Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Solidarna pomoć penzionerima u Srbiji: Nove mogućnosti

Program solidarne pomoći penzionerima u Srbiji doživeo je značajne promene, pružajući veće mogućnosti korisnicima sa nižim primanjima. Ovaj članak detaljno objašnjava nove aspekte programa, proces prijave i kriterijume za dobijanje pomoći.

Šta je solidarna pomoć penzionerima?

Solidarna pomoć penzionerima predstavlja program podrške koji organizuje Fond PIO u saradnji sa penzionerskim udruženjima. Cilj je pružiti dodatnu podršku penzionerima sa najnižim primanjima kroz distribuciju paketa sa osnovnim životnim namirnicama i higijenskim sredstvima.

Ove godine, program je doživeo značajne promene. Fond PIO je izdvojio čak 111 miliona dinara za pakete solidarne pomoći, što je više nego dvostruko u odnosu na prošlogodišnjih 51 milion. Ovo povećanje sredstava omogućiće da veći broj korisnika dobije pomoć.

Kako se prijaviti za solidarnu pomoć?

Proces prijave za solidarnu pomoć organizovan je preko Saveza penzionera Srbije (SAPENS) i Udruženja penzionera Srbije (UPS) Nezavisnost. Penzioneri mogu podneti prijave do 29. aprila, a rang-liste će biti objavljene na oglasnim tablama udruženja i filijala Fonda PIO 30. aprila.

Prilikom prijave, korisnici moraju dostaviti sledeću dokumentaciju:

  • Poslednji penzijski ček ili izveštaj iz banke kao dokaz o visini penzije
  • Za korisnike inostrane penzije, potvrdu o visini ino penzije sa izvodom banke

Važno je napomenuti da ukupan iznos penzije (domaće i inostrane) ne sme prelaziti 24.987,67 dinara da bi korisnik imao pravo na solidarnu pomoć.

Kriterijumi za dodelu solidarne pomoći

Osnovni kriterijum za dodelu pomoći je visina penzije, koja ne sme biti veća od graničnog iznosa od 24.987,67 dinara. Međutim, postoje i dodatni faktori koji se uzimaju u obzir pri formiranju rang-liste:

  1. Prednost imaju samohrani korisnici
  2. Prioritet se daje korisnicima u višečlanom domaćinstvu gde je penzija jedini izvor prihoda
  3. Stariji korisnici penzija imaju prednost

Komisije formirane od strane udruženja i odbora korisnika penzija zadužene su za primanje prijava, utvrđivanje rang-liste i njeno objavljivanje. Važno je istaći da svi korisnici penzija imaju jednako pravo na prijavu, bez obzira na članstvo u penzionerskim organizacijama.

Novine u programu solidarne pomoći

Izmene Pravilnika o društvenom standardu korisnika penzija iz marta ove godine donele su nekoliko značajnih promena:

  • Ranija dodela paketa solidarne pomoći
  • Uvođenje jednoobraznih, standardizovanih paketa
  • Sprovođenje jedinstvene javne nabavke

Ove promene imaju za cilj obezbeđivanje jednakih paketa za korisnike sa najnižim primanjima i povećanje broja paketa koji se mogu podeliti za opredeljeni iznos sredstava. Savez penzionera Srbije zadužen je za sprovođenje jedinstvene nabavke i distribuciju paketa udruženjima i odborima korisnika penzija.

Statistički pregled penzija u Srbiji

Radi boljeg razumevanja konteksta programa solidarne pomoći, važno je sagledati trenutno stanje penzija u Srbiji:

  • Prosečna penzija nakon januarskog usklađivanja iznosi približno 45.775 dinara
  • Oko 138.000 penzionera prima minimalnu penziju od 23.684 dinara
  • Najnižu poljoprivrednu penziju od oko 19.600 dinara prima približno 96.000 penzionera

Ovi podaci ukazuju na značajan broj penzionera koji bi mogli imati koristi od programa solidarne pomoći, s obzirom na to da njihova primanja ne prelaze granični iznos za kvalifikaciju.

Zaključak i budući izgledi

Program solidarne pomoći penzionerima u Srbiji doživeo je značajne promene koje obećavaju poboljšanje kvaliteta života najugroženijih penzionera. Sa povećanim budžetom i unapređenim sistemom distribucije, očekuje se da će veći broj korisnika dobiti standardizovane pakete pomoći. Ova inicijativa predstavlja važan korak u brizi o starijoj populaciji i ublažavanju ekonomskih izazova sa kojima se suočavaju penzioneri sa najnižim primanjima.