Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Rekordne cene drva za ogrev na crnogorskom primorju

Na crnogorskom primorju, cene ogrevnog drveta dostigle su nezapamćene visine, što predstavlja značajan izazov za mnoge građane. Ova situacija odražava šire ekonomske trendove i uticaj sezonskih faktora na tržište energenata.

Dramatičan porast cena ogrevnog drveta

Na crnogorskom primorju, cene ogrevnog drveta doživele su dramatičan skok. Metar kubni bukovih i cerovih drva sada se može naći za približno 95 evra, što predstavlja značajno opterećenje za budžete domaćinstava. Prodavci su za portal RTCG izjavili da su cene znatno porasle uoči jesenje sezone, dostižući nivo koji je za 15 do 20 evra viši u odnosu na cene u Podgorici.

Jedan prodavac je objasnio: "Drva na primorju su poskupela, a cene su veće deset do dvadeset evra nego u glavnom gradu. Ovakve cene su karakteristične za područje od Bara do Budve." Ova situacija jasno ilustruje regionalne razlike u cenama energenata unutar Crne Gore.

Upoređivanje cena u različitim delovima zemlje

U Podgorici, glavnom gradu Crne Gore, situacija je nešto povoljnija, ali i dalje predstavlja izazov za mnoge građane. Prodavci cepanih i balvanskih drva u petak su nudili bukova drva po ceni od oko 75 evra po metru kubnom, dok su cerova drva dostizala cenu od približno 85 evra. Ove cifre jasno ukazuju na to da osobe koje žive od penzije ili socijalne pomoći moraju izdvojiti značajna sredstva kako bi obezbedili grejanje za zimu.

Interesantno je primetiti da prodaja drva u Podgorici ima svoje specifičnosti. U Ulici Bracana Bracanovića, na primer, prodavci uglavnom nude drva naslagana u kamione ili prikolice različitih veličina. Jedan od prodavaca je istakao: "Prodaja nam ide solidno, čak i mnogo bolje nego tokom avgusta i septembra. Ljudi su tada često na odmorima i ne razmišljaju mnogo o grejanju. Našim kupcima često pakujemo drva u džakove, ako im je tako lakše za transport."

Razlike u cenama i kvalitetu ogrevnog drveta

Cene ogrevnog drveta variraju ne samo po regionima, već i po vrsti i obradi. Nerezano bukovo drvo može se naći po ceni od 60 do 65 evra po metru kubnom, što predstavlja nešto povoljniju opciju za one koji su spremni da ulože dodatni trud u pripremu drva za loženje.

U Beranama, gradu na severoistoku Crne Gore, situacija je nešto drugačija. Cepana bukova drva koštaju oko 60 evra, dok cerova dostižu cenu do 70 evra po metru kubnom. Međutim, jedan kupac iz Berana je izrazio sumnju u tačnost merenja, rekavši: "To su cene na prikolicama na kojima je pitanje da li uopšte ima kubni metar drva."

Alternativni izvori grejanja i njihove cene

Poslednjih godina, mnogi građani Berana odlučili su se za alternativne izvore grejanja, posebno pelet. Na početku sezone, cena peleta je dostigla čak 190 evra po toni. Za one sa ograničenim budžetom, postojala je opcija kupovine jeftinijeg peleta za oko 150 evra, ali uz kompromis u pogledu kvaliteta.

Ova situacija ilustruje širi trend u Crnoj Gori, gde građani traže ekonomičnije i efikasnije načine grejanja. Međutim, visoke cene alternativnih goriva poput peleta pokazuju da ni ova rešenja nisu bez izazova.

U zaključku, tržište ogrevnog drveta u Crnoj Gori suočava se sa značajnim izazovima, sa rekordnim cenama na primorju koje predstavljaju poseban teret za lokalno stanovništvo. Ova situacija naglašava potrebu za razmatranjem dugoročnih rešenja u oblasti energetske efikasnosti i grejanja u zemlji.