Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

SEPA sistem plaćanja: Ključni korak ka EU integraciji Srbije

Srbija se nalazi na pragu značajne finansijske transformacije, pripremajući se za ulazak u SEPA sistem plaćanja. Ovaj korak predstavlja ključni element u procesu ekonomske integracije sa Evropskom unijom, obećavajući niz prednosti za privredu i građane.

Šta je SEPA i kako će uticati na Srbiju?

SEPA (Single Euro Payments Area) je jedinstveni sistem plaćanja u evrima koji omogućava brže i jeftinije prekogranične transakcije. Nenad Petrović, generalni direktor sektora za platni sistem NBS, ističe da je Srbija u potpunosti spremna za priključenje ovom sistemu.

"Intenzivno radimo na priključenju naše zemlje SEPA području i očekujemo da će se to desiti u vrlo kratkom roku," navodi Petrović. "Čekamo povratnu informaciju od Evropske komisije i Evropskog platnog saveta na nacrt naše aplikacije."

Prema njegovim rečima, procedura zvaničnog apliciranja i odobrenja trebalo bi da bude brza, s obzirom da su svi neophodni propisi već usvojeni od strane parlamenta i Narodne banke Srbije.

Prednosti SEPA sistema za privredu i građane

Ulazak u SEPA sistem donosi brojne pogodnosti:

  • Niže provizije za prekogranične transakcije
  • Brže izvršenje plaćanja
  • Pojednostavljene procedure za poslovanje sa EU
  • Potencijalno smanjenje troškova za mala i srednja preduzeća

Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, naglašava: "Kada budemo uspeli da kao država uđemo u SEPA sistem, to će biti veliki korak ka ozbiljnom pridruživanju Evropskoj uniji."

Analiza Svetske banke pokazuje da je trenutno prenos 5.000 evra između malih i srednjih preduzeća na Zapadnom Balkanu približno deset puta skuplji nego ista transakcija unutar SEPA sistema. Ulazak Srbije u ovaj sistem mogao bi značajno smanjiti ove troškove.

Uticaj na doznake i slanje novca iz inostranstva

SEPA sistem će takođe doneti prednosti za građane koji primaju novac iz inostranstva. Petrović objašnjava: "Biće smanjena provizija kada ljudi iz Srbije koji žive u inostranstvu šalju novac svojima. Cilj je da se troškovi transfera snize i usmerava prenos novca iz neformalnih u formalne kanale."

Ovo znači da će slanje novca biti brže, sigurnije i jeftinije. Umesto slanja gotovine preko posrednika, transferi će se obavljati elektronski, u svega nekoliko sekundi i uz znatno niže provizije.

Izazovi i očekivanja u procesu implementacije

Uprkos optimizmu, postoje određeni izazovi u implementaciji SEPA sistema. Petrović napominje da je proces bio odložen zbog dodatnih zahteva proceduralnog tipa od strane Evropske komisije.

"Evropska komisija navodi da imaju nedostatak kapaciteta, s obzirom da je podneto više aplikacija skoro istovremeno," objašnjava Petrović. Međutim, očekuje se da će, nakon što su usvojeni svi neophodni propisi, sama procedura zvaničnog apliciranja i odobrenja biti brza.

Atanacković dodaje: "Naše banke treba da se vrlo brzo, po prihvatanju naše aplikacije, prilagode tom načinu da mogu na jednostavan način da komuniciraju sa bankama u Evropi."

Zaključak: SEPA kao katalizator ekonomske integracije

Ulazak Srbije u SEPA sistem plaćanja predstavlja značajan korak ka dubljoj ekonomskoj integraciji sa Evropskom unijom. Ovaj potez obećava niže troškove transakcija, efikasnije poslovanje i bolje uslove za privredu i građane. Dok se očekuje konačno odobrenje, jasno je da će implementacija SEPA sistema biti ključni faktor u unapređenju finansijskog ekosistema Srbije i njenom približavanju evropskim standardima.