Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Rizici suverenog duga u evrozoni zabrinjavaju ECB

Evropska centralna banka (ECB) nedavno je izrazila duboku zabrinutost zbog sve izraženijih rizika povezanih sa suverenim dugom u evrozoni. Ova situacija preti da izazove krizu sličnu onoj od pre petnaest godina, što bi moglo imati dalekosežne posledice po ekonomsku stabilnost regiona.

Rastući rizici suverenog duga u evrozoni

U svom najnovijem Izveštaju o finansijskoj stabilnosti, ECB naglašava da kombinacija visokih nivoa duga, usporenog ekonomskog rasta i fiskalne neodgovornosti stvara opasnu situaciju. Geopolitičke tenzije i neizvesnost u vezi sa ekonomskim politikama dodatno komplikuju već složenu sliku. Ova upozorenja dolaze u trenutku kada se evrozona suočava sa brojnim izazovima, uključujući inflacione pritiske i energetsku krizu.

Analitičari upozoravaju da bi ova situacija mogla dovesti do novog ciklusa finansijske nestabilnosti. Povišeni nivoi duga i visoki budžetski deficiti, u kombinaciji sa slabim dugoročnim potencijalom rasta, povećavaju rizik da fiskalni propusti ponovo pokrenu zabrinutost tržišta u vezi sa održivošću javnog duga mnogih zemalja evrozone.

Izazovi refinansiranja i rast kamatnih stopa

ECB ističe da su niske kamatne stope, koje su dugo karakterisale ekonomsko okruženje u Evropi, sada stvar prošlosti. Kako dug dospeva na refinansiranje, države članice se suočavaju sa znatno višim troškovima zaduživanja. Ovo posebno pogađa zemlje sa već visokim nivoom duga i ograničenim fiskalnim prostorom za manevar.

Geopolitičke tenzije dodatno opterećuju budžete mnogih zemalja. Energetske subvencije i druge fiskalne mere, uvedene kako bi se ublažili efekti globalnih poremećaja, stvaraju dodatni pritisak na već napete javne finansije. Stručnjaci upozoravaju da bi ovo moglo dovesti do daljeg pogoršanja fiskalnih pozicija nekih zemalja evrozone.

Nejednakosti u nivou zaduženosti među zemljama evrozone

Podaci o suverenom dugu u evrozoni otkrivaju značajne razlike među državama članicama, što ukazuje na inherentnu ranjivost monetarne unije. Prema najnovijim podacima Eurostata, prosečan dug u odnosu na BDP u evrozoni iznosi približno 88,1 odsto. Međutim, ovaj prosek prikriva velike varijacije među zemljama.

Grčka prednjači sa nivoom duga od oko 163,6 odsto BDP-a, dok je Italija odmah iza nje sa približno 137 odsto. Francuska takođe beleži visok nivo duga od otprilike 112,2 procenta. S druge strane, ekonomski moćnije zemlje poput Nemačke i Holandije imaju znatno niže nivoe duga, sa oko 61,9 i 43,2 odsto BDP-a respektivno.

Projekcije budućeg rasta duga

Projekcije MMF-a ukazuju na to da bi se trend rasta duga mogao nastaviti u nekim većim ekonomijama evrozone. Do 2029. godine, očekuje se da bi dug Francuske u odnosu na BDP mogao dostići približno 124,1 odsto. Za Italiju se predviđa još dramatičniji skok, na oko 142,3 odsto. Belgija bi takođe mogla zabeležiti značajan rast duga, sa trenutnih 105 na gotovo 119 odsto BDP-a.

Ove projekcije izazivaju ozbiljnu zabrinutost među ekonomistima i kreatorima politika. Stručnjaci upozoravaju da bi kontinuirani rast duga mogao dovesti do smanjenja poverenja investitora, povećanja troškova zaduživanja i potencijalno izazvati novu dužničku krizu u evrozoni.

Implikacije za budućnost evrozone

Rastući rizici povezani sa suverenim dugom u evrozoni predstavljaju značajan izazov za ECB i kreatore ekonomskih politika. Potreba za balansiranjem između podsticanja ekonomskog rasta i održavanja fiskalne discipline postaje sve izraženija. Eksperti ističu da je neophodna koordinirana akcija na nivou evrozone kako bi se adresirali strukturni problemi i smanjili rizici.

U zaključku, situacija sa suverenim dugom u evrozoni zahteva hitnu pažnju i delovanje. ECB naglašava da su neophodne reforme koje će ojačati fiskalnu disciplinu, podstaći ekonomski rast i povećati otpornost ekonomija evrozone na buduće šokove. Samo koordiniranim naporima i prudentnom fiskalnom politikom moguće je izbeći potencijalnu krizu i osigurati dugoročnu stabilnost monetarne unije.