Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Rekordni odliv stranih investicija iz Kine zabrinuo analitičare

Nedavna analiza Bloomberga ukazuje na zabrinjavajući trend u kineskoj ekonomiji, gde je zabeležen rekordan odliv stranih investicija. Ovaj fenomen otvara brojna pitanja o budućnosti druge najveće svetske ekonomije i njenom odnosu sa globalnim investitorima.

Rekordni odliv stranih investicija u Kini

Prema podacima koje je objavio Bloomberg, strani investitori su povukli rekordnu količinu novca iz Kine tokom prethodnog kvartala. Ova informacija je izazvala značajnu pažnju ekonomskih analitičara širom sveta. Direktne strane investicije u platnom bilansu Kine smanjene su za približno 15 milijardi dolara u periodu od aprila do juna, što predstavlja tek drugi put da je ova cifra postala negativna.

Analiza saopštenja SAFE (kineske Državne administracije za devizne poslove) ukazuje na ozbiljnost situacije. Podaci za prvu polovinu godine pokazuju pad vrednosti stranih investicija za otprilike pet milijardi dolara. Ako se ovaj trend nastavi do kraja godine, to bi moglo rezultirati prvim godišnjim neto odlivom od najmanje 1990. godine, kada su počeli uporedivi podaci.

Uzroci i posledice ekonomskih izazova

Nekoliko faktora doprinosi ovom trendu. Usporavanje kineske ekonomije i rastuće geopolitičke tenzije naveli su neke kompanije da smanje svoju izloženost kineskom tržištu. Dodatno, brza tranzicija ka električnim vozilima u Kini zatekla je mnoge strane automobilske kompanije nespremne, što je rezultiralo povlačenjem ili smanjenjem njihovih ulaganja.

Ovaj pad dolazi uprkos sve većim naporima Pekinga da privuče i zadrži strane investicije. Investiciona klima u Kini postaje sve izazovnija, što se ogleda u činjenici da su strane investicije u 2021. godini dostigle rekordnih 344 milijarde dolara, ali su se od tada značajno smanjile.

Geopolitičke tenzije i njihov uticaj na investicije

Geopolitičke tenzije igraju ključnu ulogu u trenutnoj situaciji. Pritisci iz SAD i drugih zemalja da se kompanije odvoje od Kine dodatno komplikuju situaciju. Kineska vlada ulaže napore da pokaže da zemlja ostaje otvorena i privlačna za strane kompanije, nadajući se da će one doneti napredne tehnologije i pomoći u ekonomskom razvoju.

Međutim, multinacionalne kompanije imaju sve više razloga da drže gotovinu u inostranstvu, a ne u Kini. Ovo je delom zbog toga što napredne ekonomije podižu kamatne stope, dok ih Peking snižava u pokušaju da stimuliše ekonomiju.

Budućnost stranih investicija u Kini

Podaci Ministarstva trgovine Kine pokazuju da su nove direktne strane investicije tokom prve polovine godine bile najniže od početka pandemije 2020. godine. Ovo ukazuje na dugoročni trend koji bi mogao imati značajne implikacije za kinesku ekonomiju.

Kineske vlasti se suočavaju sa izazovom kako da povrate poverenje stranih investitora i istovremeno se nose sa unutrašnjim ekonomskim izazovima. Balansiranje između otvaranja tržišta i zaštite nacionalnih interesa postaje sve teže u trenutnom geopolitičkom kontekstu.

U zaključku, trend opadanja stranih investicija u Kini predstavlja ozbiljan izazov za drugu najveću svetsku ekonomiju. Dok Peking pokušava da privuče i zadrži strane investitore, geopolitičke tenzije i ekonomska neizvesnost nastavljaju da oblikuju globalnu investicionu klimu. Budućnost kineske ekonomije će u velikoj meri zavisiti od njene sposobnosti da se prilagodi ovim izazovima i održi svoju atraktivnost za međunarodne investitore.