Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Rusija povećava isporuke gasa EU, pretičući SAD

U trećem kvartalu 2024. godine, isporuke gasa u Evropsku uniju doživele su značajne promene. Rusija je zabeležila impresivan rast, prestigavši Sjedinjene Američke Države i zauzevši drugo mesto među glavnim dobavljačima. Ova dinamika ukazuje na složenost energetskog tržišta i geopolitičkih odnosa.

Rusija povećava udeo na tržištu gasa EU

Prema podacima analitičke kompanije Bruegel, Rusija je znatno uvećala svoje isporuke gasa Evropskoj uniji. U trećem kvartalu 2024. godine, obim ruskih isporuka dostigao je približno 13,3 milijarde kubnih metara, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodni kvartal i isti period prošle godine. Ovaj rast je doveo do toga da udeo Rusije u evropskom uvozu gasa poraste na gotovo 19,4%, dostigavši najviši nivo od drugog kvartala 2022. godine.

Glavni kanal za ruske isporuke ostali su gasovodi, putem kojih je u trećem kvartalu isporučeno oko 8,6 milijardi kubnih metara gasa. To je približno 8% više nego u prethodnom kvartalu i čak 13% više u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, izvoz tečnog prirodnog gasa (TNG) iznosio je otprilike 4,7 milijardi kubnih metara. Iako je to neznatno manje u poređenju sa prethodnim kvartalom, predstavlja impresivan rast od 21% u odnosu na isti period prošle godine.

Promene u pozicijama glavnih dobavljača gasa za EU

Dok je Rusija beležila rast, Sjedinjene Američke Države su smanjile svoje isporuke TNG-a za približno četvrtinu u kvartalu i za trećinu na godišnjem nivou, spustivši se na 9,5 milijardi kubnih metara. Ovaj pad je rezultirao time da SAD padnu na treće mesto među glavnim snabdevačima gasa u Evropskoj uniji.

Uprkos smanjenju isporuka za oko 9% tokom trećeg kvartala, Norveška je zadržala vodeću poziciju sa 21,7 milijardi kubnih metara. Ovo pokazuje stabilnost norveške pozicije na evropskom tržištu gasa, čak i u uslovima promenljivih tržišnih dinamika.

Interesantno je primetiti da su se među pet vodećih dobavljača gasa za EU našli i Alžir i Velika Britanija. Alžir je zabeležio pad obima isporuka za otprilike 19%, spustivši se na 7 milijardi kubnih metara. S druge strane, Velika Britanija je značajno povećala svoje isporuke za skoro 40%, dostigavši 5,1 milijardu kubnih metara.

Uticaj na prihode od izvoza ruskog TNG-a

Paralelno sa povećanjem obima isporuka, prihod od izvoza ruskog TNG-a u Evropsku uniju doživeo je značajan rast. U julu je dostignut maksimum od približno 565,7 miliona evra, što predstavlja najviši nivo od kraja zime. Ovaj rast se pripisuje povećanoj kupovini od strane Španije i Holandije, što ukazuje na promene u obrascima potražnje unutar EU.

Ovakav razvoj događaja postavlja pitanja o budućnosti energetske politike EU i njenoj zavisnosti od različitih izvora snabdevanja gasom. Dok se Rusija vraća kao značajan igrač na tržištu, ostaje da se vidi kako će se energetska diversifikacija EU razvijati u narednim godinama.

U zaključku, trendovi u isporukama gasa Evropskoj uniji u trećem kvartalu 2024. godine pokazuju dinamičnu prirodu energetskog tržišta. Rusija je značajno povećala svoj udeo, prestigavši SAD, dok Norveška ostaje vodeći dobavljač. Ove promene mogu imati dugoročne implikacije na energetsku politiku i geopolitičke odnose u regionu.