Centralna banka Rusije objavila je da je tekući račun zemlje dostigao rekordan nivo u 2022. godini, uprkos naporima Zapada da izoluje rusku ekonomiju. Ovaj rezultat posledica je smanjenog uvoza i snažnog izvoza nafte i gasa, što je održalo priliv stranog novca u zemlju.
Rekordni suficit tekućeg računa Rusije
Prema podacima centralne banke, tekući račun Rusije - koji meri razliku između novca koji ulazi u zemlju putem trgovine, investicija i transfera, i onoga što izlazi - dostigao je iznos od približno 227,4 milijarde američkih dolara. Ovo predstavlja značajan porast od gotovo 86% u odnosu na prethodnu godinu. Ovakav rezultat iznenadio je mnoge ekonomske analitičare, s obzirom na sveobuhvatne sankcije koje je Zapad uveo Moskvi zbog invazije na Ukrajinu.
Glavni faktori koji su doprineli ovom rekordu su:
- Drastičan pad uvoza usled odlaska zapadnih kompanija
- Održavanje visokog nivoa izvoza nafte i gasa
- Preorijentacija trgovinskih tokova ka azijskim zemljama
Trgovinski bilans i izvozni prihodi
Trgovinski bilans, koji predstavlja razliku između vrednosti izvoza i uvoza robe, takođe je zabeležio značajan rast. U 2022. godini, ovaj pokazatelj je dostigao približno 282,3 milijarde dolara, što je znatno povećanje u odnosu na oko 170,1 milijardu dolara iz prethodne godine. Centralna banka je istakla da su povišene cene sirovina na globalnom tržištu doprinele ovom rastu, dok se uvoz postepeno oporavljao u drugoj polovini godine.
Međutim, očekuje se da će ruski izvozni prihodi biti pod novim pritiskom u 2023. godini. Razlog za to su nove sankcije koje su uveli G7 zemlje i Japan, a koje se odnose na rusku naftu i naftne derivate. Ove mere stupaju na snagu 5. februara i prema procenama analitičara, mogle bi dovesti do smanjenja ruske proizvodnje nafte za približno milion barela dnevno u prvom kvartalu godine.
Preorijentacija trgovinskih tokova
Uprkos naporima Zapada da ekonomski izoluje Rusiju, Kremlj je uspeo da delimično nadoknadi gubitke na evropskom tržištu okretanjem ka drugim partnerima. Kina, Indija i druge azijske zemlje postale su značajni kupci ruskih energenata. Prema podacima kineske carine, trgovinska razmena između Rusije i Kine dostigla je rekordnih približno 190 milijardi dolara u 2022. godini.
Ova preorijentacija trgovinskih tokova pokazuje sposobnost ruske ekonomije da se prilagodi novim okolnostima. Međutim, stručnjaci upozoravaju da dugoročno oslanjanje na manji broj trgovinskih partnera može imati negativne posledice po ekonomsku stabilnost i rast.
Budući izazovi za rusku ekonomiju
Uprkos impresivnim rezultatima u 2022. godini, ruska ekonomija se suočava sa značajnim izazovima u budućnosti. Nove sankcije na naftne derivate mogle bi značajno uticati na izvozne prihode. Zvanična prognoza predviđa oštar pad ruske proizvodnje naftnih derivata u 2023. godini na oko 230 miliona tona, sa prethodnih 272 miliona.
Pored toga, dugoročne posledice ekonomske izolacije mogu uključivati:
- Smanjenje stranih investicija
- Ograničen pristup naprednim tehnologijama
- Poteškoće u održavanju konkurentnosti na globalnom tržištu
U zaključku, iako je tekući račun Rusije pokazao izuzetnu otpornost u 2022. godini, budućnost nosi značajne izazove. Sposobnost zemlje da održi ekonomsku stabilnost u uslovima produženih sankcija i promenjenih globalnih trgovinskih obrazaca biće ključna za njen dugoročni prosperitet.