Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Rusija započinje geološka istraživanja u Maliju

Rusija je najavila ambiciozne planove za geološka istraživanja u Maliju, fokusirajući se na potencijalna nalazišta litijuma, nafte i prirodnog gasa. Ova inicijativa označava značajno jačanje ekonomskih veza između dve zemlje i mogla bi imati dalekosežne posledice za region.

Početak geoloških istraživanja u Maliju

Ruski stručnjaci će u novembru započeti sveobuhvatna geološka istraživanja u zapadnoafričkoj državi Mali. Prema izjavi visokog zvaničnika u glavnom gradu Bamaku, ova istraživanja će se fokusirati na potencijalna nalazišta litijuma, nafte i prirodnog gasa. Ova inicijativa predstavlja značajan korak u jačanju ekonomske saradnje između Rusije i Malija.

Ministar privrede i finansija Malija, Alusein Sanu, potvrdio je da će prva grupa ruskih eksperata stići sledećeg meseca. Oni će doneti detaljno razrađen plan za buduće faze procesa eventualne eksploatacije ovih vrednih sirovina i energenata. Ova saradnja bi mogla doneti značajne ekonomske koristi za Mali, zemlju koja se suočava sa brojnim izazovima u svom razvoju.

Proširenje ekonomske saradnje

Ministar Sanu, zajedno sa ministrom energetike Malija, trenutno boravi u sedmodnevnoj poseti Moskvi. Tokom ove posete, oni vode intenzivne razgovore o mogućnostima privlačenja potencijalnih investitora. Ova diplomatska misija ukazuje na ozbiljnost namere Malija da produbi ekonomske veze sa Rusijom.

Neimenovani zvaničnik iz Malija istakao je da će ova saradnja sa Rusijom omogućiti zemlji da "dobije sredstva neophodna za finansiranje drugih privrednih grana". Ovo sugeriše da Mali vidi ovu saradnju kao ključnu za svoj sveobuhvatni ekonomski razvoj, ne samo u sektoru prirodnih resursa.

Projekti u oblasti litijuma i solarne energije

Agencija Reuters je ranije izvestila da je ministarstvo rudarstva Malija potpisalo memorandum o razumevanju sa filijalom ruske državne kompanije Rosatom. Ovaj sporazum se odnosi na zajednički projekat rudarenja litijuma na jugu zemlje. Ministar Sanu je izrazio optimizam, navodeći da očekuje početak proizvodnje litijuma u roku od približno 24 meseca.

Pored toga, Rusija je pokazala značajno interesovanje za saradnju sa Malijem u oblasti solarne energije. Novavind, filijala Rosatoma, planira izgradnju impresivne solarne elektrane kapaciteta 200 megavata u Sanankrobi, na udaljenosti od otprilike 30 kilometara od Bamaka. Ovaj projekat bi mogao značajno unaprediti energetsku infrastrukturu Malija.

Geopolitički kontekst saradnje

Važno je napomenuti da je Mali, zajedno sa susednim zemljama Nigerom i Burkinom Faso, u septembru 2023. godine formirao Savez država Sahela. Ovaj savez, koji funkcioniše kao svojevrsna konfederacija, označio je istupanje ove tri države iz ECOWAS-a.

U Maliju je, kao i u Nigeru i Burkini Faso, trenutno na vlasti vojna hunta koja održava bliske odnose sa Rusijom. Ova vlada je 2022. godine preduzela nekoliko značajnih diplomatskih poteza, uključujući opoziv ambasadora iz nekoliko država ECOWAS-a i proterivanje ambasadora Francuske. Nedavno je Mali prekinuo i diplomatske odnose sa Ukrajinom, što dodatno ilustruje promenu u spoljnopolitičkoj orijentaciji zemlje.

Ekonomski profil Malija

Mali je zemlja impresivne površine od približno 1.241.240 kvadratnih kilometara, sa populacijom od oko 22 miliona stanovnika. Uprkos svojoj veličini i prirodnim resursima, Mali se i dalje suočava sa značajnim ekonomskim izazovima i smatra se jednom od najsiromašnijih zemalja u Africi.

U zaključku, geološka istraživanja koja Rusija planira u Maliju predstavljaju potencijalno transformativnu priliku za ovu zapadnoafričku zemlju. Ova saradnja bi mogla doneti značajne ekonomske koristi, ali takođe pokreće pitanja o geopolitičkim implikacijama i dugoročnom uticaju na region.