Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Rusija povećava carine na izvoz suncokretovog ulja

Rusko Ministarstvo poljoprivrede nedavno je objavilo značajne promene u carinskoj politici vezanoj za izvoz suncokretovog ulja i sačme. Ove promene će imati dalekosežne posledice na domaće i međunarodno tržište ovih poljoprivrednih proizvoda.

Povećanje carina na suncokretovo ulje

Prema najnovijim informacijama, suncokretovo ulje će biti podvrgnuto znatno višim izvoznim carinama počevši od decembra. Konkretno, carina će se povećati sa 2.891 rublje (približno 26,5 evra) po toni u novembru na čak 9.196 rubalja (oko 84,2 evra) po toni u decembru. Ovo predstavlja dramatično povećanje od preko 300%, što će nesumnjivo imati značajan uticaj na izvoznike i cene na globalnom tržištu.

Promene u carinama za suncokretovu sačmu

Istovremeno, suncokretova sačma, koja je važan nusproizvod u proizvodnji ulja i značajan izvor proteina u stočnoj hrani, takođe će biti podvrgnuta povećanju izvoznih carina. Carina za ovaj proizvod će se povećati sa 3.422,4 rublje (otprilike 31,34 evra) po toni u novembru na 3.788,4 rublje (oko 34,7 evra) po toni u decembru. Iako je ovo povećanje manje dramatično nego za ulje, i dalje predstavlja značajnu promenu za izvoznike i uvoznike ovog proizvoda.

Metodologija obračuna carina

Važno je napomenuti da se carine na suncokretovo ulje obračunavaju na osnovu kompleksne formule. Ključni faktor u ovom obračunu je indikativna cena, koja je trenutno postavljena na 90,9 evra po toni. Varijabilna izvozna carina se primenjuje u iznosu od 70% na razliku između osnovne i indikativne cene, pri čemu se indikativna cena određuje kao aritmetički prosek tržišnih cena za prethodni mesec. Od ovog iznosa se zatim oduzima koeficijent usklađivanja, što rezultira konačnom carinom.

Implikacije na tržište i ekonomiju

Ove promene u carinskoj politici mogu imati značajne posledice na globalnom tržištu. Rusija, kao jedan od vodećih svetskih proizvođača i izvoznika suncokretovog ulja, ovim potezom može uticati na globalne cene i dostupnost ovog važnog prehrambenog proizvoda. Povećanje carina može dovesti do:

  • Povećanja cena suncokretovog ulja na međunarodnom tržištu
  • Potencijalnog smanjenja ruskog izvoza ovih proizvoda
  • Mogućeg preusmeravanja globalnih trgovinskih tokova
  • Podsticanja domaće proizvodnje i prerade u Rusiji

Ova promena u carinskoj politici može se posmatrati kao deo šire ruske poljoprivredne strategije, koja ima za cilj jačanje domaće prehrambene industrije i povećanje prihoda od izvoza. Međutim, ona takođe može izazvati zabrinutost kod zemalja uvoznica i potencijalno dovesti do trgovinskih tenzija.

U zaključku, najavljeno povećanje carina na izvoz suncokretovog ulja i sačme iz Rusije predstavlja značajan potez koji će nesumnjivo uticati na globalno tržište ovih proizvoda. Dok Rusija nastoji da optimizuje svoje poljoprivredne prihode, ostaje da se vidi kako će ova promena uticati na međunarodne trgovinske odnose i cene ovih važnih poljoprivrednih proizvoda na svetskom tržištu.