije i veštačke inteligencije.
Potpisivanje Zajedničke deklaracije o tehnološkim inovacijama
Tehnološke inovacije su u središtu novog sporazuma između Srbije i Izraela. Mihailo Jovanović, direktor Кancelarije za IT i eUpravu Vlade Srbije, i Šlomi Кofman, direktor Direkcije za međunarodnu saradnju Uprave za inovacije Izraela, stavili su svoje potpise na Zajedničku deklaraciju u oblasti tehnoloških inovacija. Ovaj čin, koji se odigrao u prisustvu predsednika obeju zemalja, Aleksandra Vučića i Isaka Hercoga, predstavlja prekretnicu u bilateralnim odnosima na polju tehnologije.
Deklaracija nije samo formalni dokument, već konkretna platforma za zajedničku promociju biotehnoloških kapaciteta Srbije i Izraela. Ona predviđa intenzivnu saradnju na pripremi propisa koji će ubrzati inovacije u ovoj rapidno rastućoj oblasti. Кancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu (ITE) ističe da je ovo prvi korak ka sveobuhvatnoj saradnji u različitim tehnološkim sektorima.
Uloga Svetskog ekonomskog foruma i centara za četvrtu industrijsku revoluciju
Uspostavljanje ove saradnje nije bilo moguće bez podrške Svetskog ekonomskog foruma (WEF). Centri za četvrtu industrijsku revoluciju Srbije i Izraela već su 2022. godine započeli saradnju na razmeni znanja u oblasti tehnoloških inovacija, što je postavilo temelje za trenutni sporazum.
Jovanović naglašava da će ova deklaracija "značajno unaprediti ukupni bilateralni razvoj u različitim tehnološkim oblastima između Srbije i Izraela". On posebno ističe posvećenost Кancelarije ITE unapređenju i izgradnji digitalne inovacione infrastrukture, koja je ključna za razvoj inovacionog ekosistema.
Inovacioni distrikt u Кragujevcu: Novi centar tehnološkog razvoja
Jedan od konkretnih projekata koji ilustruje ovu posvećenost je izgradnja Inovacionog distrikta u Кragujevcu. Ovaj ambiciozni projekat predviđa stvaranje specijalizovanih prostora za IT biznis inkubatore, startapove, primenu veštačke inteligencije i razvoj robotike. Pored toga, distrikt će uključivati i centar za promociju nauke i digitalizacije, čime će postati žarište tehnoloških inovacija u regionu.
Кancelarija ITE i njen Centar za četvrtu industrijsku revoluciju preuzimaju odgovornost za uspostavljanje i vođenje registra koji će sadržati genetičke, biomedicinske i druge podatke od ključnog značaja za istraživanja i razvoj u oblastima biotehnologije, bioinformatike, bioekonomije, genetike i medicine. Ovaj registar će biti neprocenjiv resurs za istraživače i inovatore iz obe zemlje.
Budućnost saradnje: Veštačka inteligencija u službi života
Kao dokaz kontinuirane posvećenosti ovoj saradnji, najavljeno je održavanje treće Međunarodne konferencije "Veštačka inteligencija u službi života: Budućnost biotehnologije" u Beogradu tokom oktobra. Ovaj događaj će okupiti svetske stručnjake u oblasti biotehnologije i veštačke inteligencije, sa posebnim naglaskom na goste i kompanije iz Izraela.
Ova konferencija će pružiti platformu za razmenu ideja, prezentaciju najnovijih dostignuća i diskusiju o budućim pravcima razvoja u oblastima gde se biotehnologija i veštačka inteligencija susreću. Očekuje se da će ovaj događaj dodatno učvrstiti veze između srpskih i izraelskih stručnjaka i kompanija, otvarajući nove mogućnosti za saradnju.
U zaključku, potpisivanje Zajedničke deklaracije o tehnološkim inovacijama između Srbije i Izraela predstavlja značajan korak ka unapređenju tehnološkog razvoja obeju zemalja. Fokus na biotehnologiju i veštačku inteligenciju obećava uzbudljive mogućnosti za budućnost, dok će konkretni projekti poput Inovacionog distrikta u Кragujevcu i predstojeća konferencija u Beogradu služiti kao katalizatori za dalju saradnju i inovacije.