Skupština Srbije se priprema za značajnu sednicu koja će obuhvatiti ključne teme za budućnost zemlje, uključujući budžet za narednu godinu i dugoročnu energetsku strategiju. Ova sednica predstavlja kritičan trenutak za donošenje odluka koje će oblikovati ekonomski i energetski razvoj Srbije u narednim godinama.
Budžet za 2025. godinu: Balansiranje rasta i stabilnosti
Skupština Srbije se suočava sa izazovnim zadatkom razmatranja budžeta za 2025. godinu. Ovaj finansijski plan predviđa prihode i primanja od približno 2.346 milijardi dinara, dok su rashodi procenjeni na oko 2.660 milijardi dinara. Ključni aspekt budžeta je deficit od 3%, koji je izazvao značajne diskusije u javnosti.
Profesor Ekonomskog fakulteta, Ljubodrag Savić, opisao je ovaj deficit kao na "granici prihvatljivosti". S druge strane, ministar finansija Siniša Mali tvrdi da ovaj nivo deficita pruža neophodan manevarski prostor za dalji rast i očuvanje ekonomske stabilnosti. Mali naglašava: "Ekonomskom politkom se upravlja na način da ne gubimo ni na jednom finansijskom 'frontu'. Danas je politika da se ne odričemo ni rasta, ni ulaganja, ni poboljšanja životnog standarda, ali isključivo uz strogo očuvanje makroekonomske stabilnosti."
Novi krediti i investicioni projekti
Pored budžeta, poslanici će razmatrati nekoliko značajnih kreditnih aranžmana. Ovi krediti su namenjeni finansiranju raznovrsnih projekata, od infrastrukturnih do energetskih:
- Poštanska štedionica će finansirati "Projekat izgradnje saobraćajnica sa infrastrukturom na Makiškom polju" sa približno 18 milijardi dinara.
- Za "Tunelsku vezu između Karađorđeve i Dunavske padine" u Beogradu predviđeno je gotovo 25 milijardi dinara.
- Fond za razvoj Saudijske Arabije odobrio je tri nova kredita za različite projekte.
- Nemačka razvojna banka KfW obezbediće 50 miliona evra za projekat "Dobri poslovi za Srbiju".
Ovi krediti predstavljaju značajna ulaganja u infrastrukturu i ekonomski razvoj Srbije, ali istovremeno povećavaju i nivo zaduženosti zemlje. Balansiranje između potrebe za razvojem i održavanja fiskalne stabilnosti predstavljaće ključni izazov za vladu.
Energetska strategija: Put ka održivoj budućnosti
Posebno značajna tačka dnevnog reda je Strategija razvoja energetike do 2040. sa projekcijama do 2050. godine. Ovaj dokument predviđa ulaganja od čak 21,87 milijardi evra samo u elektroenergetski sektor. Ključni projekti uključuju izgradnju solarnih i vetroelektrana, kao i reverzibilnih hidroelektrana Bistrica i Đerdap 3.
Interesantno je da strategija ostavlja otvorenu mogućnost za izgradnju prve nuklearne elektrane u Srbiji pre 2050. godine. Ovakav potez bi predstavljao značajnu prekretnicu u energetskoj politici zemlje i otvorio nove mogućnosti za dekarbonizaciju.
Strategija takođe predviđa značajan napredak u proizvodnji i skladištenju zelenog vodonika nakon 2040. godine, što bi moglo revolucionisati energetski sektor Srbije i doprineti borbi protiv klimatskih promena.
Izazovi i perspektive
Pred SS je kompleksan zadatak balansiranja između različitih prioriteta. S jedne strane, postoji potreba za stimulisanjem ekonomskog rasta i unapređenjem infrastrukture, dok s druge strane postoji imperativ održavanja fiskalne stabilnosti i smanjenja zaduženosti.
Energetska tranzicija predstavlja poseban izazov i priliku. Ulaganja u obnovljive izvore energije i nove tehnologije mogu doprineti energetskoj nezavisnosti i ekološkoj održivosti, ali zahtevaju značajna finansijska sredstva i pažljivo planiranje.
Odluke koje će biti donete na ovoj sednici SS imaće dugoročne posledice na ekonomski razvoj, energetsku sigurnost i kvalitet života građana Srbije. Stoga je od ključnog značaja da se svaka tačka dnevnog reda pažljivo razmotri, uzimajući u obzir kako kratkoročne potrebe, tako i dugoročne ciljeve zemlje.
U zaključku, predstojeća sednica Skupštine Srbije predstavlja kritičan trenutak za definisanje budućeg pravca zemlje. Razmatranje budžeta, novih kreditnih aranžmana i energetske strategije će oblikovati ekonomsku i energetsku politiku Srbije u narednim decenijama, postavljajući temelje za održiv razvoj i prosperitet.