U 2023. godini, kinesko tržište kapitala doživelo je značajan preokret, sa rekordnim nivoima otkupa akcija na najvećim berzama kontinentalne Kine. Ovaj fenomen je rezultat vladine inicijative da oživi slabašno tržište akcija i vrati poverenje investitora.
Rekordni nivoi otkupa akcija na kineskim berzama
Prema podacima kineskog provajdera Wind, vrednost otkupljenih akcija na berzama kontinentalne Kine dostigla je približno 235 milijardi juana (oko 33 milijarde dolara) u tekućoj godini. Ovaj iznos je više nego dvostruko veći u odnosu na prethodnu godinu i značajno premašuje raniji rekord od otprilike 133 milijarde juana iz 2022. godine. Ovakav intenzivan rast otkupa akcija ukazuje na snažnu podršku kineske vlade u oživljavanju tržišta kapitala.
Pekinška administracija aktivno podstiče kompanije da vrate novac akcionarima, što je deo šireg plana ekonomskog stimulansa. Ovaj plan, koji je najveći od pandemije COVID-19, ima za cilj da poboljša raspoloženje investitora i ojača poverenje u kinesku ekonomiju, koja se suočava sa izazovima u sektoru nekretnina i slabom potrošnjom.
Uticaj vladinih mera na tržište kapitala
Kineska vlada je intenzivirala napore da dostigne ambiciozni cilj rasta BDP-a od pet procenata do kraja godine. Kao rezultat ovih napora, referentni berzanski indeks CSI 300 zabeležio je rast od preko 20 procenata u poslednjih mesec dana. Ovo predstavlja značajan pomak nakon godina slabih rezultata na kineskom tržištu kapitala.
Analitičari renomirane banke Goldman Sachs ocenjuju da su ovi otkupi akcija "ekonomski logični" za kompanije koje raspolažu viškom gotovine, posebno imajući u vidu značajan pad cena kineskih akcija u prethodnom periodu. Ovakav potez može imati pozitivan uticaj na državne finansije, s obzirom na to da vlada poseduje značajne udele u mnogim kompanijama.
Programi podrške i reakcije kompanija
Porast otkupa akcija započeo je i pre nego što su kineske vlasti prošle nedelje objavile ambiciozni plan o 300 milijardi juana u centralnim bankarskim kreditima za finansiranje otkupa akcija. Ovaj program je izazvao brzu reakciju na tržištu, sa više od 20 kineskih kompanija, uključujući i državnu naftnu grupu Sinopec, koje su najavile planove za otkup akcija u vrednosti većoj od 10 milijardi juana.
Analitičari smatraju da Peking ovim potezom pokušava da podstakne rast cena akcija ohrabrivanjem otkupa. Međutim, važno je napomenuti da je povećanje otkupa akcija praćeno padom novih izdanja akcija, što ukazuje na kompleksnost situacije na tržištu kapitala.
Globalni uticaj kineskih kompanija
Goldman Sachs procenjuje da su kineske kompanije, uključujući i one registrovane van kontinentalne Kine, u protekle tri godine akcionarima vratile preko 2.000 milijardi juana kroz kombinaciju otkupa akcija i isplate dividendi. Očekuje se da će taj iznos u tekućoj godini dostići impresivnih 3.000 milijardi juana.
Kompanije iz Hong Konga, poput tehnoloških giganta Tencent i JD.com, igraju ključnu ulogu kao pokretači većih isplata akcionarima. Ovo ukazuje na globalnu dimenziju kineskog tržišta kapitala i njegovu rastuću važnost u međunarodnim finansijskim tokovima.
U zaključku, rekordni nivo otkupa akcija na kineskim berzama predstavlja značajan pokazatelj napora vlade da revitalizuje tržište kapitala i ojača ekonomiju. Ovaj trend, podstaknut vladinom podrškom i aktivnim učešćem velikih kompanija, mogao bi imati dugoročne pozitivne efekte na kinesko tržište akcija i privlačenje investitora.