Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Rešenje za krizu u srpskom malinarstvu: Krediti od 2 milijarde dinara

U cilju prevazilaženja dugogodišnjih izazova u srpskom sektoru malinarstva, predstavnici vlade i udruženja proizvođača postigli su značajan dogovor. Ključni element ovog sporazuma je obezbeđivanje kreditne linije vredne 2 milijarde dinara, namenjene za isplatu prošlogodišnjeg roda maline i stabilizaciju tržišta.

Kreditna podrška kao ključ za malinarstvo Srbije

Na sastanku sa premijerkom Anom Brnabić, predstavnici države i Udruženja malih i zadružnih hladnjača i proizvođača maline "Naše voće Srbija" postigli su dogovor o rešavanju nagomilanih problema u domaćem malinarstvu. Centralni deo ovog plana je obezbeđivanje kredita u vrednosti od približno 17 miliona evra, što je ekvivalentno 2 milijarde dinara. Ovaj finansijski paket je osmišljen sa ciljem da se u potpunosti isplati prošlogodišnji rod maline, čime bi se značajno olakšala situacija za proizvođače i hladnjačare.

Prema uslovima dogovora, hladnjačari koji trenutno imaju zalihe maline na lageru imaće pristup državnim pozajmicama. Ova sredstva će biti strogo namenjena za isplatu proizvođača, čime se osigurava da novac stigne do onih kojima je najpotrebniji u lancu proizvodnje.

Mehanizam kreditiranja i uslovi

Kreditna linija je strukturirana po modelu garantne šeme, sa povoljnim uslovima za korisnike. Ministarstvo poljoprivrede će subvencionisati kamate, što dodatno olakšava teret otplate za hladnjačare. Takođe, predviđen je grejs period, koji će omogućiti korisnicima kredita da stabilizuju svoje poslovanje pre početka otplate.

Za realizaciju ovog finansijskog paketa, banka Poštanska štedionica je odabrana kao partner za plasiranje kredita. Ova odluka je doneta s ciljem da se osigura efikasna i transparentna distribucija sredstava kroz već postojeću bankarsku infrastrukturu.

Saradnja između hladnjača i proizvođača

Božo Joković, predstavnik udruženja "Naše voće Srbije", naglasio je važnost ovog dogovora za sektor: "Obaveza je da se napravi sporazum između malih hladnjača i proizvođača o modelu konačne isplate. Trenutno, celokupan teret poremećaja na tržištu snose male hladnjače. Našim naporima nastojimo da isplatimo malinu koja nam je na lageru."

Ovaj pristup zahteva blisku saradnju između hladnjača i proizvođača, što bi trebalo da dovede do pravednijeg rasporeda rizika i koristi u celom lancu proizvodnje i distribucije maline.

Rokovi i procedure za implementaciju

Dogovor predviđa jasne rokove za implementaciju. Do ponedeljka, 29. maja, kabinet MP Jelene Tanasković treba da primi konačan spisak dugovanja. Ovaj dokument mora sadržati detaljan sporazum između svake male hladnjače i svakog registrovanog poljoprivrednog gazdinstva, sa potpisima obe strane.

Ovakav pristup osigurava transparentnost procesa i pruža jasnu sliku o obimu potrebne finansijske podrške. Takođe, omogućava efikasniju distribuciju sredstava i smanjuje rizik od zloupotreba.

Perspektive za budućnost srpskog malinarstva

Ovaj sveobuhvatni plan predstavlja značajan korak ka stabilizaciji sektora malinarstva u Srbiji. Pružanjem finansijske podrške hladnjačama i proizvođačima, vlada pokazuje predanost očuvanju ove važne grane poljoprivrede.

Dugoročno gledano, ova inicijativa bi trebalo da doprinese jačanju konkurentnosti srpskog malinarstva na globalnom tržištu. Stabilizacijom domaćeg tržišta i obezbeđivanjem pravovremenih isplata proizvođačima, stvaraju se uslovi za održivi rast i razvoj sektora.

U zaključku, ovaj dogovor između vlade i predstavnika sektora malinarstva predstavlja ključni korak ka rešavanju dugogodišnjih problema. Kroz obezbeđivanje kreditne linije od 2 milijarde dinara, stvara se osnova za stabilizaciju tržišta i jačanje pozicije srpskog malinarstva na domaćem i međunarodnom nivou.