Saudijska Arabija je pokrenula ambiciozan plan ulaganja u vrednosti od 1,3 biliona dolara u sektore nekretnina i infrastrukture tokom proteklih osam godina. Ovaj potez predstavlja ključni element strategije za diverzifikaciju ekonomije kraljevstva, s ciljem smanjenja zavisnosti od naftne industrije i transformacije zemlje u atraktivniju destinaciju za život, rad i turizam.
Masivne investicije u diverzifikaciju saudijske ekonomije
Prema najnovijem izveštaju kompanije za upravljanje nekretninama Knight Frank, obim ovih investicija porastao je za približno četiri procenta u odnosu na prethodnu godinu. Ova impresivna cifra obuhvata izgradnju više od milion stambenih jedinica i mega projekata, među kojima se ističe futuristički grad Neom na obali Crvenog mora.
Od 2016. godine, kada je saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman predstavio svoju viziju za transformaciju zemlje, dodeljeni su ugovori o nekretninama u vrednosti od oko 164 milijarde dolara. Ova strategija ima za cilj da preusmeri ekonomiju sa zavisnosti od petrodolara i značajno unapredi kvalitet života lokalnog stanovništva.
Neom i drugi ključni projekti u fokusu investicija
Najveći deo investicija, približno 28,7 milijardi dolara, usmeren je ka projektu Neom. U okviru ovog futurističkog grada, posebna pažnja posvećena je razvoju The Line-a, inovativnog urbanog koncepta koji predviđa izgradnju dva paralelna nebodera obložena ogledalom, koji će se prostirati na dužini od oko 170 kilometara.
Pored Neoma, značajna sredstva su alocirana i za druge ambiciozne projekte:
- National Housing projekat sa ulaganjem od 12 milijardi dolara
- Razvoj istorijskog lokaliteta Diriiah, vredan devet milijardi dolara
- Zabavni grad Kidija u Rijadu, sa investicijom od skoro sedam milijardi dolara
Iako su mnogi od ovih mega projekata još uvek u ranim fazama realizacije, Saudijska Arabija ulaže ogromne napore da prevaziđe izazove vezane za lance snabdevanja, radnu snagu i rastuće troškove. Cilj je da se ispune ambiciozni planovi i rokovi postavljeni u okviru strategije diverzifikacije.
Rijad kao epicentar razvoja i budući domaćin globalnih događaja
Glavni grad Saudijske Arabije, Rijad, ostaje u centru pažnje razvojnih planova. Do sada je u projekte u Rijadu uloženo oko 35 milijardi dolara, a očekuje se da će ovaj urbani centar do početka naredne decenije dobiti:
- Gotovo 29.000 novih hotelskih soba
- 4,6 miliona kvadratnih metara poslovnog prostora
- 340.000 novih stambenih jedinica
Kompanija Knight Frank predviđa da će u narednom periodu biti pokrenuto još "mnogih novih projekata", posebno imajući u vidu da se Rijad priprema za domaćinstvo Svetskog sajma 2030. godine i Svetskog prvenstva u fudbalu 2034. godine.
Razvoj zapadne obale i ambiciozni turistički ciljevi
Značajan deo investicija, preko 54 milijarde dolara, usmeren je ka razvoju zapadne obale Saudijske Arabije i okolnih područja. U ovom regionu trenutno je u toku realizacija najmanje 17 takozvanih giga projekata, koji će transformisati obalu zemlje i stvoriti nove turističke atrakcije.
Saudijska Arabija je postavila ambiciozne ciljeve u oblasti turizma i stranih investicija:
- Privlačenje 100 milijardi dolara direktnih stranih investicija do 2030. godine
- Povećanje broja turista na 150 miliona godišnje do 2030. godine
Za poređenje, prošle godine je SA zabeležila oko 109 miliona turista, od kojih su većinu činili domaći posetioci. Da bi se zadovoljile potrebe očekivanog priliva putnika, planirana je izgradnja 362.000 novih hotelskih soba širom zemlje do kraja decenije.
Ovaj sveobuhvatni plan diverzifikacije ekonomije Saudijske Arabije predstavlja jedan od najambicioznijih projekata transformacije u modernoj istoriji. Uspeh ove inicijative mogao bi da redefiniše ulogu kraljevstva na globalnoj ekonomskoj sceni i postavi nove standarde u urbanom razvoju i turističkoj industriji.