Ekonomska situacija u Argentini se drastično pogoršala tokom prvih šest meseci mandata predsednika Havijera Mileija, sa stopom siromaštva koja je dostigla alarmantnih 53%. Ovaj nagli porast odražava posledice rigoroznih mera štednje i kontroverznih ekonomskih reformi.
Porast siromaštva u Argentini
Prema izveštaju nacionalne statističke agencije, siromaštvo u Argentini je zabeležilo dramatičan skok sa 42% na 53% u prvoj polovini 2024. godine. Ovo predstavlja najviši nivo siromaštva od 2003. godine, kada je zemlja bila suočena sa katastrofalnim bankrotom spoljnog duga i devalvacijom valute. Ovakav razvoj situacije nanosi ozbiljan udarac političkom kredibilitetu desničarskog ekonomiste Havijera Mileija, čije su radikalne mere bile usmerene na stabilizaciju argentinske ekonomije.
Uprkos negativnim socijalnim posledicama, Mileijeve ekonomske reforme su naišle na odobravanje stranih investitora i MMF-a, kojem Argentina duguje približno 43 milijarde dolara. Ovi akteri su pozitivno ocenili kontroverznu fiskalnu šok terapiju, koja je uspela da smanji mesečnu inflaciju sa oko 25,5% u decembru prošle godine na otprilike 4,2% u poslednjim mesecima.
Inflacija i ekonomske mere
Inflacija u Argentini, koja trenutno premašuje 230% na godišnjem nivou, i dalje predstavlja jedan od najvećih ekonomskih izazova u globalnim okvirima. Suočen sa ovim problemom, Milei je primenio radikalne mere koje uključuju ukidanje kontrole cena, smanjenje subvencija za energiju i transport, kao i devalvaciju pezosa za približno 54% u decembru, neposredno nakon preuzimanja dužnosti.
Ove mere štednje i deregulacije dovele su do oštrog pada kupovne moći građana i gurnule ekonomiju u duboku recesiju. Milei, koji je kao politički autsajder osvojio podršku birača obećavajući borbu protiv vrtoglave inflacije, veruje da će stabilizacija cena eventualno dovesti do ekonomskog rasta i pokrenuti oporavak Argentine.
Socijalne posledice i budući izazovi
Drastičan porast siromaštva u Argentini ukazuje na ozbiljne socijalne posledice Mileijevih ekonomskih politika. Za razliku od prethodnih populističkih vlada koje su održavale visoku potrošnju po cenu ogromnog budžetskog deficita, Mileijev pristup se fokusira na fiskalnu disciplinu i tržišne reforme.
Međutim, ovakav pristup je doveo do značajnog pogoršanja životnog standarda velikog dela stanovništva. Mnogi Argentinci se suočavaju sa teškoćama u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba, što dovodi do porasta socijalnih tenzija i političkih pritisaka na vladu.
Vladin portparol je, očekujući negativne reakcije na izveštaj o siromaštvu, pokušao da ublaži udarac ističući da je "vlada nasledila katastrofalnu situaciju". Ova izjava reflektuje nastojanje vlade da opravda svoje mere kao neophodne za dugoročnu stabilizaciju ekonomije, uprkos kratkoročnim negativnim posledicama.
Perspektive za budućnost
Pitanje koje se nameće jeste da li će Mileijeva ekonomska strategija uspeti da donese željene rezultate u dugom roku. Dok vlada ističe napredak u borbi protiv inflacije, kritičari ukazuju na visoku socijalnu cenu ovih mera i izražavaju sumnju u održivost trenutnog kursa.
Ključni izazov za argentinsku vladu u narednom periodu biće pronalaženje balansa između potrebe za ekonomskom stabilizacijom i imperativa očuvanja socijalnog mira. Uspeh Mileijevih reformi će u velikoj meri zavisiti od sposobnosti vlade da ubedi građane da kratkoročne žrtve vode ka dugoročnom prosperitetu.
U zaključku, porast siromaštva u Argentini predstavlja ozbiljan izazov za Mileijevu administraciju. Dok vlada nastavlja sa implementacijom svojih ekonomskih reformi, pažnja javnosti će biti usmerena na to da li će ove mere uspeti da stabilizuju ekonomiju i smanje siromaštvo u narednom periodu, ili će dovesti do daljeg pogoršanja socijalnih prilika u zemlji.