Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Rio Tinto planira otvaranje rudnika litijuma Jadar 2028. godine

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, najavio je mogućnost otvaranja rudnika litijuma Jadar 2028. godine, što bi moglo značajno uticati na proizvodnju električnih automobila u Evropi. Ova vest dolazi nakon dugog perioda pregovora i zabrinutosti zbog ekoloških pitanja.

Potencijal rudnika litijuma Jadar

Rudnik litijuma Jadar, projekat kompanije Rio Tinto, mogao bi postati ključni faktor u evropskoj proizvodnji električnih vozila. Prema rečima predsednika Vučića, godišnja proizvodnja od približno 58.000 tona litijuma mogla bi podržati proizvodnju gotovo 1,1 milion električnih automobila u Evropi, što predstavlja oko 17% ukupne proizvodnje na kontinentu.

Ovaj ambiciozni projekat nije samo od značaja za Srbiju, već i za celu Evropu. Trenutno, Evropa nema domaću proizvodnju litijuma, što čini projekat Jadar još važnijim. Prema procenama kompanije Fastmarkets, specijalizovane za istraživanje tržišta roba, Jadar bi mogao zadovoljiti približno 13% predviđene evropske potražnje za litijumom do 2030. godine.

Ekološki izazovi i nove garancije

Projekat je naišao na značajne prepreke, posebno u pogledu ekoloških pitanja. U januaru 2022. godine, vlada Srbije je poništila dozvole Rio Tintu nakon masovnih protesta koje su predvodile ekološke grupe. Glavni razlozi za zabrinutost bili su potencijalno zagađenje vode, raseljavanje stanovnika i dugoročna šteta na području nakon zatvaranja rudnika.

Međutim, predsednik Vučić je u razgovoru za Financial Times izjavio da "nove garancije" anglo-australijskog rudarskog giganta i Evropske unije deluju obećavajuće u pogledu rešavanja ekoloških pitanja. Ovo uključuje ispunjavanje strogih ekoloških standarda na lokaciji Jadar.

Geopolitički aspekti projekta

Predsednik Vučić je takođe ukazao na geopolitičku dimenziju projekta. Prema njegovim rečima, neki zvaničnici EU su strahovali da bi Srbija mogla dati rudnik "Kinezima". Vučić je naglasio da to nije bila namera Srbije, ističući da je zemlja "obećala da će raditi sa EU".

Interesantno je da je predsednik Srbije naveo da su neke evropske države navodno pokušale da potkopaju dogovor o rudniku Jadar, čak i učestvujući u organizaciji protesta. Ovo otkriva složenost međunarodnih odnosa i interesa koji okružuju ovaj projekat.

Budući koraci i očekivanja

Ukoliko se ispune svi ekonomski i ekološki uslovi, predsednik Vučić očekuje da će poslovni i politički lideri doći u Beograd sledećeg meseca na zvaničnu najavu projekta. On je izrazio uverenje da će obezbediti potrebne obaveze od lidera EU za povezane investicije u Srbiji, kao što su proizvodnja baterija i električnih vozila.

Vučić je naglasio važnost ispunjavanja zahteva za "celokupan lanac vrednosti plus savršenu ekološku zaštitu". Ovo ukazuje na ambiciju da se stvori ne samo rudnik, već i ceo ekosistem industrije vezane za električna vozila u Srbiji.

Analitičari kompanije Fastmarkets ocenili su da Jadar sadrži visokokvalitetni litijum i da su depoziti rudnika veliki u poređenju sa drugim globalnim nalazištima. Ovo dodatno naglašava potencijalni značaj projekta za evropsku industriju električnih vozila.

U zaključku, rudnik litijuma Jadar predstavlja potencijalno značajan projekat ne samo za Srbiju, već i za celu Evropu u kontekstu tranzicije ka električnim vozilima. Međutim, njegovo ostvarenje zavisi od pažljivog balansiranja ekonomskih interesa, ekoloških standarda i geopolitičkih faktora. Uspešna realizacija ovog projekta mogla bi postaviti Srbiju kao ključnog igrača u evropskoj industriji električnih vozila.