Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Solarne elektrane na krovovima zgrada: Nova era energetike

U Srbiji se primećuje značajan porast interesovanja za instalaciju solarnih panela na krovovima stambenih zgrada, što označava početak nove ere u domaćoj energetici. Solarne elektrane postaju sve popularnije ne samo među domaćinstvima, već i među ustanovama, školama, vrtićima i stambenim zajednicama.

Obuka za upravnike zgrada o solarnim elektranama

Privredna komora Srbije, u saradnji sa Nemačkom razvojnom saradnjom (GIZ) i kompanijom Netinvest, organizovala je stručnu obuku pod nazivom "Izgradnja solarnih elektrana na krovovima stambenih zajednica". Cilj ove edukacije bio je da se profesionalnim upravnicima zgrada približe regulativa, propisi i procedure potrebne da bi jedna stambena zajednica postala prozjumer, odnosno kupac-proizvođač električne energije.

Obuka je privukla veliki broj profesionalnih upravnika koji žele da budu u toku sa najnovijim trendovima u energetici. Program je obuhvatio širok spektar tema, uključujući:

  • Koncept kupca-proizvođača električne energije
  • Princip primene solarnih elektrana u stambenim zajednicama
  • Pravni, tehnički i finansijski okvir za solarnu energiju
  • Konkretne korake ka realizaciji projekta solarne elektrane
  • Tretiranje ove investicije iz ugla stanara - motivacija, proces investiranja i održavanja

Stanje solarnih elektrana u Srbiji

Maja Vukadinović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike za energetsku efikasnost i klimatske promene, iznela je impresivne podatke o trenutnom stanju solarnih elektrana u zemlji. Prema njenim rečima, Srbija trenutno ima više od 3.000 kupaca-proizvođača električne energije, sa ukupnom instalisanom snagom solarnih elektrana prozjumera koja premašuje 50 megavata.

Ovi podaci svedoče o rapidnom rastu interesovanja za solarne panele u Srbiji. Vukadinović je naglasila da su nedavne izmene regulative, kao i uvedene subvencije, stvorile povoljne uslove za podsticanje postavljanja solarnih panela i razvoj prozjumera. Ona je izrazila uverenje da će i stambene zajednice u budućnosti sve više koristiti ove mogućnosti, što bi moglo dovesti do značajnog povećanja broja kupaca-proizvođača u narednim godinama.

Značaj edukacije u energetskoj tranziciji

Jelena Ivančević, savetnica u GIZ-u za jačanje kapaciteta u okviru projekta Promocije obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji, naglasila je ključnu ulogu edukacije u procesu energetske tranzicije. Prema njenim rečima, jačanje kapaciteta svih aktera je od suštinskog značaja za postizanje efikasne energetske tranzicije.

Ovo mišljenje deli i Mirjana Kovačević, direktorka Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike pri Privrednoj komori Srbije. Ona je podsetila na prethodne edukativne inicijative, poput obuke za energetsku sanaciju i digitalizaciju zgrada, naglašavajući da će PKS nastaviti sa organizacijom edukacija i seminara za upravnike zgrada.

Tehnički aspekti solarnih elektrana

Filip Kanački iz kompanije Netinvest pružio je detaljno objašnjenje o načinu rada solarnih elektrana i njihovim sastavnim delovima. Ovo je uključivalo informacije o:

  1. Solarnim panelima i njihovoj efikasnosti
  2. Inverterima i njihovoj ulozi u sistemu
  3. Sistemima za skladištenje energije
  4. Mrežnim priključcima i distribuciji električne energije
Ovo tehničko znanje je od ključnog značaja za upravnike zgrada koji razmatraju implementaciju solarnih sistema.

Budućnost solarnih elektrana u stambenim zajednicama

Trend instalacije solarnih elektrana na krovovima stambenih zgrada u Srbiji pokazuje znake značajnog rasta. Ovaj razvoj događaja ima potencijal da transformiše način na koji stambene zajednice proizvode i troše električnu energiju, doprinoseći istovremeno održivom razvoju i smanjenju emisija ugljen-dioksida.

Kako sve više upravnika zgrada stiče znanje i veštine potrebne za implementaciju ovih sistema, očekuje se da će broj solarnih elektrana na stambenim zgradama nastaviti da raste. Ovo će ne samo smanjiti troškove električne energije za stanare, već će i doprineti energetskoj nezavisnosti i ekološkoj održivosti urbanih sredina u Srbiji.

U zaključku, stručne obuke poput ove predstavljaju ključni korak u širenju znanja o solarnim elektranama među upravnicima zgrada. Ovakve inicijative su od suštinskog značaja za ubrzanje energetske tranzicije i promociju obnovljivih izvora energije u Srbiji, posebno u kontekstu stambenih zajednica.