Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Rizici i zamke lizinga vozila: Šta treba znati

Lizing vozila predstavlja popularan način nabavke automobila, ali sa sobom nosi brojne rizike i potencijalne zamke. Ovaj članak detaljno istražuje kompleksnosti lizinga, sa posebnim fokusom na osiguranje, regresna prava i interne ugovore između lizing kuća i osiguravajućih kompanija.

Osnove lizinga vozila i obavezno osiguranje

Kada se pojedinci odluče za lizing vozila, uobičajena je praksa da lizing kompanije zahtevaju od svojih klijenata da obezbede kasko osiguranje za vozilo. Ova vrsta osiguranja pruža sveobuhvatnu zaštitu, pokrivajući širok spektar potencijalnih rizika, uključujući krađu, saobraćajne nezgode i razne vrste oštećenja.

Međutim, situacija postaje znatno složenija kada korisnik lizinga, koji je u suštini budući vlasnik automobila, prekrši neka od fundamentalnih pravila osiguranja ili uslove ugovora sa lizing kućom. Jedan od ključnih aspekata koji mnogi korisnici lizinga često previde jeste strogo pravilo o upravljanju vozilom pod uticajem alkohola.

Posledice kršenja uslova osiguranja

Dajana Petić, stručnjak iz agencije Dnd-Top Di, ističe ozbiljne posledice vožnje u alkoholisanom stanju za korisnike lizinga. Ako korisnik izazove nesreću pod uticajem alkohola, osiguravajuća kompanija neće pokriti štetu ni korisniku ni lizing kompaniji kao formalnom vlasniku vozila.

"U takvim situacijama, celokupan finansijski teret pada na korisnika," objašnjava Petić. "Korisnik je već u obavezi da plaća kasko osiguranje, ali sada ostaje bez mogućnosti da naplati štetu. S druge strane, lizing kompanija gubi pravo na odštetu, ali će svakako zahtevati da korisnik nadoknadi svu nanetu štetu."

Scenario krađe vozila i kompleksnosti osiguranja

Situacija je donekle povoljnija u slučaju krađe vozila dok je pod upravom korisnika lizinga. Petić objašnjava: "U tom slučaju, osiguranje će pokriti štetu vlasniku vozila, odnosno lizing kući. Deo sredstava koji je do tada bio isplaćen u okviru lizing aranžmana može biti vraćen korisniku."

Postoji i alternativni scenario gde lizing kuća može izdati ovlašćenje osiguravajućoj kompaniji da sredstva od osiguranja direktno prebaci korisniku. Ovaj novac se zatim može iskoristiti za otplatu preostalog duga po lizingu. Međutim, Petić upozorava da ovaj proces zavisi od specifičnih sporazuma između lizing kuće i osiguravajuće kompanije, što često dovodi do dodatnih komplikacija.

Regresno pravo i zaštita interesa lizing kompanija

Regresno pravo je često uključeno u ugovore lizing kompanija, omogućavajući im da traže nadoknadu štete od korisnika lizinga u slučaju da je on odgovoran za oštećenje vozila. Ova klauzula može biti regulisana dodatnim ugovorima, ali njen primarni cilj je zaštita interesa lizing kuće.

Petić naglašava da mnogi korisnici ne shvataju u potpunosti implikacije ovog prava: "Lizing kompanija može zahtevati nadoknadu direktno od korisnika ako se proceni da je šteta rezultat nemara ili kršenja ugovora, čak i ako postoji kasko osiguranje. Ovi specifični ugovori često stavljaju korisnika u nepovoljan položaj zbog složenih i nejasnih uslova, omogućavajući lizing kompanijama da se osiguraju na više načina – i od korisnika i od osiguravajuće kompanije."

Ucena i ograničenja za korisnike lizinga

Naša sagovornica ističe da su korisnici često u nezavidnom položaju zbog posebnih ugovora između lizing kuća i osiguravajućih kompanija. Ovi aranžmani obično zahtevaju da sve procedure osiguranja idu preko lizing kuće, ograničavajući slobodu izbora korisnika.

"Korisnici nemaju mogućnost da sami biraju osiguravajuću kuću ili tip osiguranja koji im odgovara," objašnjava Petić. "Umesto toga, prisiljeni su da koriste kanale lizing kuće, često po nepovoljnijim uslovima. Ova praksa stvara osećaj zarobljenosti kod klijenata, jer nemaju stvarnu mogućnost izbora."

Interni ugovori i dvostruka sigurnost

Interni ugovori između lizing i osiguravajućih kuća predstavljaju još jedan sporan aspekt. Ovi ugovori se često koriste da bi lizing kuća obezbedila dodatnu sigurnost, ali neretko na štetu svojih klijenata.

Petić objašnjava: "Ovi 'interni ugovori' često sadrže uslove koji na prvi pogled deluju povoljno za korisnika, ali u stvarnosti omogućavaju lizing kući da se dvostruko osigura – prvo kroz ugovore sa klijentima, a zatim i kroz polise osiguranja. Ovakva praksa često dovodi do toga da se klijenti osećaju obmanutim, jer nemaju kontrolu nad uslovima i procesom osiguranja."

Zaključak: Oprez pri ulasku u lizing aranžmane

Kompleksnost lizinga vozila zahteva oprez i temeljno razumevanje svih aspekata ugovora. Korisnici bi trebalo pažljivo da razmotre implikacije kasko osiguranja, regresnih prava i internih ugovora pre potpisivanja bilo kakvog sporazuma. Samo kroz informisanost i pažljivo čitanje sitnih slova, korisnici mogu zaštititi svoje interese u svetu lizinga vozila.