Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

SDPS: Lider u profesionalnoj rehabilitaciji osoba sa invaliditetom

SDPS se ističe kao pionir u oblasti profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom u Srbiji. Osnovano 2016. godine, ovo preduzeće je evoluiralo od pružanja osnovnih kancelarijskih usluga do sveobuhvatnog centra za osposobljavanje i zapošljavanje marginalizovanih grupa.

Inovativni pristup profesionalnoj rehabilitaciji

Profesionalna rehabilitacija je proces koji omogućava osobama sa invaliditetom da prevaziđu prepreke u zapošljavanju i integrišu se u radno okruženje. SDPS je usvojio ovaj koncept i proširio ga, stvarajući inkluzivno radno okruženje koje neguje talente i veštine svojih zaposlenih.

Predrag Bubalo, direktor i suvlasnik SDPS-a, objašnjava: "Naš poslovni model se zasniva na ideji da svaka osoba, bez obzira na fizička ograničenja, može biti produktivan član društva." Ova filozofija je dovela do razvoja raznovrsnog portfolija usluga i proizvoda.

Diverzifikacija poslovanja i rast

Od svog osnivanja, SDPS je značajno proširio svoje delatnosti. Počevši od proizvodnje kancelarijskog materijala, preduzeće je sada uključeno u proizvodnju široke palete proizvoda, uključujući:

  • Biorazgradive potrošačke kese
  • Polietilenske proizvode
  • Papirnu galanteriju
  • Kućnu hemiju

Pored toga, SDPS je proširio svoje usluge na oblasti grafičkog dizajna, veb dizajna, i marketinga. Ova diverzifikacija je ključna za održivi rast preduzeća, omogućavajući stvaranje novih radnih mesta za osobe sa invaliditetom.

Umetnost kao sredstvo inkluzije: Ihtis radionica

Posebno zanimljiv aspekt SDPS-ovog poslovanja je integracija umetničko-livačke radionice Ihtis. Ova radionica, sa skoro tridesetogodišnjom tradicijom, specijalizovana je za izradu figuralnih predstava svetitelja i ikona, oplemenjenih plemenitim metalima.

Bubalo ističe: "Pridruživanjem Ihtisa našem preduzeću, uspeli smo da sačuvamo dragocenu tradiciju i istovremeno otvorimo nove mogućnosti za zapošljavanje osoba sa invaliditetom u umetničkom sektoru." Ova sinergija tradicionalnog zanatstva i socijalnog preduzetništva predstavlja inovativni model inkluzije.

Edukacija i osposobljavanje: Ključ uspeha

SDPS stavlja poseban naglasak na kontinuiranu edukaciju i osposobljavanje svojih zaposlenih. Ovo nije samo interno fokusirano - preduzeće aktivno pruža obuke i drugim osobama sa invaliditetom, čak i ako nisu zaposleni u SDPS-u.

"Verujemo da je obrazovanje ključno za osnaživanje osoba sa invaliditetom," kaže Bubalo. SDPS organizuje raznovrsne programe obuke, od osnovnih veština do specijalizovanih tehničkih znanja, prilagođenih individualnim potrebama i sposobnostima polaznika.

Partnerstva i podrška: Gradnja mostova u zajednici

Uspeh SDPS-a se u velikoj meri oslanja na snažna partnerstva sa drugim kompanijama i institucijama. Preduzeće uživa podršku Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, kao i Fonda za razvoj, što omogućava kontinuirano unapređenje infrastrukture i programa.

Bubalo naglašava važnost ovih partnerstava: "Saradnja sa vodećim domaćim i stranim kompanijama nam ne samo da obezbeđuje stabilno poslovanje, već i širi svest o sposobnostima osoba sa invaliditetom u poslovnom svetu."

Budućnost profesionalne rehabilitacije u Srbiji

Gledajući u budućnost, SDPS planira da proširi svoj uticaj na više nivoa. Jedan od ključnih ciljeva je internacionalizacija proizvoda radionice Ihtis, što bi otvorilo nove tržišne mogućnosti i povećalo vidljivost srpskog zanatstva na globalnom nivou.

Dodatno, preduzeće planira da razvije svoj Stonoteniski klub Kocić&SDPS, fokusirajući se na inkluziju dece i osoba sa invaliditetom u sport. Ovaj projekat ilustruje SDPS-ovu posvećenost holističkom pristupu profesionalnoj rehabilitaciji, koji obuhvata ne samo zapošljavanje, već i fizičko i mentalno blagostanje.

U zaključku, SDPS predstavlja inovativan model socijalnog preduzetništva koji uspešno balansira poslovne ciljeve sa društvenom odgovornošću. Kroz svoj rad na polju profesionalne rehabilitacije, ovo preduzeće ne samo da transformiše živote pojedinaca sa invaliditetom, već i postavlja nove standarde za inkluzivno poslovanje u Srbiji.