Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

SAD odobrava izgradnju ogromnog rudnika litijuma u Nevadi

Sjedinjene Američke Države su nedavno odobrile izgradnju značajnog rudnika litijuma u Nevadi, što predstavlja važan korak u njihovoj strategiji za smanjenje zavisnosti od kineskih lanaca snabdevanja kritičnim mineralima. Ova odluka ima dalekosežne implikacije za industriju električnih vozila i globalnu konkurentnost u sektoru obnovljivih izvora energije.

Odobrenje rudnika litijuma: Prekretnica u američkoj industriji

Nakon šestogodišnjeg procesa provere, rudnik litijuma u Nevadi konačno je dobio zeleno svetlo od američke vlade. Ovaj projekat, koji je izazvao zabrinutost među ekološkim udruženjima zbog potencijalnog uticaja na lokalni ekosistem, posebno na retku vrstu heljde, sada se smatra ključnim za američku strategiju u sektoru kritičnih minerala.

Australijska kompanija Ioner dobila je federalnu dozvolu za projekat Rhyolite Ridge, koji će proizvoditi litijum i bor. Procenjuje se da će ovaj rudnik moći da proizvede dovoljno litijuma za pokretanje približno 370.000 električnih vozila godišnje, što predstavlja značajan doprinos rastućoj industriji električnih automobila.

Implikacije za američku proizvodnju litijuma

Odobrenje ovog projekta označava prvu dozvolu za rudnik litijuma koju je izdala administracija Džoa Bajdena. Vlada je ponudila Ioneru zajam od gotovo 700 miliona dolara za pomoć u izgradnji projekta, koji bi, kada bude završen 2028. godine, mogao učetverostručiti proizvodnju litijuma u SAD-u.

Osim Nevade, značajne rezerve litijuma otkrivene su i u jugozapadnom Arkanzasu. Procenjuje se da su ove rezerve dovoljne da zadovolje svetsku potražnju za litijumom za automobilske baterije do 2030. godine čak devet puta, što dodatno naglašava potencijal SAD-a u ovom sektoru.

Globalna konkurencija i izazovi u industriji kritičnih minerala

Uprkos ovom napretku, zapadne kompanije i dalje se suočavaju sa oštrom konkurencijom kineskih firmi u proizvodnji i preradi kritičnih minerala. Razlozi za ovo uključuju:

  • Više troškove proizvodnje u zapadnim zemljama
  • Strožu zakonsku regulativu
  • Kašnjenja zbog pravnih problema

Od 2002. godine, u SAD-u su otvorena samo tri rudnika za kritične minerale, od kojih se nijedan ne nalazi na javnom zemljištu. Ova činjenica naglašava značaj novog odobrenja za rudnik litijuma u Nevadi.

Ekonomski uticaj i reakcije tržišta

Vest o odobrenju rudnika imala je trenutni uticaj na finansijsko tržište. Akcije kompanije Ioner zabeležile su rast od približno 15 odsto na berzi u Njujorku nakon objave ove vesti, što ukazuje na pozitivna očekivanja investitora u vezi sa budućnošću projekta i industrije litijuma u celini.

Ovaj potez američke vlade predstavlja deo šire strategije za jačanje domaće proizvodnje kritičnih minerala i smanjenje zavisnosti od uvoza, posebno iz Kine. Proširenje poreskih olakšica za pojedine rudarske kompanije dodatno podržava ovu strategiju, stvarajući povoljnije uslove za razvoj domaće industrije.

U zaključku, odobrenje izgradnje rudnika litijuma u Nevadi predstavlja značajan korak u nastojanjima SAD-a da ojačaju svoju poziciju u globalnoj trci za kritične minerale. Ovaj projekat ne samo da će povećati domaću proizvodnju litijuma, već će takođe podstaći razvoj industrije električnih vozila i obnovljivih izvora energije u zemlji.