Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Smanjenje proizvodnje maslinovog ulja u Evropi i Hrvatskoj

Evropska proizvodnja maslinovog ulja suočava se sa značajnim izazovima usled klimatskih promena, što rezultira smanjenjem prinosa i povećanjem cena. Ova situacija posebno pogađa Hrvatsku, gde proizvođači izveštavaju o znatno nižim prinosima uprkos većoj količini plodova.

Uticaj klimatskih promena na proizvodnju maslinovog ulja

Ekstremna suša tokom kritičnog perioda formiranja ploda masline dovela je do drastičnog pada proizvodnje maslinovog ulja u Evropi. Maslinovo ulje, kao ključni proizvod mediteranskog područja, beleži pad proizvodnje od gotovo 30 odsto. Ova situacija nije zaobišla ni Hrvatsku, gde proizvođači u Vodnjanu, poznatom kao kolevka istarskog ulja, izveštavaju o značajno manjim prinosima.

Marijan Marjanović, maslinar iz Stancije San Antonio u Vodnjanu, objašnjava: "Pretpostavljamo da će količina ulja biti ista kao prošle godine, ali količina maslina je veća za čak 40 odsto." Ovo ukazuje na paradoksalnu situaciju gde veća količina plodova ne rezultira proporcionalno većom količinom ulja.

Faktori koji utiču na smanjenje prinosa

Nekoliko ključnih faktora doprinosi smanjenju prinosa maslinovog ulja:

  • Ekstremne temperature: U avgustu, ključnom periodu za razvoj ploda, zabeležene su temperature do 40 stepeni Celzijusa u trajanju od dvadeset dana.
  • Nedostatak vode: Masline su u kritičnom periodu razvoja bile lišene neophodne vlage.
  • Klimatske anomalije: Nakon perioda suše, usledile su obilne padavine, što je dovelo do nabubrenja plodova, ali ne i povećanja sadržaja ulja.

Edi Družetić, agronom iz Agroprodukta u Vodnjanu, ističe: "Visoke temperature jednostavno su usporile nakupljanje ulja u pravo vreme, što rezultira iznenađujuće niskim procentima ulja pri preradi."

Izazovi za proizvođače i potrošače

Smanjenje prinosa maslinovog ulja dovodi do niza izazova:

  1. Povećanje troškova proizvodnje
  2. Rast cena finalnog proizvoda
  3. Potreba za prilagođavanjem proizvodnih procesa
  4. Potencijalno smanjenje dostupnosti visokokvalitetnog maslinovog ulja

Sandi Chiavalon, renomirani maslinar iz Vodnjana, predviđa: "Vrhunsko maslinovo ulje će moći da priušte samo oni dubljeg džepa, s obzirom na rastući trend cena i ograničenu proizvodnju."

Naučni pristup i buduće perspektive

Randman, odnosno procenat ulja dobijen iz određene količine maslina, značajno je opao. Vladimir Peruško, maslinar iz Šegotića, navodi da je od gotovo 500 kilograma maslina dobio samo oko 40 litara ulja, što daje randman od približno osam odsto, u poređenju sa ranijim prosekom od 12 do 15 procenata.

Naučnici predlažu usvajanje španskog modela za pravedniji obračun ulja, koji se zasniva na određivanju udela ulja u suvoj materiji. Marin Krapac, viši naučni saradnik iz Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču, objašnjava: "Ovaj metod eliminiše uticaj vode u plodu na određivanje udela i mase ulja."

Klimatske promene predstavljaju dugoročni izazov za industriju maslinovog ulja. Stručnjaci upozoravaju da će ovakve godine sa smanjenim prinosima postati sve češće, što zahteva adaptaciju proizvodnih praksi i razvoj novih sorti maslina otpornih na ekstremne vremenske uslove.

Zaključak

Proizvodnja maslinovog ulja u Evropi i Hrvatskoj suočava se sa značajnim izazovima usled klimatskih promena. Smanjeni prinosi, uprkos većoj količini plodova, ukazuju na potrebu za inovativnim pristupima u uzgoju i preradi maslina. Ova situacija će verovatno dovesti do povećanja cena visokokvalitetnog maslinovog ulja, čineći ga luksuznim proizvodom dostupnim manjem broju potrošača.