Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Skupština Srbije odbija zabranu eksploatacije litijuma

U značajnom političkom događaju, Skupština Srbije je odbila predlog za zabranu istraživanja i eksploatacije litijuma, izazivajući oštre reakcije opozicije i ekoloških aktivista. Ova odluka otvara put za potencijalni razvoj rudarskog sektora Srbije, ali takođe pokreće pitanja o ekološkim i socijalnim posledicama.

Debata o litijumu u Skupštini Srbije

Nakon intenzivne četvorodnevne rasprave, poslanici Narodne skupštine Republike Srbije su glasali protiv predloga izmena Zakona o rudarenju i geološkim istraživanjima. Predlog je imao za cilj zabranu istraživanja i eksploatacije bora i litijuma na teritoriji Srbije. Rezultat glasanja je bio 84 glasa za i 128 protiv, što je dovelo do odbijanja predloženih izmena zakona.

Pre konačnog glasanja, odbijen je i predlog da se o zakonu glasa javno, prozivkom poslanika. Ova odluka je izazvala nezadovoljstvo među opozicionim poslanicima, koji su insistirali na transparentnosti procesa glasanja.

Stavovi vlade i opozicije o eksploataciji litijuma

Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, apelovala je na poslanike opozicije da ne šire dezinformacije i ne zastrašuju građane. Ona je naglasila važnost objektivnog pristupa ovom pitanju i pozvala na dijalog zasnovan na činjenicama i stručnim analizama.

S druge strane, predsednik Stranke slobode i pravde, Dragan Đilas, izrazio je čvrsto uverenje da se litijum neće eksploatisati u Srbiji. On se pozvao na mišljenja nezavisnih stručnjaka koji upozoravaju na potencijalne negativne posledice ovog projekta po životnu sredinu i zdravlje građana. Đilas je takođe izazvao vladajuću koaliciju da raspiše nove izbore, sugerišući da trenutna vlast nema legitimitet za donošenje ovako važnih odluka.

Implikacije odluke o litijumu za Srbiju

Odbijanje zabrane istraživanja i eksploatacije litijuma otvara vrata za potencijalne investicije u rudarski sektor Srbije. Litijum, kao ključna komponenta u proizvodnji baterija za električna vozila i obnovljive izvore energije, predstavlja značajan ekonomski resurs. Međutim, ova odluka takođe pokreće ozbiljna pitanja o ekološkim posledicama rudarskih aktivnosti.

Ekološki aktivisti i deo opozicije upozoravaju na potencijalne rizike po vodne resurse, poljoprivredno zemljište i biodiverzitet u regionima gde bi se vršila eksploatacija. Oni ističu potrebu za detaljnim i nezavisnim procenama uticaja na životnu sredinu pre nego što se odobri bilo kakva eksploatacija.

Budućnost litijumskog projekta u Srbiji

Uprkos odbijanju zabrane, budućnost projekata vezanih za eksploataciju litijuma u Srbiji ostaje neizvesna. Političke tenzije i javno protivljenje mogu uticati na dinamiku implementacije ovih projekata. Vlada će morati da balansira između ekonomskih interesa i ekoloških briga kako bi osigurala održiv razvoj rudarskog sektora.

U zaključku, odluka Skupštine Srbije o litijumu predstavlja značajan momenat u ekonomskoj i ekološkoj politici zemlje. Dok vlada vidi potencijal za ekonomski rast, opozicija i ekološki aktivisti ostaju zabrinuti zbog mogućih negativnih posledica. Budućnost EL u Srbiji će zavisiti od daljeg dijaloga, stručnih analiza i balansa između ekonomskih ciljeva i zaštite životne sredine.