U poslednje vreme, Srbija se suočava sa izazovom depopulacije ruralnih područja. Država je prepoznala ovaj problem i pokrenula niz inicijativa za revitalizaciju sela. Ovi programi obuhvataju finansijsku podršku za kupovinu seoskih kuća, unapređenje zadruga i poboljšanje seoskog prevoza.
Program kupovine seoskih kuća sa okućnicom
Ministarstvo za brigu o selu pokrenulo je ambiciozan program za podsticanje života na selu. Ovaj program nudi bespovratna sredstva za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom. U 2022. godini, država je izdvojila približno 1 milijardu dinara za ovu svrhu, što je značajno povećanje u odnosu na prethodnu godinu.
Tijana Nešić, v.d. pomoćnika ministra za brigu o selu, ističe uspeh programa u 2021. godini: "Prošle godine smo obezbedili 651 seosku kuću za 515 bračnih i vanbračnih parova, 81 mladog poljoprivrednika i 55 samohranih roditelja sa decom. Ove kuće se nalaze u 100 različitih opština širom Srbije."
Uslovi za apliciranje su jasno definisani:
- Podnosioci zahteva moraju biti punoletni
- Ne smeju posedovati nekretninu ili je otuđiti u prethodnih pet godina
- Ne smeju biti u srodstvu sa prodavcem
- Kuća mora biti uslovna za život i van gradskih i prigradskih naselja
- Svi imovinsko-pravni odnosi moraju biti rešeni
Tržišna vrednost nepokretnosti ne sme prelaziti 1.200.000 dinara, a procenu vrši ovlašćeno lice u ime lokalne samouprave. Nešić naglašava: "Interesovanje je ogromno. Očekujemo da ćemo obezbediti dom za još oko 500 pojedinaca i porodica ove godine."
Podrška zadrugama i seoskom preduzetništvu
Pored programa za kupovinu kuća, država ulaže značajna sredstva u razvoj zadruga. Program "500 zadruga u 500 sela" pokazao se kao izuzetno uspešan. Od 2017. godine, izdvojeno je približno 2,13 milijardi dinara za podršku 207 zadruga.
Podsticaji za zadruge variraju u zavisnosti od njihovog statusa:
- Do 15 miliona dinara za postojeće zadruge
- Do 7,5 miliona dinara za novoosnovane zadruge
Ovi podsticaji su dostupni raznim tipovima zadruga, uključujući voćarske, stočarske, ratarske, povrtarske, pčelarske, kao i zadruge koje se bave sakupljanjem i preradom lekovitog bilja, hortikulturom i višim fazama prerade svojih proizvoda.
Nešić ističe značajan uspeh ovog programa: "Uspeli smo da vratimo duh udruživanja i zadrugarstva u Srbiji. Od početka sprovođenja programa, osnovano je oko 1.000 novih zadruga, što je značajan preokret u odnosu na prethodni period kada se godišnje gasilo oko 100 zadruga."
Unapređenje seoskog prevoza
Prepoznajući važnost dobre povezanosti ruralnih područja, država je pokrenula inicijativu za unapređenje seoskog prevoza. U 2022. godini, izdvojeno je 120 miliona dinara za kupovinu minibuseva namenjenih prevozu seoskog stanovništva.
Ova sredstva će biti raspoređena na 17-18 najbolje rangiranih jedinica lokalne samouprave. Kriterijumi za dodelu sredstava uključuju:
- Stepen razvijenosti jedinice lokalne samouprave
- Broj sela koja će imati korist od projekta
- Udaljenost sela od gradskih i opštinskih sedišta
Nešić objašnjava: "Bespovratna sredstva se dodeljuju za kupovinu minibuseva koji će se koristiti isključivo za potrebe prevoza seoskog stanovništva iz jednog sela u drugo ili iz sela u gradsko ili opštinsko sedište. Lokalne samouprave su odgovorne za obezbeđivanje vozača i održavanje vozila."
Geografska distribucija interesovanja
Iako je interesovanje za programe podrške široko rasprostranjeno širom Srbije, Nešić primećuje određene trendove: "Prošle godine su bila najtraženija sela na severu Srbije – BP, Zrenjanin, Apatin, Kikinda, Sombor, Kula, Bač, ali i južnija područja poput Knjaževca, Lučana, Trstenika, Vladičinog Hana i Pirota."
Ova geografska raznolikost ukazuje na široku privlačnost programa i potencijal za ravnomerni razvoj ruralnih područja širom zemlje.
U zaključku, državni programi za revitalizaciju ruralnih područja Srbije pokazuju obećavajuće rezultate. Kroz finansijsku podršku za kupovinu seoskih kuća, razvoj zadruga i unapređenje seoskog prevoza, država aktivno radi na oživljavanju sela i stvaranju boljih uslova za život u ruralnim sredinama.