Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Sporazum Ministarstva poljoprivrede sa udruženjima poljoprivrednika

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije nedavno je postiglo značajan dogovor sa nekoliko udruženja poljoprivrednika. Ovaj sporazum obuhvata niz mera koje će unaprediti položaj poljoprivrednika i ojačati sektor poljoprivrede u zemlji. Ključne tačke uključuju dodatne finansijske podsticaje, poboljšane uslove za nabavku semena i fleksibilnije opcije za otplatu kredita.

Dodatni poljoprivredni podsticaji i unapređenje saradnje

Prema potpisanom sporazumu, Ministarstvo poljoprivrede se obavezalo da će isplatiti dodatnih 10.000 dinara svim poljoprivrednicima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji za 2024. godinu. Ova isplata će biti izvršena u roku od 30 dana od dana potpisivanja sporazuma, što predstavlja značajnu finansijsku injekciju za poljoprivredni sektor.

Sporazum su potpisali ministar Aleksandar Martinović i predstavnici nekoliko udruženja poljoprivrednika, uključujući Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Udruženje poljoprivrednika Aradac, Inicijativu za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje građana "Dolovački paori" i Udruženje Banatska crnica.

Unapređenje regresa za sertifikovano seme

Jedna od ključnih tačaka sporazuma je izmena Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Ovom izmenom će se propisati regres za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru. Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na ovaj regres biće raspisan najkasnije do kraja aprila 2025. godine, a svi uredno podneti zahtevi biće isplaćeni u roku od 30 dana.

Dodatno, sporazumom je predviđeno da će svi uredno podneti zahtevi za osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2025. godini, u iznosu od 18.000 dinara po hektaru, biti isplaćeni najkasnije do 1. aprila 2025. godine. Ovo predstavlja značajno unapređenje u poređenju sa prethodnim godinama i pruža poljoprivrednicima veću finansijsku sigurnost.

Refakcija akcize i olakšice za kredite

Sporazum takođe predviđa da iznos povrata sredstava koja se mogu ostvariti pravom na refakciju akcize u 2025. godini neće biti manji nego tokom 2024. godine. Ministarstvo poljoprivrede će, u saradnji sa predstavnicima Ministarstva finansija, razmotriti mogućnost izmene zakona o akcizama, s ciljem povećanja iznosa povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju akcize.

U pogledu kreditnih olakšica, poljoprivrednicima je omogućeno da se direktno obrate bankama u kojima imaju otvorene račune radi dogovora o olakšicama u otplati kredita. Ovo je zasnovano na dopisu koji je NBS uputila 8. marta svim bankama, sa ciljem da ponude ustupke poljoprivrednicima. Ministarstvo poljoprivrede će kontinuirano razgovarati sa predstavnicima banaka o mogućnosti uvođenja moratorijuma na poljoprivredne kredite po zahtevu kreditnog dužnika – poljoprivrednika.

Unapređenje koordinacije i komunikacije

Jedna od važnih tačaka sporazuma odnosi se na ažuriranje sastava Radne grupe za koordinaciju aktivnosti unapređenja robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima. U radu ove grupe aktivno će učestvovati predstavnici Ministarstva poljoprivrede i predstavnici navedenih udruženja poljoprivrednika, što će omogućiti bolju komunikaciju i saradnju između državnih organa i poljoprivrednika.

Sporazumom je takođe dogovoreno da će sva buduća komunikacija biti nastavljena mirnim putem, bez izlaska na ulice i njihovog blokiranja. Udruženja poljoprivrednika su se obavezala da, u slučaju poštovanja odredbi ovog sporazuma, neće postavljati dodatne zahteve.

Podrška proizvođačima šećerne repe

Posebna pažnja je posvećena i proizvođačima šećerne repe. Sporazumom je utvrđeno da će se najkasnije do kraja oktobra 2024. godine isplatiti svi uredno podneti zahtevi na osnovu Uredbe o finansijskoj podršci poljoprivrednim proizvođačima šećerne repe roda 2023. godine. Ova mera će značajno doprineti stabilnosti proizvodnje ove važne industrijske kulture u Srbiji.

Zaključno, ovaj sveobuhvatni sporazum između Ministarstva poljoprivrede i udruženja poljoprivrednika predstavlja značajan korak ka unapređenju poljoprivrednog sektora u Srbiji. Kroz povećane poljoprivredne podsticaje, poboljšane uslove za nabavku semena, fleksibilnije opcije za otplatu kredita i unapređenu komunikaciju, očekuje se da će ovaj sporazum doprineti povećanju produktivnosti i konkurentnosti srpske poljoprivrede na domaćem i međunarodnom tržištu.