Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Saradnja Luke Bar i Singapura: Budućnost pomorske trgovine

Crnogorska Luka Bar razmatra potencijalnu saradnju sa Singapurom, što bi moglo revolucionirati pomorsku trgovinu na Balkanu. Ova inicijativa ima za cilj unapređenje infrastrukture i povećanje efikasnosti, po uzoru na inovativne prakse singapurske luke Tuas.

Singapurski model kao inspiracija za Luku Bar

Nedavno je predsednik vlade Crne Gore, Milojko Spajić, posetio Singapur i sastao se sa ministarkom za trgovinske odnose, Grejs Fu. Tokom posete, Spajić je obišao luku Tuas, poznatu kao "singapurska luka budućnosti". Ova napredna luka impresionirala je crnogorsku delegaciju svojim visokim stepenom automatizacije i efikasnosti.

Luka Tuas prostire se na površini od približno 1.337 hektara, što je ekvivalentno veličini oko 3.200 fudbalskih terena. Uprkos svojoj ogromnoj veličini, lukom upravlja svega nekoliko stotina radnika. Ovi radnici nadgledaju kompleksan automatizovani sistem koji se brine o milionima kontejnera i stotinama brodova koji prolaze kroz luku.

Automatizacija i održivost kao ključni faktori uspeha

Ambiciozni projekat luke Tuas ima za cilj da kroz više faza postane najveća automatizovana luka na svetu. U proteklih godinu dana, luka je već uspela da poveća svoje kapacitete za impresivnih 40 procenata. Međutim, ono što je još važnije je da su istovremeno uspeli da smanje emisiju štetnih gasova.

Ovo smanjenje emisija postignuto je korišćenjem energije iz obnovljivih izvora za većinu operacija u luci. Dugoročni cilj je da luka Tuas postane karbonski neutralna do 2050. godine, što predstavlja značajan korak ka održivom poslovanju u pomorskoj industriji.

Potencijal Luke Bar kao regionalnog čvorišta

Tokom razgovora, ministarka Fu je istakla kako je Singapur, uprkos ograničenom domaćem tržištu, uspeo da privuče veliki broj međunarodnih kompanija. Ovo je postignuto kombinacijom razvoja luke i aerodroma, što je omogućilo Singapuru da postane važno regionalno čvorište.

Slično tome, Luka Bar ima potencijal da postane ključno čvorište za Balkan i šire. Spajić je naglasio da Luka Bar trenutno nije adekvatno valorizovana, ali da poseduje značajan potencijal za razvoj. Železnička povezanost sa zemljama Evropske unije, kao i planirana rekonstrukcija infrastrukture uz finansijsku podršku EU, dodatno će povećati atraktivnost Luke Bar.

Izazovi i mogućnosti za Crnu Goru

Ministarka Fu je objasnila zašto kompanije vole da posluju u Singapuru: "Kompanije imaju poverenje u sistem Singapura, da se ovde sve radi po pravilima, da nema korupcije i to je naša najveća prednost." Ova izjava naglašava važnost vladavine prava i transparentnosti u privlačenju stranih investicija.

Spajić je zaključio da Crna Gora, zbog svog malog domaćeg tržišta, mora povećati broj eksternih zahteva. On veruje da će jačanje vladavine prava promeniti sliku države u očima kredibilnih multinacionalnih kompanija. Ovo bi moglo dovesti do povećanog interesovanja za ulaganje u Crnu Goru, uključujući i Luku Bar.

Razvoj Luke Bar po uzoru na singapurski model mogao bi doneti višestruke koristi Crnoj Gori. Pored povećanja kapaciteta i efikasnosti luke, ovakav projekat bi mogao stimulisati ekonomski rast, otvoriti nova radna mesta i pozicionirati Crnu Goru kao važnog igrača u regionalnoj pomorskoj trgovini.