Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

SEC tuži NovaTech zbog kriptovalutne prevare od 650 miliona dolara

Američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) pokrenula je pravni postupak protiv kompanije NovaTech, optužujući je za masovnu prevaru u vezi sa kriptovalutama. Ova akcija razotkriva složenu šemu koja je navodno oštetila hiljade investitora širom sveta.

Detalji kriptovalutne prevare NovaTech-a

Kriptovalutna prevara koju je navodno počinio NovaTech dostigla je zapanjujuće razmere. SEC tvrdi da je kompanija na prevaran način prikupila približno 650 miliona dolara od više od 200.000 investitora širom sveta. Među žrtvama se ističe značajan broj Haićana-Amerikanaca, što ukazuje na ciljano usmeravanje ka određenim etničkim zajednicama.

Osnivači NovaTech-a, bračni par Sintija i Edi Petion, navodno su obećavali investitorima sigurnost njihovog novca i trenutni profit. Međutim, SEC tvrdi da su Petionovi koristili klasičnu Ponzijevu šemu, koristeći novac novih investitora za isplatu ranijih ulagača i promotera, istovremeno zadržavajući milione za sebe.

Pravne akcije protiv NovaTech-a

Tužba koju je SEC podnela federalnom sudu u Majamiju predstavlja kulminaciju četvorogodišnje istrage. Ova akcija dolazi dva meseca nakon što je njujorški državni tužilac pokrenuo odvojeni postupak protiv NovaTech-a i Sintije Petion, procenjujući da je ukupna vrednost prevare premašila milijardu dolara.

Regulatori su otkrili da je NovaTech koristio sofisticirane metode za privlačenje žrtava, uključujući:

  • Ciljano obraćanje preko društvenih mreža
  • Korišćenje aplikacija za razmenu poruka poput Telegrama i WhatsApp-a
  • Komunikaciju na haićanskom kreolskom jeziku
  • Pozivanje na religijska uverenja potencijalnih investitora

Sintija Petion se navodno predstavljala kao "časna direktorka", tvrdeći da je NovaTech "Božja vizija". Ova taktika je očigledno bila usmerena na sticanje poverenja u religijski orijentisanim zajednicama.

Uloga promotera u širenju prevare

SEC je optužio i šest promotera NovaTech-a za učešće u prevari. Ovi pojedinci su navodno nastavili da regrutuju nove investitore uprkos očiglednim znakovima upozorenja, kao što su:

  1. Kašnjenja u povlačenju sredstava
  2. Regulatorne akcije protiv kompanije u SAD i Kanadi
  3. Rastući sumnje u legitimnost NovaTech-a

Ova situacija naglašava važnost temeljnog istraživanja pre ulaganja u kriptovalute ili bilo koje druge finansijske proizvode. Investitori bi trebalo da budu posebno oprezni kada se suoče sa obećanjima o brzoj i sigurnoj zaradi, posebno u volatilnom svetu kriptovaluta.

Posledice i buduće implikacije

Slučaj NovaTech-a predstavlja značajan udarac za industriju kriptovaluta, koja se već bori sa problemima reputacije i regulatornim izazovima. Ova prevara bi mogla dovesti do strožih regulatornih mera u sektoru digitalnih valuta, što bi moglo imati dalekosežne posledice za legitimne aktere u ovoj industriji.

Istovremeno, ovaj slučaj služi kao ozbiljno upozorenje potencijalnim investitorima. On naglašava potrebu za povećanom finansijskom pismenošću i kritičkim razmišljanjem pri razmatranju investicionih prilika, posebno onih koje obećavaju nerealno visoke prinose.

U zaključku, kriptovalutna prevara koju je navodno počinio NovaTech predstavlja jedan od najvećih slučajeva finansijske prevare u sektoru digitalnih valuta. Dok SEC i drugi regulatorni organi nastavljaju svoju borbu protiv ovakvih praksi, investitori moraju ostati oprezni i informisani kako bi zaštitili svoje finansije u sve složenijem digitalnom finansijskom pejzažu.