Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Skok cena nafte usled geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku

Nedavne geopolitičke tenzije na Bliskom istoku izazvale su značajne fluktuacije na globalnom tržištu nafte, što je rezultiralo povećanjem cena i potencijalnim ekonomskim posledicama širom sveta.

Uzroci skoka cena nafte

Cena nafte zabeležila je značajan rast od približno pet procenata nakon izjave američkog predsednika Džozefa Bajdena o potencijalnim izraelskim napadima na iransku naftnu industriju. Kada je upitan o mogućoj podršci takvom napadu, Bajden je odgovorio da se o tome aktivno razmatraju opcije, što je izazvalo trenutnu reakciju na tržištima.

Iran, kao sedmi najveći proizvođač nafte globalno, izvozi otprilike polovinu svoje proizvodnje, pri čemu je Kina glavni uvoznik. Ova činjenica dodatno naglašava potencijalni uticaj bilo kakvih poremećaja u iranskoj proizvodnji na svetsko tržište energenata.

Uticaj na globalna energetska tržišta

Od iranskog raketnog napada na Izrael početkom nedelje, cena Brent sirove nafte, koja služi kao referentna vrednost, skočila je za oko 10 odsto, dostižući gotovo 77 dolara po barelu. Međutim, važno je napomenuti da je ova cena i dalje ispod nivoa zabeleženih ranije ove godine.

Stručnjaci upozoravaju da bi prolongirani rast cena energenata mogao dovesti do lančane reakcije, uključujući:

  • Povećanje cena goriva za potrošače
  • Rast troškova gasa i električne energije za domaćinstva
  • Potencijalno ubrzanje inflacije na globalnom nivou

Međunarodne reakcije i pokušaji stabilizacije

Lideri G7 zemalja aktivno rade na ublažavanju potencijalnog izraelskog odgovora na iranski napad, svesni dalekosežnih ekonomskih posledica koje bi eskalacija sukoba mogla imati. Njihovi napori usmereni su na diplomatsko rešavanje krize i sprečavanje daljeg pogoršanja situacije na Bliskom istoku.

Tržište nafte je do sada reagovalo relativno umereno u poređenju sa reakcijom na početak rata u Ukrajini 2022. godine. Nekoliko faktora je doprinelo ovoj situaciji:

  1. Smanjena potražnja iz Kine tokom tekuće godine
  2. Optimalna ponuda nafte iz Saudijske Arabije
  3. Globalni napori za diversifikaciju izvora energije

Potencijalni rizici i zabrinutosti

Uprkos trenutnoj relativnoj stabilnosti, postoji rastući nemir na tržištima zbog mogućnosti daljeg zaoštravanja situacije na Bliskom istoku. Posebno zabrinjavajuća je mogućnost blokade Ormuskog moreuza, kroz koji prolazi približno trećina svetskog brodskog saobraćaja nafte i petina tečnog prirodnog gasa (TPG).

Od početka sukoba između Rusije i Ukrajine, globalna zavisnost od transporta tečnog gasa tankerima značajno je porasla. Iako je region Azije fizički najzavisniji od protoka nafte i gasa iz Persijskog zaliva, trenutni cenovni udar bi imao značajne posledice na globalnom nivou.

Zaključak i buduće perspektive

Trenutna situacija na tržištu cena nafte odražava složenu mrežu geopolitičkih tenzija, ekonomskih faktora i energetskih politika. Dok svet pažljivo prati razvoj događaja na Bliskom istoku, jasno je da će stabilnost cena nafte i dalje biti ključni faktor u globalnoj ekonomskoj slici.