Nedavno istraživanje otkriva značajan porast ruske "flote u senci" za transport nafte, uprkos pojačanim sankcijama. Ova flota omogućava Moskvi da zaobiđe zapadne restrikcije, povećavajući rizik od ekoloških katastrofa u evropskim vodama.
Porast kapaciteta flote u senci uprkos sankcijama
Prema izveštaju Kijevske škole ekonomije (KSE), Rusija je drastično povećala kapacitet svoje "flote u senci" za transport nafte. Ova flota, koja se sastoji od loše održavanih i nedovoljno osiguranih tankera, zabeležila je gotovo 70 posto rasta u odnosu na prethodnu godinu. Konkretno, količina ruske nafte koja se prevozi ovim putem porasla je sa približno 2,4 miliona barela dnevno u junu 2023. godine na oko 4,1 milion barela u junu 2024.
Ovaj trend se javlja u vreme kada SAD, Kanada, Japan i evropski saveznici intenziviraju svoje napore u cilju ograničavanja mogućnosti Moskve da generiše prihode za rat u Ukrajini. Njihove mere uključuju proširenje liste sankcija na globalne osiguravače i vlasnike brodova, kao i na pojedinačne brodove i kompanije povezane sa ruskom "flotom u senci".
Ekološke pretnje i rizici za evropske vode
Mnogi od ovih brodova redovno prolaze kroz prometne evropske vode, uključujući Baltičko more, Danske moreuze i Gibraltarski moreuz. Ova činjenica značajno povećava rizik od potencijalnih ekoloških katastrofa za Evropsku uniju i susedne zemlje. KSE upozorava da je pitanje vremena kada će se takva katastrofa dogoditi "na pragu Evrope", naglašavajući hitnost rešavanja ovog problema.
Statistički podaci pokazuju da je u junu 2024. godine čak 70 odsto ruske nafte koja se prevozila morem bilo transportovano upravo ovom "flotom u senci". Za formiranje ove flote, Rusija je navodno izdvojila oko 10 milijardi dolara, što svedoči o ozbiljnosti njenih namera da zaobiđe međunarodne sankcije.
Implikacije za globalno tržište nafte
Posebno je zabrinjavajuće da je 89 odsto ruskog izvoza sirove nafte bilo transportovano ovom flotom, pri čemu je većina trgovana po cenama iznad ograničenja od 60 dolara po barelu. Ovo ukazuje na efikasnost ruske strategije u zaobilaženju cenovnih ograničenja nametnutih od strane zapadnih zemalja.
Ovakav razvoj situacije ima značajne implikacije za globalno tržište nafte. S jedne strane, on omogućava Rusiji da nastavi sa izvozom uprkos sankcijama, održavajući pritisak na globalne cene nafte. S druge strane, ovaj trend postavlja ozbiljna pitanja o efikasnosti trenutnih sankcija i potrebi za njihovim preispitivanjem.
Potreba za međunarodnom saradnjom u suočavanju sa izazovima
Suočavanje sa izazovima koje predstavlja ruska "flota u senci" zahteva koordinisani međunarodni odgovor. Ovo uključuje pojačan nadzor pomorskog saobraćaja, strože kontrole osiguranja i registracije brodova, kao i unapređenu saradnju u oblasti ekološke zaštite morskih područja.
Istovremeno, potrebno je razmotriti alternativne pristupe koji bi mogli biti efikasniji u ograničavanju ruske sposobnosti da zaobilazi sankcije. Ovo može uključivati inovativne finansijske mehanizme, pojačanu digitalnu kontrolu transakcija povezanih sa trgovinom naftom, kao i razvoj novih tehnologija za praćenje pomorskog transporta.
U zaključku, značajan porast kapaciteta ruske "flote u senci" predstavlja ozbiljan izazov za međunarodnu zajednicu. Ovaj trend ne samo da omogućava Rusiji da zaobilazi sankcije i generiše prihode za ratne napore, već takođe postavlja značajne ekološke rizike za evropske vode. Rešavanje ovog problema zahteva hitnu i koordinisanu akciju na globalnom nivou, uključujući preispitivanje postojećih sankcija i razvoj novih strategija za suočavanje sa ovim kompleksnim izazovom.